لاریجانی دوباره رئیس مجلس شد

لاریجانی و ابوترابی فرد
Image caption لاریجانی و ابوترابی فرد برای دومین سال به عنوان رئیس و نایب رئیس انتخاب شدند

علی لاریجانی با رای 216 نماینده مجلس ایران به مدت یک سال دیگر به ریاست مجلس انتخاب شد و ترکیب اعضای هیات رئیسه تغییری نکرد.

در جلسه علنی روز چهارشنبه ششم خرداد، برای انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس رای گیری شد و آقای لاریجانی از مجموع 241 رای با 216 رای مثبت برای دومین دوره با اکثریت آرا به ریاست مجلس رسید.

آقای لاریجانی تنها نامزد ریاست مجلس بود.

آقای لاریجانی در حالی به ریاست مجلس رسید که نمایندگان مدافع دولت به دلیل عدم حمایت آقای لاریجانی، از محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری، هشدار داده بودند به وی برای ریاست مجلس رای نخواهند داد.

فراکسیون اکثریت مجلس که ریاست آن به عهده آقای لاریجانی است چند روز پیش با 80 رای موافق در مقابل 75 مخالف تصمیم گرفت که در انتخابات از آقای احمدی نژاد حمایت کند.

در جلسه فراکسیون اصولگرایان برای انتخاب نامزد اصلی انتخابات 170 نماینده حضور داشتند و موافقان تنها با اختلاف پنج رای موفق شدند حمایت فراکسیون را جلب کنند.

بعد از این نشست نمایندگان به دیدار رئیس جمهور رفتند اما آقای لاریجانی، غلامعلی حداد عادل، محمد رضا باهنر و احمد توکلی از چهره های سرشناس مجلس در این جلسه حاضر نشدند.

در نشست علنی امروز محمد حسن ابوترابی فرد با 184 رای و محمد رضا باهنر با 151 رای به عنوان نایب رئیس انتخاب شدند.

برای انتخاب نواب رئیس، مسعود پزشکیان از گروه اقلیت (اصلاح طلب) مجلس نیز نامزد شده بود که تنها 79 رای به دست آورد و نتوانست به هیات رئیسه مجلس راه یابد.

در این جلسه جاسم ساعدی، حمید رضا حاج بابایی، محمد رضا تاج الدینی، جهانبخش محبی نیا، محمد دهقان، احمدرضا دستغیب و حسن غفوری فرد به عنوان دبیران هیات رئیسه انتخاب شدند.

آقای لاریجانی بعد از اعلام نتایج خطاب به نمایندگان گفت: باید یک سال دیگر مرا تحمل کنید.

علی اردشیر لاریجانی، که از وی به عنوان یکی از شخصیت های محافظه کار و از افراد نزدیک به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، نام برده می شود، پنجاه و دو سال دارد.

آقای لاریجانی فارغ التحصیل رشته ریاضیات از دانشگاه صنعتی شریف است و از دانشگاه تهران نیز مدرک دکترا در فلسفه غرب را دریافت کرده است.

رئیس مجلس ایران، پس از انقلاب سال 1979، به سمت های ارشد در رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت پست و تلگراف و تلفن (سابق) و سپاه پاسداران منصوب شد.

وی در اوایل دهه 1990 برای مدتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و از سال 1994 به مدت ده سال ریاست سازمان رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی (صدا و سیما) را برعهده داشت.

علی لاریجانی یکی از نامزدهای جناح موسوم به محافظه کار در انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 بود، اما پس از انتخاب محمود احمدی نژاد، به سمت دبیر شورای امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی منصوب شد.

وی این سمت را تا مدتی بر عهده داشت اما به گفته برخی ناظران، به دلیل اصرار بر استقلال عمل بیشتر و در نتیجه، اختلاف نظر با آقای احمدی نژاد، از این سمت استعفا داد.

مطالب مرتبط