سند اسرائیلی: ایران از ونزوئلا اورانیوم می گیرد

معدن ساغند - عکس از وبسایت آی اس آی اس

یک سند دولت اسرائیل که به رسانه ها درز کرده ادعا می کند که ونزوئلا و بولیوی درحال تامین اورانیوم خام مورد نیاز برنامه اتمی ایران هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که به یک نسخه از این سند دست یافته است و خبرگزاری فرانسه نیز گزارش مشابهی را منتشر کرد.

این دو کشور آمریکای جنوبی روابط نزدیکی با ایران دارند اما این اولین بار است که ادعا می شود که آنها در کمک به برنامه اتمی ایران دست دارند.

براساس گزارش ها سند وزارت خارجه اسرائیل می گوید: "گزارش هایی وجود دارد از اینکه ونزوئلا اورانیوم مورد نیاز برنامه اتمی ایران را تامین می کند."

در جای دیگری در این گزارش آمده است که "به نظر می رسد بولیوی نیز از تامین کنندگان اورانیوم برنامه اتمی ایران است."

این گزارش نتیجه گیری می کند که هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، سعی دارد با حمایت از ایران، آمریکا را تضعیف کند.

ونزوئلا و بولیوی متحد نزدیک یکدیگر هستند و در بسیاری موارد با سیاست های آمریکا و اسرائیل مخالفت می کنند.

ونزوئلا در سال جاری در جریان عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه سفیر این کشور را اخراج کرد که واکنش مشابه اسرائیل را در پی داشت. بولیوی در ارتباط با آن عملیات با اسرائیل قطع رابطه کرد.

مقام های ونزوئلا، بولیوی یا ایران هنوز به ادعاهای مطرح شده در گزارش دولتی اسرائیل واکنش نشان نداده اند.

دانی آیالون معاون وزارت خارجه اسرائیل قرار است هفته آینده برای شرکت در یک کنفرانس کشورهای آمریکا به هندوراس سفر کند و به نوشته آسوشیتدپرس موضوع این گزارش سه صفحه ای فعالیت های ایران در آمریکای لاتین است.

این گزارش از جمله ادعا می کند که چریک های حزب الله لبنان، که مورد حمایت ایران است، سلول هایی در آمریکای لاتین ایجاد کرده است.

گزارش دولت اسرائیل نگفت که اورانیومی که ادعا می شود این دو کشور برای ایران می فرستند از کجا تهیه شده است.

بولیوی دارای ذخایر اورانیوم خام است. ونزوئلا در حال حاضر اورانیوم استخراج نمی کند اما به گزارش موسسه مطالعاتی کارنگی برای صلح بین المللی، تخمین زده می شود که 50 هزار تن ذخیره اورانیوم در معادنش دارد.

گزارش دولت اسرائیل می گوید که اقدام ونزوئلا و بولیوی در "تامین اورانیوم" برای ایران ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.

اخیرا گزارش هایی منتشر شده است دایر بر اینکه ایران با کمبود اورانیوم خام در داخل کشور روبروست. ایران که برخلاف اتهامات اسرائیل می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است، این گزارش ها را رد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اخیرا گفت که کشورش با مشکل کمبود اورانیوم خام روبرو نیست یا تلاش ندارد آن را از خارج خریداری کند.

روزنامه تایمز لندن ماه ژانویه در گزارشی نوشته بود که کشورهایی شامل بریتانیا، آمریکا، فرانسه و آلمان تلاش های فشرده دیپلماتیک برای منصرف کردن تولیدکنندگان عمده اورانیوم از فروش این ماده به ایران را آغاز کرده اند.

مطالب مرتبط