بررسی روزنامه های تهران؛ دوشنبه چهارم خرداد

تیترهای اول

روزنامه های ابرار، ایران، کیهان، جمهوری اسلامی و رسالت در عنوان اصلی خود این سخن رهبر جمهوری اسلامی را قرار داده اند که گفته است "نامزدهای انتخاباتی برای دلخوشی دشمنان سخنی بر زبان نیاورند".

"صندوق های رای ده برابر می شود" از قول مقامات وزارت کشور تیتر اصلی کلمه سبز است که همراه با خبر نگرانی رقیبان دولت منعکس شده است، " هشدار مركز تحقيقات استراتژيك به برخي حاميان دولت" عنوان اصلی آفتاب یزد است.

"ملت ایران تا ابد مدیون شهداست" تیتر جام جم و "تشکل قدرتمند، اصلى‌ترين نياز معلمان" عنوان حیات نو، "نامه بخش خصوصي به سران قوا" گزارش اصلی دنیای اقتصاد، سرمایه در تیتر اول خود نوشته "اشتغال زایی میرحسین 17، احمدی نژاد 5 نفر" و مردم سالاری نوشته "عقب ماندگي و تحجر نمي خواهيم" و "اعتماد مجدد مجلس به لاریجانی" خبراول روزنامه خبر است.

گزيده مقالات

تروریسم و آمریکا

کیهان در سرمقاله خود با این ادعا که آمریکا در حال پرورش جاسوسانی است که در ایران به کارش آیند علت را در این دیده که طرح های آمریکا برای سلطه بیشتر در منطقه شکست خورده است. به دنبال این ناکامی ها آمریکا در پی چالش های جدید در منطقه بوده و هر روز اتهامات بی اساس و جدیدی را علیه ایران مطرح می کند. اما مشی تروریستی آمریکا پنهان شدنی نیست.

نویسنده سرمقاله کیهان بدون ارائه مدرک و منبع نوشته از هنگام اشغال عراق توسط آمریکا و هم پیمانان این کشور، موج ترور و عملیات تروریستی علیه مردم -خصوصا شیعیان و اماکن مقدس آنان حکایت از آن دارد که تروریست ها تحت حمایت و به دستور آمریکا به اقدامات کینه جویانه خود دست می زنند. گزارش های رسیده حاکی است آمریکایی ها با تجهیز مزدوران القاعده ای خود به اسلحه و مهمات، برای آنان پوشش امنیتی ایجاد کرده و بعد از عملیات تروریستی آنها را فراری می دهند.

انتخابات

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به محسن رضايي نامزد ریاست جمهوری که گفته بود ايران امروز قدرت اول منطقه و جزء 10 كشور اول دنياست نوشته پيش از اين وي گفته بود ادامه راه دولت نهم كشور را به سوي پرتگاه مي‌برد حالا باید گفته شود چه شد به اين جايگاه رسيديم و سهم دولت نهم در اين مرتبت چيست؟

به نوشته رسالت محمود احمدي‌نژاد طي چهار سال گذشته كوچه كوچه و خيابان به خيابان‌هاي شهرهاي ايران را رفته و با مردم اين مرز و بوم نشست و برخاست داشته و بيش از دو برابردولت گذشته به طور خستگي‌ناپذير كار كرده و از نزديك صحت و اتقان عمل دستگاه اجرايي را ادراك و به تماشا ايستاده است.

سرمایه گزارش داده که سعید حجاریان عضو ارشد جبهه مشارکت در یک جمع انتخاباتی گفت این رئیس دولت هرجا که رفته پول و بن داده و از اول دولت هر کاری که کرده برای تبلیغات بوده است اما کاندیدای ما حتی نمی توانست صحبت کند.در دوره قبلی از جانب آقای معین بنده به صدا و سیما رفتم، برنامه ای ضبط و پخش شد و عموم مردم آن را مشاهده کردند امسال مجبور شدیم در زیر زمین با آقای مهندس موسوی صحبت کنیم. در دوره رضاشاه هم برای خواندن و گوش دادن به روضه اباعبدالله مردم داخل خانه ها و پستو ها می رفتند.

به نوشته سرمایه حجاریان که سخن گفتن برایش مشکل است سخنان خود را به پایان رساند و از حاضران جلسه خواست به مقاله ای که وی با نام «گربه مریض آسیا» با اشاره به جرقه های اصلاح طلبی در تاریخ معاصر ایران نوشته گوش کنند همان جائی که نوشته در طول این تاریخ هر کس نسخه ای برای این گربه مریض پیچیده است. آنچه در میان همه این اصلاحات مانند گوهر مفقوده ای بود مردم بودند زیرا بار اصلاحات باید به دوش مردم باشد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به اتهاماتی که هواداران دولت و منقدان به یکدیگر می زنند با ذکر مثال هائی نشان داده تخریب دیگران و حمله به منقدان را دولت آغاز کرد و هر چه از عمر دولت نهم گذشت و رئيس اين دولت، نسبت به برخي پشتيباني‌هاي حكومتي و رسانه اي از خود مطمئن‌تر شد برحجم ادعاها عليه افراد حقيقي و حقوقي افزود. تا جايي كه در ابتداي سال 87 از فشارهای بیرونی به مجلس سخن گفت و از مقاماتی گفت که 27-28 سال است همیشه مقامات دولتی داشته اند و معلوم نیست این همه پول را از کجا آورده اند.

سخنی که به نوشته سردبیر آفتاب یزد نشانی کسی جز رقیب احمدی نژادی در انتخابات 84 نبود.

سرمقاله آفتاب یزد با اشاره به كسي كه در سال‌هاي اول انقلاب كودكي بيش نبوده و حالا سياست خارجي کشور در بيست سال قبل از دولت نهم را انفعالي می نامد نوشته وزير خارجه همین دولت به خود حق داد حاميان سهم 50 درصدي ايران در خزر را در رديف دشمنان كشور قرار دهد، يك مشاور او در برابر اعتراض مراجع تقليد به يك تصميم احمدي نژاد آنچنان برآشفته شد كه آنها را به " زدن گردن علما توسط امام زمان" یادآوری كرد، مشاور ديگر او، طرح مجلس براي استقلال بانك مركزي را "تلاش براي مخفي ماندن نام دو سه هزار نفر رانت خوار" ناميد و يار ديگر او، اعتراض نمايندگان مجلس به گراني گوجه فرنگي را "نعره‌‌خجالت آور" لقب داد.

به نظر این سرمقاله عكس العمل هاي اخير علیه دولت، نشان مي دهد برخي سكوت ها در برابر انتقادهاي پيشين، نه نشانه سعه صدر دولتي ها بلكه دليلي بر بي اعتنايي و عدم نگراني ايشان نسبت به تاثيرگذاري اين انتقادات در جامعه بوده است و هشدارهاي فعلي، متاثر از تاثير نگران كننده همين انتقادات برسرنوشت انتخابات.

زنان و انتخابات

عیسی سحرخیز در مقاله ای با عنوان "اين‌بارهم سر زنان بي‌کلاه ماند" در اعتماد نوشته من اگر جاي زنان شاخص حامي ميرحسين موسوي و مهدي کروبي بودم اکنون که شوراي نگهبان نظر نهايي خود را اعلام کرده و هيچکس را به جز چهار مرد به عنوان "رجل و مذهبي و سياسي" به رسميت نشناخته و تاييد نکرده است، حسابي افسوس مي‌خوردم که چرا به عنوان نامزد رياست‌جمهوري دوره دهم ثبت‌نام نکردم.

به نظر این نویسنده اصلاح طلب بحث ثبت‌نام زنان در انتخابات موضوع جديدي نيست، شايد پيگيرترين فرد براي رسيدن به اين هدف فرزند مرحوم آيت‌الله‌طالقاني باشد که در دوره‌هاي مختلف شوراي نگهبان را در اين زمينه آزموده و به چالش کشيده است تا نشان دهد رياست‌جمهوري زنان در جمهوري اسلامي يک روياي محال است و آرزويي تحقق يافتني نيست. حرکتي ناتمام براي تحقق روياي زنان ايران که اين‌بار لابد به دليل نااميدي از تفسير و برخورد شوراي نگهبان از جانب او پيگيري نشد و علم هدايت آن در عمل به رفعت بيات نماينده تازه نفس‌تري در مجلس شوراي اسلامي سپرده شد.

درآمد نفتی

سرمایه در گزارش اصلی خود بر اساس آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران نشان داده که مجموع درآمد های حاصل از فروش نفت و گاز کشور در 28 سال گذشته 679 میلیارد و 666 میلیون دلار بوده است که از این بین سهم دولت میرحسین موسوی در هشت سال تصدی گری حدود شانزده و نیم در صد، سهم دولت های هاشمی رفسنجانی حدود هجده و نیم، سهم محمد خاتمی 42 در صد و محمود احمدی نژاد 270 میلیارد دلار یعنی 73/39 درصد بوده است.

به نوشته سرمایه نکته قابل توجه آنکه سهم 40 درصدی دولت محمود احمدی نژاد از عایدات نفتی 28 سال گذشته مربوط به تنها چهار سال بوده و دولت های قبل از دولت نهم به رغم اینکه درآمد های نفتی آنها مربوط به دوره هشت ساله تصدی گری آنها بر دولت بوده، هرگز از 25 درصد کل عایدات حاصل از کل فروش نفت در 28 سال گذشته فراتر نرفته است .

مزاحمت سازمان برنامه

بیژن رحیمی دانش با عنوان "شفاف سازی مزاحمت نیست" در سرمقاله سرمایه نوشته در اقدامی نه چندان کم سابقه (در دولت نهم) وزیر جهاد کشاورزی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان سازمان مزاحم پروژه های عمرانی با تفکر آمریکایی یاد کرد. اینکه این سخنان با استناد به چه مدرک یا مدارکی عنوان می شود حرفی جداست. اما باید از وزیر کشاورزی پرسید که "مزاحمت" در نزد شما چه معنایی دارد؟

نویسنده سرمقاله سرمایه به یاد آوده وزیر کشاورزی دولت نهم در دولت هشتم مجری طرح خودکفایی گندم بود و پرسش من این است که برای طرح خودکفایی گندم (که سرانجام ایران دوباره تبدیل به بزرگ ترین واردکننده گندم شد) سازمان مدیریت و برنامه ریزی چه کوتاهی و مزاحمتی ایجاد کرد. در آن زمان با وجود همه کاستی ها سعی شد بهترین امکانات در اختیار این طرح برای به ثمر رسیدن خودکفایی قرار گیرد.

در ادامه این مقاله آمده سازمان مدیریت و برنامه ریزی مهم ترین وظیفه اش نظارت بر اجرای قانون بود چرا که هر ساله حدود 5/2 تا چهار برابر امکانات موجود از دستگاه ها تقاضا می شد و سازمان مدیریت ناچار بود که با توجه به اهمیت و اولویت طرح ها با دستگاه های مورد نظر تعامل کرده و بودجه در اختیار آنها قرار دهد. بنابراین ناراضی بودن دستگاه ها چیز عجیبی نیست.

محمود اسلاميان در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته رييس بانك مركزي، ميزان بدهي معوقه بنگاه‌هاي اقتصادي كشور را حدود 33ميليارد دلار اعلام كرده است؛ رقمي كه مي‌تواند براي هر شنونده‌اي نگران‌كننده باشد از سوي ديگر، اكثر بنگاه‌هاي توليدي و اقتصادي و طرح‌هاي نيمه‌تمام، مدعي مشكلات جدي نقدينگي هستند و اين مشكلات بعضا باعث تعطيلي تعدادي از واحدهاي صنعتي كشور شده است.

به نوشته این کارشناس اقتصادی با توجه به نگرش حاكم بر نهادهاي تصميم‌گير، به‌جاي تحليل درست و دقيق مشكلات و ارائه راه‌حل‌هاي صريح و منطقي، برنامه‌هايي با تمركز صنفي اعلام و پيگيري مي‌شود.طبيعي است كه چنين اقداماتي از آنجا كه ريشه در واقعيات حاكم‌بر مشكلات ندارد، راه‌به جايي نخواهد برد و در اين موضوع خاص، کشور شاهد افزايش دائم معوقه‌هاي بانكي خواهد بود.