فیس بوک در آستانه انتخابات ایران مسدود شد

فیس بوک و انتخابات ایران
Image caption یکی از گروه های حامی میر حسین موسوی در فیس بوک بیشتر از ۵۴۰۰ عضو دارد

دسترسی به شبکه اجتماعی فیس بوک در ایران مسدود شده است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، با اعلام این خبر افزود کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ دستور مسدود شدن فیس بوک را در کشور صادر کرده است.

بعضی گزارش ها نزدیکی زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و حضور پررنگ رقیبان محمود احمدی نژاد را علت مسدود شدن فیس بوک عنوان کرده اند.

علت مسدود شدن فیس بوک هنوز به طور رسمی اعلام نشده است.

فیس بوک با ابراز نگرانی از مسدود شدن این سایت در ایران، این تصمیم را "شرم آور" دانسته است.

این در حالی است که پیش از این نیز این شبکه اجتماعی در ایران مسدود بود و تنها چند ماهی است که فیلترینگ آن برداشته شده بود.

منابع رسمی در ایران هنوز واکنشی به انتشار این خبر نشان نداده اند.

طرفداران بعضی از کاندیداهای ریاست جمهوری ایران بر روی بعضی از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک فعال هستند و حضور هواداران میرحسین موسوی بیشتر از سایرین به چشم می خورد.

یکی از گروه های حامیان آقای موسوی در فیس بوک بیشتر از 5400 عضو دارد.

اینترنت و انتخابات ایران

فیس بوک می گوید از دریافت خبر مسدود شدن این سایت در زمانی که رای دهندگان برای دریافت اطلاعات درباره نامزدهای انتخاباتی و مواضع آنها به اینترنت روی می آورند، مایوس شده است.

فیس بوک در پاسخ خبرگزاری فرانسه اعلام کرد محدود شدن فرصت های خبررسانی و ابراز عقیده در اینترنت به علت نگرانی های فرهنگی و سیاسی دولت ها شرم آور است.

این در حالی است که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، نقش اینترنت و شبکه های اجتماعی در تبلیغات نامزدها و طرفداران آنها بیشتر از قبل به چشم می خورد.

شهرام شریف، کارشناس فناوری اطلاعات برخورداری فیس بوک از همه قابلیت های شبکه های اجتماعی را عامل توجه هواداران نامزدهای ریاست جمهوری به آن می داند.

آقای شریف در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت: "در چند ماه گذشته که فیلترینگ شبکه های اجتماعی برداشته شد، آنها به تدریج میان مردم شناخته تر شدند. فیس بوک شناخته تر است و طبیعی است افراد از آن در زمینه انتخابات و موارد دیگر استفاده کنند."

به گفته آقای شریف به رغم استقبال از اینترنت، به علت ضریب نفوذ پایین آن در ایران، رادیو و تلویزیون همچنان رسانه های اصلی مردم هستند و اینترنت تنها در رقابت با مطبوعات است که نقش مهم تری در خبررسانی انتخاباتی دارد.

مطالب مرتبط