رضایی: 'خانه انقلاب' را بر اساس منافع ملی تشکیل می دهم

محسن رضایی
Image caption آقای رضایی طرح دولت ائتلافی را با شرکت همه گروههای سیاسی دنبال می کند

محسن رضایی فرمانده سابق سپاه پاسداران ایران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یک نشست خبری اعلام کرده است که "خانه انقلاب" را تشکیل خواهد داد که سران گروه های سیاسی برای همفکری در آن جمع شوند.

آقای رضایی در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در توضیح این طرح گفت:" ما نباید در ایران اقلیت و اکثریت داشته باشم و طرح مباحثی چون شهروند درجه یک و دو نیز کاملا بیهوده و مخرب است."

آقای رضایی گفت که برای دستیابی به یکپارچگی ملی "خانه انقلاب"را تشکیل خواهد داد تا در آن تمام سران گروه ها و جناح های سیاسی حول محور منافع ملی گرد هم جمع شوند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که در انتخابات سال 1384 چند روز قبل از برگزاری انتخابات انصراف داد، در اولین نشست خبری با رسانه ها تاکید کرده که با دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ملاقات خواهد کرد و با آنها در باره دولت ائتلافی مذاکره می کند.

آقای رضایی که حرکت دولت محمود احمدی نژاد را در مسیر پرتگاه خوانده، پیشنهاد کرده است که یک دولت ائتلافی با حضور گروههای مختلف تشکیل شود.

در نشست مطبوعاتی آقای رضایی که در سالن اجتماعات خبرگزاری مهر برپا شده بود، آقای رضایی به رسانه ها قول داده که ضمن پاسخگو کردن دولت در مقابل نهادهای چون مجلس، قوه قضائیه و رسانه ها، امکانات لازم را نیز در اختیار رسانه ها قرار دهد.

این فرمانده سابق جنگ که در ده سال گذشته به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت کرده، با انتقاد از وضعیت اقتصادی ایران، پیشنهاداتی را برای بهبود وضع اقتصادی ارائه کرده است.

او گفت که طی چهار سال گذشته تورم از حدود 12 درصد به 25 درصد رسیده در حالی که درآمدهای دو برابر نشده است و این نشان می دهد که قدرت خرید مردم کم شده است.

طرح هایی نظیر ساخت دو منطقه گردشگری، پرداخت وام به دانشجویان، بیمه زنان خانه دار و پرداخت حقوق به آنها را نیز پیشنهاد کرده است.

طرح توسعه گشت های ارشاد نیز که سالهای اخیر در دستور کار نیروی انتظامی بوده است از جمله پرسش های خبرنگاران بود که آقای رضایی گفت: گشت ارشاد دو بخش دارد بخش مربوط به برخورد با اشرار و چاقو کش هاست که در این زمینه دست نیروی انتظامی را می فشارم اما بخش فرهنگی آن را کاملا غیر دولتی می دانم و آن را به دست فرهنگیان می سپارم.

آقای رضایی در بخش سیاست خارجی نیز به رابطه با آمریکا اشاره کرد و گفت که اتفاقات اخیر در آمریکا را خوشبینانه می بیند اگر چه نباید ایران هوشیاری خود را از دست بدهد.

به گفته وی، "اگر آمریکا برخی سیاست های خود را تغییر دهد ما هم تغییر می کنیم."

با آنکه آقای رضایی ارتباط با آمریکا را به سیاست های آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران وابسته دانسته با این حال پیشنهاد کرده که ایران باید "یک بسته جدید سیاست خارجی با عنوان تغییرات متقابل به آمریکا" ارائه دهد که حاوی "حوزه های همکاری و اختلاف با آن کشور"باشد.

به نظر این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، یکی از مسائل مورد اختلاف ایران با آمریکا مسئله کشور فلسطین و یک از نقاط مشترک نیز حفظ محیط زیست خلیج فارس است.