به روز شده:  14:47 گرينويچ - 24 مه 2009 - 03 خرداد 1388

دریاسالار مولن: سلاح اتمی هدف استراتژیک ایران است

مایک مولن

مایک مولن مشاور نظامی ارشد باراک اوباما است

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفته است ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است.

ایران این اتهام را بی اساس می داند.

اما رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز یکشنبه (24 مه) گفت دستیابی به سلاح اتمی هدف استراتژیک ایران است.

او در مصاحبه با شبکه ای بی سی آمریکا گفت، ایران در حال نزدیک شدن به این هدف است.

ایران بارها با رد این اتهام ها بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید کرده است.

دریاسالار مولن هفته گذشته نیز یک ایران اتمی را برای منطقه خاورمیانه و جهان فاجعه بار خواند و بر حل و فصل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران تاکید کرده بود.

او روز یکشنبه بار دیگر علیه اقدام نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران هشدار داد.

وی گفت: "پیامدهای ناخواسته حمله به ایران خیلی جدی خواهد بود. پیامدهای ناخواسته دستیابی ایران به سلاح اتمی هم جدی خواهد بود. به همین دلیل، گفتگو و مذاکره با ایران بسیار مهم است."

این مقام نظامی آمریکایی تاکید کرد که آمریکا حین مذاکره با ایران باید تمام گزینه ها از جمله گزینه نظامی را مد نظر داشته باشد.

او گفت آمریکا برای گفتگو با ایران فرصت زیادی ندارد و از نظر او این مذاکرات تنها زمانی موفق خواهد بود که ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند.

به گفته این مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا ترجیح او این است که موقعیتی ایجاد نشود که آمریکا یا کشور دیگری مجبور به حمله به تاسیسات اتمی ایران شود.

ایران بارها علیه هرگونه اقدام نظامی علیه این کشور هشدار داده است و تاکید دارد که که توان دفاع از تاسیسات اتمی خود را دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.