به روز شده:  16:22 گرينويچ - دوشنبه 25 مه 2009 - 04 خرداد 1388

لایحه فرزند خواندگی و بررسی حق فرزندخواندگی برای زنان

مجلس ایران واسپاری فرزند به زنان مجرد را بررسی می کند. لایحه فرزندخواندگی که کلیات آن به تصویب مجلس رسیده بود در حال حاضر درکمسیون اجتماعی در دست بررسی است.

نصرالله ترابی قهفرخی عضو کمسیون اجتماعی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که در لایحه فرزند خواندگی واسپاری فرزند به زنان پیشنهاد شده است. آقای ترابی گفته است" از آنجا که این طرح از منظر اجتماعی و هویتی و امنیت اجتماعی برای کودکان بسیار مهم است و از سوی دیگر باید جوانب ملیتی و دینی رعایت شود این طرح به کار کارشناسی گسترده ای نیاز دارد."


عضو کمسیون اجتماعی با اشاره به شرایط سخت واسپاری فرزند در حال حاضر گفته است که لایحه مورد بررسی شرایط واسپاری کودکان را تسهیل می کند. بنا به گفته ثمانه قدرخان خبرنگار اجتماعی در تهران به بخش فارسی بی بی سی در لایحه مطرح در کمیسیون اجتماعی امکان واسپاری فرزند به زنان مجرد بالای سی سال و زنان مطلقه پیش بینی شده است که اگر تا مرحله تصویب تغییر نکند گام مهمی در تسهیل واسپاری فرزند به زنان خواهد بود.

گفتگو با ثمانه قدرخوان خبرنگار اجتماعی در تهران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"به گفته خانم قدرخان در حال حاضر اگرچه به نظر برخی حقوق دانان امکان واگذاری فرزند به زنان در قوانین ایران وجود دارد اما مراحل اجرای این کار بسیار دشوار است. پیش از این ابوالحسن فقیه رییس سازمان بهزیستی اعلام کرده بود که به لایحه فرزند خواندگی ایرادات جدی شرعی وارد شده است.


به گفته آقای فقیه " با تغییر شناسنامه فرد دیگر اطلاعاتی از خانواده اصلی خود ندارد و مساله وضعیت محرمیت آنها در خانواده جدید و غیره ایجاد می شود که در همین راستا سوالاتی همچون احتمال ازدواج فرزند با خواهر خود پیش می آید لذا برای بررسی چنین موضوعات و احتمالاتی با فقها و مراجع گفت و گو می کنیم ولی هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم ."


همچنین آقای فقیه از تعبیر "امین موقت" به عنوان راه حل دینی برای توضیح شرعی فرزند خواندگی استفاده کرده است.
خانم قدرخان می گوید فعالان امور اجتماعی امیدوارند بحث در باره لایحه فرزند خواندگی امکان ایجاد زمینه های فرهنگی و امنیت اجتماعی برای زندگی زنان و مادران مجرد را فراهم سازد.


در حالی که به گفته خانم قدر خان کارشناسان بر اهمیت قید شدن مشخصات مادر در شناسنامه کودکی که به فرزندخواندگی پذیرفته شده است تاکید می کنند ، آقای ترابی گفته است که موضوع انتقال مشخصات اصلی کودکان بی سرپرست به شناسنامه در لایحه مطرح نشده است.

اقای ترابی همچنین گفته است که در لایحه فرزند خواندگی به موضوع سنخیت دینی و سنخیت محرمیت توجه شده است. اما جزییات آن را اعلام نکرده است. موضوع سنخیت محرمیت برای کودکان پسری که به فرزند خواندگی زنان پذیرفته می شوند مطرح است که بنا بر نظر برخی از فقها نیازمند کاربرد صیغه محرمیت برای حل مشکل شرعی رابطه کودک با مادرخوانده است.

خانم قدرخان می گوید حل مشکل فرزند خواندگی افزون بر کمکی که به کودکان بی سرپرست می کند برای سازمان هایی نظیر سازمان بهزیستی که با محدودیت بودجه و امکانات در نگهداری کودکان بی سرپرست روبرو هستند اهمیت زیادی دارد.

بنا بر اعلام سازمان بهزیستی در حال حاضر بیست و یک هزار کودک تحت پوشش این سازمان هستند که بیش از یازده هزار نفر آنان به خانواده های جایگزین سپرده شده اند و بیش از نه هزار کودک در خانه های کودک و نوجوان بهزیستی نگهداری می شوند.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.