سکوت جامعه روحانیت در حمایت از نامزدها

Image caption به گفته آقای ناطق نوری، موضع جامعه روحانیت سکوت است

در حالی که جناح های سیاسی مشغول معرفی نامزدهای مورد نظر خود در انتخابات ریاست جمهوری هستند، جامعه روحانیت مبارز به عنوان مهمترین تشکل روحانی نتوانسته به نامزدی واحد در انتخابات برسد.

علی اکبر ناطق نوری عضو جامعه روحانیت مبارز و رئیس دفتر بازرسی آیت الله خامنه ای رهبر ایران در باره جلسه این تشکل برای معرفی نامزد در انتخابات ریاست جمهوری گفته است:"در جلسه جامعه هیچیک از آقایان کاندیداها موفق به کسب دو سوم آرا نشدند و لذا موضع رسمی جامعه در این زمینه سکوت و دعوت به مشارکت حداکثری است."

در روزهای اخیر برخی از اعضای جامعه روحانیت مبارز اعلام کرده بودند که اکثریت اعضا از محمود احمدی نژاد در انتخابات حمایت کرده اند اما آقای ناطق نوری گفته که برخی از اعضا "نقطه نظرات شخصی خود را به عنوان موضوع جامعه روحانیت" اعلام کرده اند.

همزمان با انتشار نظر جامعه روحانیت مبارز در باره انتخابات ریاست جمهوری، آیت الله مهدوی کنی دبیر کل جامعه روحانیت مبارز از احمدی نژاد حمایت کرده است.

آقای مهدوی کنی تائید کرده که جامعه روحانیت به نامزدی واحد نرسیده و دو سوم اعضا از آقای احمدی نژاد حمایت نکرده اند اما "من احمدی نژاد را اصلح می دانم و به ایشان رای می دهم."

با این حال آقای مهدوی کنی گفته: "اگر به کسی رای داده می شود معنایش این نیست که او هیچ عیبی ندارد و قابل نقد هم نیست."

به گفته دبیر کل جامعه روحانیت مبارز، نامزدها به جای بیان مشکلاتی نظیر بیکاری، گرانی و کمبودها بهتر است راه حل ارائه کنند.

آقای مهدوی کنی از مردم خواسته که در انتخابات شرکت کنند چون به گفته وی"نتیجه عدم حضور مردم محکوم شدن به چیزی است که نمی خواهند."

کروبی به دنبال احیای حقوق شهروندی

مهدی کروبی رئیس سابق مجلس و نامزد ریاست جمهوری در اولین نطق تلویزیونی خود، انتقاداتی را نسبت به ردصلاحیت ها، ناامنی، نحوه ارتباط با دنیا و بخش های اقتصادی مطرح کرده است.

Image caption به گفته آقای کروبی، مسئله حقوق شهروندی شامل زنان، اقوام، مذاهب، دانشجویان، زندانیان است

آقای کروبی ضمن بیان بخشی از دوران فعالیت خود در سی سال گذشته، گفته است که احساس کرده "جمهوریت، اسلامیت و ایرانیت" در حال آسیب دیدن است و برای همین وارد انتخابات شده است.

رئیس سابق مجلس نمونه آورده که چگونه "رد صلاحیت های گسترده سرخوردگی در مردم به وجود می آورد و حضور مردم کم می شد و اعتمادی که مردم داشتند در حال ضعیف شدن است."

آقای کروبی با انتقاد از دولت در باره خرافه پرستی گفته جمعی روی کار آمده اند و خرافه گرایی را ترویج می کنند در عین حال زنی را در شازند دستگیر می کنند به جرم این که می گوید با امام زمان ارتباط دارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که در دوره قبل نیز رقیب آقای احمدی نژاد بود سیاست خارجی دولت را زیر سئوال برده و گفته است :"متاسفانه در این چهار سال آنقدر حرف های نسنجیده، ماجراجویانه و بی خاصیت زدیم و دشمن تراشی کردیم."

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که پیگیر حقوق شهروندی است، می گوید: "مسئله حقوق شهروندی شامل زنان، اقوام، مذاهب، دانشجویان، زندانیان است و محدودیت های بی جهت برای مردم به حریم خانواده ها می شود."

آقای کروبی با اشاره به بازنشستگی استادان دانشگاهها در چند سال اخیر گفته است که در حال حاضر نه کارگر، نه دانشجو، نه استاد امنیت ندارند.

انتقاد حسن روحانی از دولت محمود احمدی نژاد

حسن روحانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای جامعه روحانیت مبارز از دولت محمود احمدی نژاد به خاطر آنچه "پمپاژ پول در خوابگاهها، روستاها و شهرهای بزرگ برای خرید رای در آستانه انتخابات" خوانده، به شدت انتقاد کرده است. او گفته است که اگر دولت در پخش پول بین مردم حسن نیت دارد، می تواند این پول را بعد از انتخابات در تیر یا مرداد پخش کند.

آقای روحانی از شورای نگهبان خواسته بر این کار دولت نظارت کند.

80 نماینده موافق؛ 75 نماینده مخالف

فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز با یک رای شکننده تصمیم گرفته در انتخابات از محمود احمدی نژاد حمایت کند.

در جلسه فراکسیون اصولگرایان برای انتخاب نامزد اصلی انتخابات 170 نماینده حضور داشتند. از میان آنها 80 نماینده به معرفی آقای احمدی نژاد به عنوان نامزد فراکسیون اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری رای مثبت داده و 75 نفر نیز رای مخالف دادند.

محمدرضا میر تاج الدینی نماینده تبریز و عضو فراکسیون اصولگرایان گفته است که دو دیدگاه بین نمایندگان فراکسیون وجود داشت. برخی معتقد بودند که نمایندگان به صورت انفرادی کار کنند و بیانیه ندهند تا با توجه به اکثریت اصولگرایان در مجلس، قوه مقننه از موضع گیری در برابر کاندیداها مستقل بماند و برخی هم معتقد بودند که چون فراکسیون سیاسی است باید به دفاع از جریان اصولگرایی بپردازد و مصداق معرفی کند.

به گفته این نماینده اصولگرا، برخی طرفداران مصداق می گفتند که "سکوت فراکسیون به شائبه عدم حمایت از احمدی نژاد دامن می زند."

فراکسیون اقلیت اصلاح طلب مجلس هنوز نامزد خود را معرفی نکرده و داریوش قنبری سخنگوی این فراکسیون گفته است تا چهار روز دیگر موضع انتخاباتی این فراکسیون در حمایت از یکی از دو کاندیدای اصلاح طلب اعلام خواهد شد.

مخالفت وزارت کشور با طرح صیانت آرا

طرح صیانت از آراء که از سوی اصلاح طلبان به منظور سلامت انتخابات ارائه شده است، با واکنش تند کامران دانشجو معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات مواجه شده است.

به گفته آقای کامران، چگونه یک تشکیلات درون ستادی می تواند سلامت انتخابات را حفظ کند و از آرا صیانت کند اما شورای نگهبان با شش فقیه منتخب، حدود 130 هزار ناظر و 230 هزار نفر معتمد نمی توانند صیانت از آرا را بر عهده بگیرند.

رئیس ستاد انتخابات، اصلاح طلبان پیگیر این طرح متهم کرده که در "تضاد با مصالح عمومی و منافع ملی" صحبت می کنند و برای گرفتن یک یا چند رای منافع ملی را زیر سئوال می برند.

آقای کامران تاکید کرده که ستاد انتخابات وزارت کشور، نسبت "ایجاد بی اعتمادی در درون مردم و نسبت به مجریان" موضع گیری می کند.

همزمان با این سخنان، حسین طلا فرماندار تهران نیز خبرداده که ستاد انتخابات به تبلیغات دو نامزد انتخابات ریاست جمهور واکنش نشان داده و گفته است نامه ای برای جمع آوری تبلیغات محیطی به این دو نامزد داده شده است.