به روز شده:  14:09 گرينويچ - سه شنبه 26 مه 2009 - 05 خرداد 1388

فیس بوک در ایران رفع فیلتر شد

فیس بوک و انتخابات ایران

پیغام فیلتر برای فیس بوک در ایران

دسترسی به شبکه اجتماعی فیس بوک که چند روز پیش در ایران مسدود شده بود، بار دیگر امکان پذیر شده است.

طبق گزارش ها، کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ دستور مسدود شدن فیس بوک را در کشور صادر کرده بود.

مسدود کردن این سایت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با اعتراض گسترده کاربران اینترنت در ایران مواجه شد و مهدی کروبی، یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، به فیلتر کردن این سایت اعتراض کرد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نیز در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود با خبرنگاران خارجی در پاسخ به خبرنگار سی ان ان در مورد مسدود شدن فیس بوک گفته بود: "میلیون ها سایت در دنیا فعالیت می کنند و در ایران نیز قابل دسترسی هستند. آن قدر سایت و نشریه علیه دولت می نویسند که با یکی دو مورد حل نمی شود. ما مشی تحمل پذیری را انتخاب کرده ایم. حرفی زده می شود و ما نیز تحمل می کنیم و نیازی به بسته شدن سایتی نیست."

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در این دور، بیشتر از همیشه به استفاده از اینترنت روی آورده اند و در این میان فعالیت نامزدهای جناح اصلاح طلب در اینترنت بیشتر از دو رقیب اصولگرا است.

طرفداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی از فیس بوک و سایت توویتر که از جمله سایت های محبوب اجتماعی است، برای انجام تبلیغات استفاده می کنند و برخی از هواداران این دو نامزد، فیلتر شدن فیس بوک را به همین دلیل عنوان می کنند.

یکی از گروه های حامی میرحسین موسوی در فیس بوک بیشتر از ۵۴۰۰ عضو دارد.

فیس بوک با ابراز نگرانی از مسدود شدن این سایت در ایران، این تصمیم را "شرم آور" دانسته بود. فیس بوک تا چند ماه پیش نیز فیلتر بود. سخنگوی فیس بوک به خبرگزاری فرانسه گفته بود محدود شدن فرصت های خبر رسانی و ابراز عقیده در اینترنت به علت نگرانی های فرهنگی و سیاسی دولت ها شرم آور است.

شبکه های اجتماعی و سایت های مشابه در ایران قبلا نیز فیلتر شده اند. از آن جمله می توان به فیلتر شدن سایت هایی چون صبحانه و اورکات در گذشته و بالاترین در حال حاضر اشاره کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.