متکی: رژیم اسرائیل در سراشیبی و در حال فنا است

Image caption متکی خواهان وحدت جهان اسلام شده است

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، اسرائیل را تهدید اصلی در منطقه خواند و گفت "این غده سرطانی باید درمان شود."

وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس وزرای خارجه سازمان کنفرانس اسلامی به دمشق سفر کرده، در سخنان خود اسرائیل را "رژیمی در سراشیبی و در حال فنا" خواند و خواهان وحدت جهان اسلام برای تامین منافع مشترک و مقابله با چالش ها شد.

آقای متکی با تشکر از موریتانی، ونزوئلا و بولیوی برای قطع روابط خود با اسرائیل به دلیل تهاجم نظامی به غزه، از کشورهای اسلامی خواست تا فریب "رژیم صهیونیستی و حامیان آن را " نخورند و مقاومت کنند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین بر وحدت میان گروه های فلسطینی تاکید کرد و آن را گامی مهم برای تحقق حقوق مسلم ملت فلسطینی خواند.

دو گروه فتح و حماس که در رام الله و غزه مستقرند، دارای اختلاف نظرهای جدی هستند که این مانع از آن شده تا دولت وحدت ملی فلسطینی تشکیل شود.

ایران از حامیان اصلی گروه حماس محسوب می شود.

به دنبال تهاجم اسرائیل به غزه، ایران بحث محاکمه سران اسرائیل را مطرح کرد و در اجلاس دادستان های کشورهای اسلامی در تهران از این کشورها خواست تا موضوع تشکیل دادگاه بین المللی علیه اسرائیل را مطرح کنند.

افغانستان، عراق و سودان

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود با پرداختن به وضعیت افغانستان گفت که ایران برای استقرار ثبات و امنیت و رفاه در افغانستان تلاش می کند و به اقدامات خود در همین جهت ادامه می دهد.

منوچهر متکی همچنین حضور نیروهای "اشغالگر" آمریکا و دیگر کشورها در عراق را عامل بی ثباتی در این کشور دانست و خواهان انتقال سریع تصمیم گیری به دولت عراق به خصوص در زمینه های امنیتی شد.

او همچنین بر ادامه حمایت های ایران از دولت و ملت عراق تاکید کرد.

آقای متکی با حمایت از سودان بر همبستگی با دولت و ملت سودان تاکید کرد و صدور حکم جلب برای عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان از سوی دادگاه بین المللی جزائی را، سوء استفاده از یک نهاد قضایی بین المللی دانست.

مطالب مرتبط