گفت و گو درباره رئیس جمهوری بعدی ایران در لندن

در غرب لندن در ساختمان کلیسای کوچکی که در سال 1886 ساخته شده روز شنبه دوم خرداد 1388 برابربا 23 مه 2009 ، بحث بر سر انتخابات ریاست جمهوری ایران داغ بود.

کلیسا از حدود 33 سال پیش تاکنون که جلسات انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی لندن در آن برگزار می شود به نام "امام باره" یا "حسینیه" شناخته می شود و مهمترین واقعه ای که در آن روی داده است، تشییع جنازه دکتر علی شریعتی است که در چهارم تیر سال 1356 برگزار شد.

از سال 1364 هم که ساختمان کلیسا برای انجمن خریداری شد "کانون توحید لندن" به یکی از مهمترین محل های گردهمایی ایرانیان در این شهر بدل شده است.

این روزها کانون توحید حال و هوای انتخاباتی دارد و فضا آن قدر در این کانون پر حرارت است که نبود برق و خاموشی سالن مانع از ادامه پرسش و پاسخ و بحث و فحص انتخاباتی نشد و برنامه در زیر نور دو شمع کوچک ادامه یافت.

چه کسی رئیس جمهوری شود بهتر است؟

عطاالله مهاجرانی، از دولتمردان کابینه اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، احمد سام روزنامه نگار و محقق و از نویسندگان روزنامه اطلاعات، مجید تفرشی تاریخ نگار و نویسنده و حسین انصاری پور مترجم و روزنامه نگار از سخنرانان میزگرد انتخاباتی در کانون توحید بودند.

احمد سام که یکی از اولین سخنرانان بود گفت که می‌خواهد اعلام كند كه چرا به آقای احمدی نژاد رای نخواهد داد.

محور سخنرانی احمد سام، یادآوری شعار های انتخاباتی محمود احمدی نژاد و مقایسه آن با عملکرد دولت او بود.

از جمله این انتقادها رد و تکذیب شعار "آوردن پول نفت بر سر سفره مردم" از سوی آقای احمدی نژاد و حرکات نمایشی در سفرهای استانی و کاهش اعتبار و منزلت جهانی ایرانیان به واسطه رفتار و موضع گیری دولت نهم بود.

به گفته آقای سام سفرهای استانی دولت محمود احمدی نژاد "عوام گرایانه" است چراکه تمامی هیات دولت اعم از وزرای خارجه و نفت را به استان های مختلف برده اند و وقت آنها را هدر داده اند و سپس مردم را به خیابان کشاندند تا به دنبال خودروی رئیس جمهوری بدوند.

به گفته آقای سام چهار سال است دولتی در ایران در راس كار است كه حمایت مجلس، صدا و سیما، سپاه، بسیج و قوه قضاییه و همه شرایط مساعد برای كار را داشته است و هیچ كس نمی‌تواند بگوید سنگ اندازی در راه دولت وجود داشته است.

آقای سام در انتها این پرسش را مطرح کرد که آیا واقعا نمی شد ایران را در چهار سال گذشته بهتر از این اداره کرد؟

عطاالله مهاجرانی، سخنران بعدی این مراسم بود که گفت که شرکت حداقلی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو باعث به وجود آمدن دولت حداقلی همچون دولت فعلی می شود و شرکت حداکثری در انتخابات و بالابردن سقف مشارکت، می تواند به تشکیل یک دولت حداکثری منجر شود که با خواست تعداد بیشتری از شهروندان مطابقت دارد.

آرزوی بازگشت به عقل و تجربه

آقای مهاجرانی با یادآوری جایگاه عقل در میراث فرهنگی و دینی و و مرتبه خرد در ادبیات فارسی، دولت ایران در چهار سال اخیر را " ضد تجربه ترین" و " ضد تعقل ترین" دولت در تاریخ ایران خواند و گفت اداره امور هیچگاه در ایران به این اندازه بی سامان نبوده است و مثال آن هم در لایحه بودجه كاملا آشكار است.

آقای مهاجرانی با اشاره به رسوایی‌های مالی اخیر در میان نمایندگان مجلس بریتانیا گفت که مبلغ كل این رسوایی مالی كه منجر به بركناری رئیس مجلس، دو نماینده مجلس و برخی از اعضای كابینه بریتانیا شد حدود ‪ ۲۰۰‬میلیون تومان بوده در صورتی كه این مبلغ پول خرد آقای احمدی نژاد است كه در سفرهای خود در میان برخی از مردم و دانشجویان پخش می‌كند.

او با ذکر جمله ای از نهج البلاغه که می گوید میراث عقل و خرد "حفظ تجربه" است، آرزو کرد مردم ایران با انتخابی که در 22 خرداد می کنند به "بازگشت عقل و تجربه به عرصه مدیریت کشور" رای دهند تا هر فرد دیگری تا این دوره‌ای كه با آقای احمدی نژاد آغاز شده تا چهار سال دیگر ادامه پیدا نكند.

حسین انصاری پور هم که از مدافعان آقای احمدی نژاد است به دفاع از دیدگاه های دولت پرداخت و از جمله سیاست دولت نهم درباره پرونده اتمی ایران را ستود و گفت از دیدگاه او به دولت آقای احمدی نژاد دو انتقاد یکی درباه پرونده تحصیلی علی کردان وزیر سابق کشور که با رای مجلس از کار برکنار شد و دیگری سخنان اسفندیار رحیم مشایی که از دوستی با مردم اسرائیل سخن گفته بود وارد است.

آقای انصاری در دفاع ازسیاست های دولت نهم گفت که برخی از سیاست های آقای احمدی نژاد نظیر سفرهای استانی باعث شده که حتی در بریتانیا هم نخست وزیر به سفر استانی برود و با مردم دیدار عمومی انجام دهد.

وعده های محال؟

مجید تفرشی هم در سخنرانی خود به انتقاد از شیوه تبلیغاتی برخی از نامزد های دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و گفت که دوره تبلیغات انتخاباتی فرصت خوبی است که مردم بدون پرده پوشی با گذشته نامزد های انتخاباتی آشنا شوند و سئوالات خود را درباره آن مطرح کنند اما نامزد های انتخاباتی دیدگاهی امروزی خود را به سی سال پیش تعمیم می دهند و طوری وانمود می کنند که گویی همواره طرز فکر امروزی شان را داشته اند و در گذشته هیچ خطایی از آنها سر نزده است.

به گفته آقای تفرشی نامزدهای انتخاباتی در این ایام به گونه‌ای سخن می‌گویند كه گویی از ابتدای تولد آزادیخواه و لیبرال بوده اند. "این درست است كه افراد با گذشت زمان ممكن است تغییر كند و نظراتش را اصلاح می کند ولی وقتی كسی قصد دارد خود را در معرض رای مردم قرار دهد نباید گذشته خود را فراموش یا پنهان كند."

آقای تفرشی از برخی از نامزدهای انتخاباتی گلایه کرد که بر اساس مد روز حرف می زنند و موضعی می گیرند که از عمق جان به آن باور ندارند و اگر هم باور داشته باشند عملی کردن آن با توجه به ساختار سیاسی ایران ناشدنی است.

او مصادق این شعار ها را احقاق حقوق بهائیان و مبارزه با سانسور خواند و گفت اینها طرح های خوب و مناسبی است اما انجام آن از توان نامزدهای انتخاباتی خارج است.

ضرورت تعامل رئیس جمهوری با رهبر

اشاره آقای تفرشی عمدتا به وعده های انتخاباتی مهدی کروبی بود که آقای مهاجرانی مشاور او در امور ایرانیان خارج از کشور است.

آقای مهاجرانی درباره حقوق شهروندان بهایی گفت که گرچه قانون اساسی این آیین را به رسمیت نشناخته اما بهایی ها به صرف اینکه شهروند جمهوری اسلامی اند دارای حقوقی هستند که باید رعایت شود و زندانی شدن و دستگیر شدن آنها به علت اعتقاد و مرامشان نیست بلکه اتهام هایی نظیر جاسوسی متوجه آنها است.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمهوری اسلامی را ساختاری توصیف کرد که در آن رئیس جمهوری بدون تعامل با رهبری نمی تواند کارها را پیش ببرد.

او سپس به موضوع اصلاح قانون اساسی هم اشاره کرد و گفت که آقای کروبی پیش از این نشان داده که ظرفیت تعامل با رهبری نظام را دارد و می تواند با مطالبات اصلاح طلبان را برآورده کند.

به گفته آقای مهاجرانی پیش نویس قانون اساسی ایران، با محوریت رئیس جمهوری و ریاست او بر کشور تنظیم شده بود اما در جریان بازنگری در قانون اساسی و اضافه شدن ولایت فقیه بر آن، این جایگاه در اختیار ولایت فقیه قرار گرفت اما روح قانون اساسی همچنان رئیس جمهوری را مخاطب قرار می دهد.

آقای مهاجرانی گفت که آقای کروبی در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهوری می توان از طریق تعامل به رهبری نشان دهد که اصلاح قانون اساسی به نفع مردم و کشور است.

میزگرد انتخاباتی در کانون توحید در شرایطی در زیر نور شمع به پایان رسید که به نظر می رسد همچون فضای ایران که این روزها در حال و هوای انتخابات است، ساعاتی در یکی از محلات غرب لندن هم چنین تب و تابی با حضور جمعی از ایرانیان بالا گرفته بود.