اهمیت زمان آزمایش موشکی ایران

مقامات آمریکا پرتاب آزمایشی موشک دوربرد سجیل 2 توسط ایران را "گامی مهم به جلو " در برنامه های موشکی این کشور توصیف کرده اند. اما جاناتان مارکوس، زمان انجام دادن این آزمایش نیز دارای اهمیت است و امکان دارد که تاثیرات آن از منطقه نیز فراتر برود.

به نظر می آید که پرتاب موشک سجیل 2 که از سوخت جامد استفاده می کند، موفقیت آمیز بوده است. آنطور که گفته می شود برد این موشک حداقل 1200 کیلومتر است. به این ترتیب خاک اسرائیل و تعدادی از تاسیسات آمریکا در خاورمیانه هم در تیررس آن قرار می گیرد.

اما اهمیت اصلی این آزمایش این نکته نیست. ایران پیش از این هم موشک هایی داشته است که بردشان به اندازه موشک سجیل 2 باشد. اما موشکی که با سوخت جامد کار می کند از موشکی که از سیستم سوخت مایع استفاده می کند، سریعتر به فضا پرتاب می شود. حرکت دادن چنین موشکی در روی زمین هم آسانتر خواهد بود چون به مراتب سبکتر است.

و البته برنامه موشکی ایران با این تکنولوژی همراه با برنامه ی هسته ای این کشور است که کشورهایی مانند آمریکا و اسرائیل را نگران می سازد.

پرتاب سجیل 2 درست یک روز بعد از دیدار اولیه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید انجام گرفت. همین موضوع خود می تواند دارای اهمیت باشد. اسرائیل قطعا از آزمایش این نوع موشک برای تاکید بیشتر بر این ادعا استفاده خواهد کرد که ایران خطری واقعی برای منطقه است.

تاثیر دیگر این آزمایش موشکی احتمالا بر مذاکرات بین روسیه و آمریکا خواهد بود که درباره کنترل تسلیحات سرگرم گفتگو هستند.

واشنگتن برای مقابله با تهدید هسته ای بالقوه از سوی ایران سرگرم تولید موشک های دفاعی در اروپا است.

روسیه با چنین برنامه ای مخالف است و پیشرفت ایران در تولید سلاح هسته ای مسائل را برای آقای اوباما که هنوز تصمیم خود را درباره این موضوع نگرفته است، پیچیده تر می کند.

گزارشی که این هفته توسط کارشناسان روسی و آمریکایی منتشر شد بعد دیگری را به مسئله اضافه کرده است.

در این گزارش آمده است که ایران هنوز سالها با تکمیل سلاحی که قابلیت تهدید هسته ای برای آمریکا را داشته باشد، فاصله دارد و طرح دفاعی آمریکا ممکن است کمتر از آنچه تصور می شود، تاثیر داشته باشد.

مطالب مرتبط