به روز شده:  09:14 گرينويچ - جمعه 22 مه 2009 - 01 خرداد 1388

نرگس محمدی به 'تبلیغ علیه نظام' متهم شد

(عکس: سایت "تغییر برای برابری)"

اتهام تبلیغ علیه نظام در پی ممنوع الخروج شدن محمدی مطرح شده است

سخنگوی قوه قضائیه ایران دلیل ممنوع الخروج شدن دو زن روزنامه نگار و فعال حقوق بشر را اعلام کرده است.

روز جمعه، 22 مه (1 خرداد)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - متن مصاحبه ای با علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، را مخابره کرد که ضمن تایید خبر ممنوع الخروج شدن نرگس محمدی، گفته است که خانم محمدی به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی متهم شده و قرار است به دادگاه احضار شود.

گزارش ایرنا به نقل از آقای جمشیدی در مورد علت ایراد این اتهام و زمان احضار خانم محمدی به دادگاه و همچنین وضعیت ثریا عزیزپناه، که همراه نرگس محمدی ممنوع الخروج شد، جزئیات بیشتری انتشار نداده است.

گفتگو با نرگس محمدی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

خانم محمدی در گفتگویی با رادیو بخش فارسی بی بی سی گفت که بر خلاف روال قانونی، با دریافت احضاریه از شعبه دادگاه مربوطه از اتهام خود مطلع نشده بلکه از طریق یک خبرنگار از این موضوع باخبر شده است.

خانم محمدی گفت:" اینکه آقای جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه، برای متهم جلوه دادن یک شهروند از امکانات دولتی مانند خبرگزاری رسمی دولتی، ایرنا استفاده کند، اقدامی است غیرقانونی، غیراخلاقی و غیرعرفی."

خانم محمدی گفت تا امروز در رابطه با این اتهام نه پرونده ای در دادگاه دارد و نه احضاریه ای از طرف دادگاه دریافت کرده است. خانم محمدی این اتهام را قاطعانه رد کرد و گفت که دلایل اتهام باید به او و به وکیلش توضیح داده شود.

روز 8 مه (18 اردیبهشت) سال جاری، سایت خبری کانون مدافعان حقوق بشر با چاپ اطلاعیه ای اعلام داشت که نرگس محمدی، رئیس هیات اجرایی شورای ملی صلح، و ثریا عزیزپناه، عضو این شورا، هنگامی که قصد پرواز به خارج را داشتند در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شدند.

قرار بود این دو نفر برای شرکت و سخنرانی در جلسه جهانی زنان، که به گفته این سایت توسط برندگان جایزه نوبل برگزار می شد، به کشور گواتمالا عزیمت کنند.

براساس این اطلاعیه، این همایش با موضوع نقش زنان در دموکراسی در جهان با حضور نمایندگانی از بیش از سی کشور از دهم تا دوازدهم مه برگزار شده و محور سخنرانی نرگس محمدی "نقش زنان در دموکراسی در ایران" و موضوع سخنرانی خانم عزیزپناه "نقش زنان در دموکراسی در منطقه خاورمیانه" بود.

توقیف گذرنامه

کانون مدافعان حقوق بشر افزوده بود که گذرنامه های این دو نفر مهر خروج داشت و آنان هنگام سوار شدن به هواپیما با ممانعت ماموران مواجه شدند.

به گفته این کانون، گذرنامه های خانم ها محمدی و عزیزپناه توسط ماموران ضبط شد و آنان باید به دادگاه انقلاب مراجعه کنند.

پیش از این، مراجع رسمی قضایی در مورد این خبر اظهار نظر صریح نکرده بودند.

خانم نرگس محمدی روزنامه نگار است و کانون مدافعان حقوق بشر از او به عنوان نایب رئیس کانون یاد کرده است.

خانم محمدی (دوم از راست) از همکاران شیرین عبادی در کانون مدافعان حقوق بشر است

کانون مدافعان حقوق بشر در سال 1380 به ابتکار شیرین عبادی، حقوقدان ایران برنده جایزه صلح نوبل، و شمار دیگری از فعالان حقوق بشر در ایران پایه گذاری شد و خانم محمدی در سال 1386 به عضویت شورای نظارت وابسته به کانون در آمد.

وی همچنین از اعضای شورای ملی صلح است که در سال 1386 و همزمان با احتمال حمله نظامی خارجی به تاسیسات هسته ای ایران با هدف کمک به حل و فصل مسالمت آمیز این بحران به ابتکار کانون مدافعان حقوق بشر تاسیس شد.

در سال جاری، کمیته علمی بنیاد الکساندر لانگر، که یک سازمان غیردولتی مستقر در شهر بلزانو، ایتالیاست، نرگس محمدی را به عنوان برنده جایزه بین المللی این بنیاد در سال 2009 معرفی کرد.

قرار است این جایزه در مراسمی در ماه ژوئیه سال جاری به خانم محمدی اهدا شود.

کانون مدافعان حقوق بشر گفته است که ثریا عزیز پناه، عضو شورای ملی صلح، مدیر عامل کانون مشارکت در پاکسازی مین است که به مساله مین های باقی مانده از دوره جنگ عراق و ایران می پردازد.

وی همچنین مدیر مسئول نشریه کردی - فارسی راسان است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.