تلویزیون ایران

نامزدهای تایید صلاحیت شده
Image caption چهار نامزد تایید صلاحیت شده دو به دو مناظره خواهند کرد

برنامه مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران اعلام شده است.

جلسه قرعه کشی برای تعیین برنامه های مناظره تلویزیونی دو به دو با حضور رئیس سازمان صدا و سیما (رادیو و تلویزیون دولتی ایران)، نمایندگان این چهار نفر و نمایندگان سازمان های مرتبط با انتخابات برگزار و جدول زمانی این برنامه ها اعلام شد.

ستاد انتخابات وزارت کشور صبح روز چهارشنبه میر حسین موسوی، مهدی کروبی، محسن رضایی و محمود احمدی نژاد را به عنوان چهار نامزد مجاز به رقابت در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری معرفی کرد.

قرعه کشی عصر روز چهارشنبه و ساعاتی پس از انتشار اسامی نامزدهای انتخاباتی توسط ستاد انتخابات وزارت کشور صورت گرفت و مهدی کلهر به نمایندگی از سوی محمود احمدی نژاد، مرتضی الویری، به نمایندگی از سوی مهدی کروبی، شهرام گیل آبادی، به نمایندگی از سوی محسن رضایی و بیژن زنگنه و احمد پورنجاتی، به نمایندگی از سوی میر حسین موسوی در آن حضور داشتند.

نمایندگانی از دادستان کل کشور، وزارت کشور و شورای نگهبان نیز بر جریان قرعه کشی نظارت کردند.

جلسات مناظره دو به دو تلویزیونی نامزدها از روز 12 تا 18 خردادماه از ساعت ده و نیم شب تا 12 به مدت نود دقیقه شبکه 3 تلویزیون دولتی ایران پخش می شود.

پس از انجام قرعه کشی، که با استفاده از گوی های رنگی صورت گرفت، رئیس سازمان صدا و سیما جدول زمانی مناظره های دو به دو نامزدهای انتخابات را به این شرح اعلام داشت:

مناظره محسن رضایی و مهدی کروبی از ساعت روز 12 خردادماه؛ مناظره محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی روز 13 خردادماه؛ مناظره محسن رضایی و میر حسین موسوی 14 خردادماه؛ مناظره مهدی کروبی و محمود احمدی نژاد روز 16 خردادماه؛ مناظره میرحسین موسوی و مهدی کروبی روز 17 خرداد ماه و مناظره محسن رضایی و محمود احمدی نژاد روز 18 خردادماه پخش خواهد شد.

سازمان صدا و سیما همچنین اعلام داشته است که علاوه بر پخش مناظره های تلویزیونی، به نامزدهای انتخاباتی فرصت می دهد تا برنامه های تبلیغی خود شامل گفت و گوی ویژه خبری، پاسخ به کارشناسان و گفتگوی یک نفره را از شبکه های یک، دو، سه، چهار، خبر و شبکه جام جم پخش کنند.

فرصت های متعدد برای تبلیغ

قرار است این برنامه ها از روز اول خردادماه (جمعه) آغاز شود و همه روزه تا یک روز مانده به انتخابات و منع تبلیغات انتخاباتی ادامه داشته باشد.

Image caption سه تن از چهره های سرشناس نیز رد صلاحیت شدند

به گفته عزت الله ضرغامی، رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران، در این انتخابات فرصت های متعددی برای تبلیغ در اختیار چهار نامزد انتخاباتی قرار گرفته و از جمله به هر چهار نفر امکان داده شده است تا در آخرین روز از تبلیغات نیز برنامه هایی را از شبکه دولتی پخش کنند.

آقای ضرغامی گفته است که از روز 29 اردیبهشت ضبط برنامه های آغاز شده اما محتوای این برنامه ها را معلوم نکرد و توضیح نداد که آیا فهرست نامزدهای تایید صلاحیت شده پیشتر در اختیار سازمان رادیو و تلویزیون قرار گرفته بود یا اینکه این برنامه ها محتوای کلی تر داشته اند.

جدول زمانی تمامی برنامه های تبلیغی چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری برای آگاهی عموم انتشار می یابد.

در ایران، تنها کسانی می توانند به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری وارد مبارزات انتخاباتی شوند که نه تنها از سوی وزارت کشور واجد شرایط تشخیص داده شده باشند بلکه شورای نگهبان نیز صلاحیت آنان را برای تصدی این سمت تایید کرده باشد.

در این دوره از انتخابات، بیش از یکهزار نفر به عنوان داوطلب نامزدی انتخابات ثبت نام کردند که وزارت کشور بیش از چهارصد تن از آنان را واجد شرایط دانست و آسامی آنان را برای بررسی صلاحیت مورد نظر شورای نگهبان به این شورا ارجاع کرد.

شورای نگهبان نیز صلاحیت چهار نفر را مورد تایید قرار داد و صلاحیت سایرین، از جمله رفعت بیات، قاسم شعله سعدی و اکبر اعلمی، از چهره های سرشناس جمهوری اسلامی را رد کرد.

روز گذشته خانم بیات آقای شعله سعدی و سخنگوی آقای اعلمی در گفتگوهایی با بی بی سی در مورد رد صلاحیت خود ابراز نظر کردند و برخی از آنان گفتند که اعتراض به شورای نگهبان نتیجه ای ندارد اما آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، می تواند برای تغییر تصمیم شورا مداخله کند.

در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری، شورای نگهبان صلاحیت هشت نفر را مورد تایید قرار داد.

مطالب مرتبط