موسوی در تلویزیون ایران: سرنوشت ایران فقر نبود و فقر نیست

میرحسین موسوی در شبکه یک تلویزیون
Image caption آقای موسوی برای نخستین بار در 20 سال گذشته در تلویزیون حاضر شد

با آغاز مهلت تبلیغات انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، برنامه های تبلیغاتی نامزدها در رادیو و تلویزیون سراسری این کشور هم آغاز شده است.

در برنامه های پیش بینی شده برای این بیست روز، هر یک از نامزدها حدود ۸ ساعت در شبکه های مختلف تلویزیونی و ۸ ساعت در شبکه های مختلف رادیویی فرصت خواهند داشت تا نظرات خود را با شهروندان ایرانی در میان بگذارند. در تلویزیون، همه نامزدها دو به دو با هم مناظره خواهند کرد که مدت زمان هر کدام از این مناظره ها ۹۰ دقیقه خواهد بود. روز جمعه اول خرداد ۱۳۸۸ و در اولین روز از تبلیغات رادیو و تلویزیونی، میرحسین موسوی در برنامه ای نیم ساعته از شبکه یک تلویزیون ایران با شهروندان این کشور صحبت کرد. آقای موسوی که برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته مقابل دوربین تلویزیون حاضر میشد، در ابتدای صحبت های خود گفت در این سالها "محدودیتی برای تصویر بنده وجود داشته است." آقای موسوی، بخش عمده ای از این زمان نیم ساعته را به مسائل و مشکلات اقتصادی اختصاص داده بود. او ابتدا با اشاره به سفرهایی که در دو ماه گذشته به نقاط مختلف ایران داشته اشاره کرد و بعضی از مشکلات ویژه استان ها را از جمله معضل صنعت چای در استان گیلان، صنعت نیشکر در استان خوزستان و صنایع سنگین در اراک برشمرد. میرحسین موسوی با انتقاد از بالا رفتن تورم گفت: "اکنون شاهد تورم ۲۵ درصدی در کشور هستیم. در مقابل گفته می‌شود که تورم را کنترل کرده و تورم رشد نمی‌کند. این در حالی است که ۲۵ درصد تورم یعنی ۲۵ درصد قدرت خرید مردم در سال پایین آمده است." آقای موسوی در ادامه گفت: "بنده ظن این موضوع را دارم که وزارت رفاه به دلیل این موضوع تعداد قشرهای زیر خط فقر را اعلام نمی کند تا این مسایل را بپوشاند. این در حالی است که مطابق قانون باید این آمارها مطرح شود." نخست وزیر دوران جنگ ایران و عراق با انتقاد از برنامه های اقتصادی دولت در پرداخت وام های زودبازده گفت: "چرا پروژه‌های اساسی کشور که می‌تواند اقتصاد را زیر و رو کند ... متوقف شده و در این حالت برای پروژه‌های کوچک، پول‌های وسیعی توزیع می شود که تنها یکی از نتایج آن ایجاد تورم در سطح کشور است." آقای موسوی در ادامه صحبت هایش به نقل از "آقای عالی نسب، از مشاوران دوره جنگ" خود گفت: "سرنوشت ایران فقر نبود و فقر نیست. اگر مشکلی وجود دارد از مدیریت ماست."

احمدی نژاد: وضع کشور مطلوب است

برنامه تبلیغات رادیویی نامزدها روز جمعه و پیش از برنامه تلویزیونی آقای موسوی، با صحبت های آقای احمدی نژاد آغاز شد. محمود احمدی نژاد عصر روز جمعه از رادیو سراسری ایران به صورت زنده با شنوندگان صحبت کرد و اولین برنامه ضبط شده نیم ساعته میرحسین موسوی نیز جمعه شب از شبکه اول تلویزیون ایران پخش می شود. عصر جمعه و در اولین برنامه تبلیغاتی، محمود احمدی نژاد در رادیو سراسری ایران به مدت نیم ساعت و در برنامه ای با عنوان "مستقیم با مخاطب" دیدگاه های خود را ارائه کرد. آقای احمدی نژاد در این برنامه رادیویی، "اعتقاد به لطف و عنایت الهی، مدیریت ولی عصر (عج) بر همه امور و ظرفیت و توانمندی بی نظیر ملت ایران" را سه عنصر مهم اعتقادی خود خواند. آقای احمدی نژاد گفت یکی از دلایلی که چهار سال پیش تصمیم گرفت وارد عرصه مدیریت عالی کشور شود این بود که احساس کرد ایران از مسیر اصلی فاصله گرفته است و به گفته او هر جا نقطه ضعفی در ملت ایران مشاهده می شود، "برخاسته از مدیران و حاکمان نالایق است." رئیس جمهور فعلی ایران در ادامه به ارائه تصویری از وضعیت چهار سال پیش ایران پرداخت و گفت که در آن زمان، ایران در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاست داخلی و سیاست خارجی "با بحران مواجه بود". محمود احمدی نژاد گفت با این که ایران در چهار سال گذشته، "سخت ترین دوران سیاسی ۱۰۰ سال گذشته را پشت سر گذاشته است"، وضعیت فعلی ایران در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگ عمومی، علمی و فناوری و سیاست خارجی را "مطلوب" ارزیابی کرد. او همچنین منکر وجود برخی مشکلات و نارسایی ها نشد، اما گفت "مهم این است که اراده برای غلبه بر مشکلات داشته باشیم و این اراده را داریم".

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست