سازمان بازرسی کل کشور و نظارت انتخاباتی

مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور بخشنامه‌ای، معاونین و مدیران‌کل مرکز و استان‌های این سازمان را موظف کرده تا در حوزه وظایف و تکالیف قانونی و بدون ورود به حوزه صلاحیت شورای نگهبان بر دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نظارت کنند.

خبرگزاری مهر با گزارش این خبر آورده است که بخشنامه مصطفی پورمحمدی با محوریت اعمال نظارت‌های لازم و بررسی درخصوص استفاده از اموال و امکانات دولتی و عمومی له یا علیه نامزدهای دوره دهم انتخابات ریاست‌جمهوری (موضوع ماده 68 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری)؛ همکاری دستگاه‌های دولتی و عمومی با مجریان برگزاری انتخابات و نحوه انجام وظایف مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط در پشتیبانی و ارائه خدمات مربوط و جلوگیری از بروز تخلفات و سوءجریانات صادر شده است.

در این دستورالعمل تصریح شده است که تخلفات از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.

در بحث تخلفات انتخاباتی، امروز خبرگزاریهای داخل ایران از قول استاندار تهران گزارش دادند که وی برخی موضع گیریهای انتخاباتی را جرم خوانده و آنها را قابل پیگیری قضایی دانسته است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، مرتضی تمدن برخی اظهار نظرها نظیر مقایسه وضعیت کنونی کشور با شرایط رژیم پیشین و بدتر دانستن شرایط امروزی ایران را از جمله مصادیق تخلفات انتخاباتی خوانده است. برخی ناظران معتقدند که این نحوه موضعگیری استاندار تهران در اصل واکنشی است به موج گسترده مواضعی که در انتقاد از نحوه مدیریت کشور در زمان محمود احمدی نژاد مطرح می شوند.

در تحولی دیگر فراکسیون اصولگرایان با تشکیل جلسه ای آقایان علی لاریجانی و محمد رضا باهنر را به سمت ریاست و معاونت این فراکسیون برگزیده است. در گزارش های خبری آمده است که این فراکسیون در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو از محمود احمدی نژاد حمایت می کند. از قرار معلوم در این رابطه بیانیه ای در دست تهیه است.

موضوع خبرساز دیگری که در خروجی خبرگزاری ها منعکس شده سخنان یکی از مسئولان ارشد شهرداری تهران است که از تاکید محمد باقر قالیباف شهردار تهران مبنی بر عدم استفاده از امکانات شهرداری برای مقاصد انتخاباتی سخن گفته است.

نگرانی از مشارکت کم در انتخابات

محمد علی نجفی مشاور کروبی در زنجان با ابراز نگرانی در مورد میزان حضور مردم در انتخابات گفته است:" عدم تحقق مشارکت حداکثری و مشارکت کمتر از 28 میلیون موجب پیروزی احمدی نژاد خواهد شد."

آقای نجفی انصراف یکی از دو نامزد اصلاح طلبان یعنی مهدی کروبی و میر حسین موسوی به نفع دیگری را در شرایط فعلی به صلاح ندانسته و گفته است:" در این انتخابات یا یکی از دو کاندیدای اصلاح طلب رای می آورد یا یکی از آنها به دور دوم راه پیدا می کند."

مشاور آقای کروبی، از عملکرد دولت فعلی انتقاد کرده و گفته است:"شاخص های مختلف توسعه عملکرد منفی داشته و کشور را به عقب برگردانده است و ما در زمان حاضر در وضعیت اضطرار و منفی هستیم"

نمایندگان نامزدها در شعبه های رای

با داغ شدن فضای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، صادق محصولی از احزاب، گروهها و نامزدهای ریاست جمهوری خواسته است که در تبلیغات خود قانون را رعایت کرده و از تخریب یکدیگر خوداری کنند.

Image caption به گفته آقای محصولی، زمینه حضور نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای فراهم شده است

به گفته آقای محصولی، زمینه حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات در تمامی شعب اخذ رای فراهم شده است.

درصورت عملی شدن این برنامه، نامزدها باید برای بیش از 46 هزار شعبه اخذ رای نماینده معرفی کنند تا در هنگامی رای گیری و شمارش آرا در کنار مجریان و ناظران انتخاباتی حضور داشته باشند.

وزیر کشور همچنین گفته که وزارت کشور برای برگزاری سالم انتخابات، بازرسانی را برای نظارت بر مجریان و عوامل اجرایی در نظر گرفته است.

علاوه بر وزارت کشور، شورای نگهبان به عنوان ناظر بر انتخابات بر شعب اخذ رای نظارت دارد و سازمان بازرسی هم گفته است که برای جلوگیری از تخلف و سوء استفاده از اموال دولتی بر انتخابات نظارت خواهد کرد.

چمران: دعا برای پیروزی احمدی نژاد کافی نیست

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران ازعملکرد محمود احمدی نژاد دفاع کرده اما در باره انتخابات ریاست جمهوری گفته "این که بنشینیم و برای پیروزی احمدی نژاد دعا کنیم کافی نیست."

شورای شهر تهران سکوی پرتاپ آقای احمدی نژاد به کاخ ریاست جمهوری بوده است. شورای شهر دوم ابتدا آقای احمدی نژاد را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرد و بعد از آن وی در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید.

آقای چمران با دفاع از عملکرد خارجی دولت فعلی گفته است: "ما از این که رئیس جمهور مان با شجاعت در مجامع بین المللی نام امام زمان را ببرد و در سازمان ملل دعای فرج بخواند خجالت نمی کشیم."

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به انتقاداتی که در باره نحوه هزینه های ارزی چهار سال اخیر گفته است:"گفتن این موضوع که 300 میلیارد دلار پول ما در چهار سال گذشته گم شده راحت است، ولی باید دید اصلا ما چنین درآمدی داشتیم."

دقت در به کارگیری واژه های انتخاباتی

در سومین روز از شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، شورای فرهنگ عمومی کشور بیانیه داده و از نامزدهای انتخاباتی و طرفداران آنها خواسته که در به کارگیری واژه ها دقت به خرج دهند.

شورای فرهنگ عمومی که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد فعالیت می کند، از نامزدها خواسته که از "دروغ و تهمت" پرهیز کرده و در هنگام انتخابات به "منافع و مصالح ملی" توجه کنند.

شورای فرهنگ عمومی، نامزدها، طرفداران آنها و رسانه ها را به رعایت "بیش از بیش اخلاق" فراخوانده و در بیانیه خود توصیه کرده: نامزدها برای صیانت از حریم حیثیت ملت و نظام بر رفتار سالم و قانونمند خود و ستادهای منتسب به خود نظارت کنند.

به نظر این شورا، "بر پایی انتخابات پرشور و مردمی" نباید باعث قرانی کردن ارزش های مقبول جامعه به پای سیاست منجر شود.

نظارت سازمان بازرسی بر انتخابات

همزمان با توصیه های شورای فرهنگ عمومی، مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی با صدور بخشنامه ای اعلام کرده که بر انتخابات نظارت خواهد کرد.

سازمان بازرسی تاکید که در زمینه استفاده از اموال و امکانات دولتی و عمومی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری نظارت می کند.

آقای پورمحمدی که مدتی وزیر کشور در دولت محمود احمدی نژاد بود، تاکید کرده که سازمان بازرسی به تکالیف قانونی خود عمل می کند و وارد "حوزه صلاحیت ذاتی شورای نگهبان" به عنوان ناظر برگزاری انتخابات، نخواهد شد.

هدف سازمان بازرسی از نظارت بر انتخابات "جلوگیری از بروز تخلفات" است و این سازمان تاکید کرده که در صورت نقض قوانین و مقررات و یا وقوع جرم، گزارش آن به مراجع صالح قضایی فرستاده می شود.