قشقاوی: آزمایش موشکی دلیل لغو سفر وزیر خارجه ایتالیا نبود

فرانکو فراتینی
Image caption فراتینی دو بار سفر به تهران برای دعوت مقامات ایرانی را لغو کرده است

ایران لغو سفر وزیر امور خارجه ایتالیا به تهران را با آزمایش موشک سجیل مرتبط ندانسته و کمک پاکستان به ساخت این موشک را تکذیب کرده است.

روز دوشنبه، 25 مه (4 خرداد)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در مورد لغو سفر فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا به تهران که قرار بود هفته پیش صورت بگیرد گفت که "انجام نشدن سفر فراتینی به تهران ربطی به موضوع انتخابات ریاست جمهوری و آزمایش موشکی ایران ندارد."

قرار بود آقای فراتینی شامگاه چهارشنبه هفته گذشته برای گفتگو با مقامات ایرانی در باره مسایل امنیت منطقه ای و دعوت از ایران برای شرکت در اجلاس افغانستان به تهران سفر کند اما وزارت امور خارجه ایتالیا این سفر را لغو کرد.

بامداد روز چهارشنبه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در سخنانی در سمنان از آزمایش یک موشک جدید ساخت ایران به نام سجیل 2 خبر داده بود.

وزارت امور خارجه ایتالیا در توضیح دلیل لغو سفر فرانکو فراتینی گفت که به اطلاع وزیر امور خارجه این کشور رسیده بود که ملاقات با محمود احمدی نژاد به جای تهران، در سمنان صورت می گیرد و تغییر محل ملاقات "به دلایل امنیتی" برای وزارت خارجه ایتالیا قابل قبول نبود.

برخی منابع گفته بودند که آقای احمدی نژاد در نظر داشت تا سفر وزیر امور خارجه ایتالیا به سمنان برای دیدار با او را نشانه اهمیت فوق العاده چنین ملاقات هایی برای دولت های غربی و موفقیت سیاست خارجی دولت خود قلمداد کند و به طور غیرمستقیم از این دیدار به نفع مبارزات انتخاباتی خود بهره برداری کند.

Image caption گفته شد احمدی نژاد در صدد استفاده انتخاباتی از ملاقات در سمنان بود

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه خود، ضمن رد چنین تعبیری، لغو سفر آقای فراتینی را تلویحا ناشی از ملاحظات تشریفاتی وزارت خارجه ایتالیا دانست و افزود "به هر حال، طرف ایرانی هم پروتکل خود را دارد و هرگاه رئیس جمهوری مشغول انجام سفرهای استانی باشد، فرستادگان خارجی در مرکز استان محل حضور رئیس جمهور و هیات دولت دیدار های خود را انجام می دهند."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای قشقاوی همچنین گفت که دولت ایتالیا هنگام برنامه ریزی سفر وزیر امور خارجه آن کشور از برنامه های انتخاباتی ایران آگاه بوده و در مورد آزمایش موشکی هم اظهار داشت "این امر بر مبنای راهبردی دفاعی کشورها صورت می گیرد و هیچ کشور مستقلی برای پپشبرد برنامه های دفاعی خود تحت تاثیر کشورهای دیگر قرار نمی گیرد."

بررسی تاریخ دیگری برای سفر فراتینی

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به ایتالیا توصیه کرد که "اگر می خواهد ابتکار عمل داشته باشد، باید مستقل تصمیم بگیرد" و افزود که مقامات ایتالیایی گفته اند که نماینده ای را برای تنظیم زمان دیگری برای سفر آقای فراتینی به تهران اعزام می کنند.

اجلاس امنیت افغانستان و پاکستان در ماه آینده به ریاست ایتالیا در آن کشور برگزار می شود و مقامات ایتالیایی خواستار شرکت جمهوری اسلامی در این اجلاس بوده اند و ظاهرا دعوت از وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در این نشست هدف اصلی سفر آقای فراتینی را تشکیل می داده است.

قرار بود وزیر امور خارجه ایتالیا برای دعوت از مقامات ایرانی در ماه مارس به تهران سفر کند اما آن سفر نیز به تعویق افتاد و وزارت امور خارجه ایتالیا دلیل آن را "اظهارات غیر قابل قبول مقامات ارشد ایران علیه کشور اسرائیل و دولت آمریکا" اعلام کرد.

Image caption قشقاوی کمک باکستان به ساخت سجیل 2 را تکذیب کرده است

در آن زمان، مقامات ایتالیایی توضیح ندادند که اظهارات کدامیک از مقامات ایرانی را غیر قابل قبول می داند اما چند روز پیش از آن، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی در تهران اسرائیل را به شدت مورد حمله قرار داده و سیاست دولت جدید آمریکا را هم به باد انتقاد گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، در مصاحبه روز دوشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، یکی از خبرنگاران از او در مورد گزارش های حاکی از کمک باکستان در ساخت موشک سجیل 2 و ارتباط آن با توافق دو کشور در مورد احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان سئوال کرد.

حسن قشقاوی چنین ارتباطی را رد کرد و گفت که این موشک با استفاده از فن آوری بومی ساخته شده و افزود که "یک کشور مستقل برای تقویت قدرت دفاعی و حفظ امنیت خود از طرف خارجی اجازه نمی گیرد و تقویت این قدرت منوط به سفر و حضر طرف خارجی نیست."

آقای قشقاوی در عین حال گفت که روز یکشنبه، ایران و پاکستان به توافق نهایی در مورد ساخت خط لوله صدور گاز دست یافتند و افزود که چارچوب همکاری بین ایران و پاکستان به امضای رئیسان جمهوری دو کشور رسید.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، این سند علاو بر اعلامیه سه جانبه ای بوده است که در پایان اجلاس رئیسان جمهوری ایران، افغانستان و پاکستان امضا شد.

مطالب مرتبط