نصب پلاکارد و تبلیغ توسط خودروها ممنوع!

مقامات ایران می گویند نصب پلاکارد و بنر در محلی جز ستاد تبلیغاتی نامزدها، راه انداختن کاروان های تبلیغاتی برای انتخابات و چسباندن پوستر به خودروهای شخصی ممنوع است.

ستاد انتخابات کشور روز 5 خرداد (26 مه) با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که پلاکاردها و بنرهای نصب شده در میادین و خیابان ها و کاروان های تبلیغاتی خلاف قانون انتخابات است و این ستاد به مسئولان ستادهای تبلیغاتی نامزدها "کتبا اخطار قانونی" داده تا آنها را جمع کنند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

همزمان رئیس پلیس ترافیک تهران گفته است که نصب پوسترهای تبلیغاتی بر شیشه یا بدنه خودروها خلاف آئین نامه راهنمایی و رانندگی است و "رانندگان متخلف" ممکن است تا ۱۴ هزار تومان جریمه شوند.

سرهنگ سعید اسماعیلی گفته است: "نصب پوستر یا نوشته روی خودروها، به ویژه روی شیشه ها، دید رانندگان را کاهش می دهد و بر احتمال وقوع تصادف می افزاید".

در این حال محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسان به سازمان صدا و سیما توصیه کرده است که با پخش مناظره هایی میان نمایندگان نامزدها، به ارائه جامع تر برنامه های آنها کمک کند تا "دیگر احتیاجی به استفاده از پوستر، بنر و تبلیغات خیابانی" نداشته باشند.

صدا و سیما در انتخابات امسال از نمایندگان نامزدها برای شرکت در مناظره ها دعوت نکرده است اما در عوض خود نامزدها دو به دو مناظره خواهند کرد.

هشدار سازمان مجاهدین انقلاب نسبت به دخالت نیروهای مسلح در انتخابات

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با انتشار بیانیه ای نسبت به "عواقب خطرناک" دخالت نیروهای مسلح در مسائل سیاسی و انتخاباتی هشدار داده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران چندی پیش اعلام کرده بود که بخش غیرنظامی بسیج، "نیروی مسلح" محسوب نمی شود و می تواند در مباحث سیاسی وارد شود.

اما سازمان مجاهدین انقلاب می گوید که ورود نیروهای مسلح به عرصه رقابت های سیاسی می تواند محبوبیت و انسجام آنها را مخدوش کند و به "آزادی و اصل حاکمیت واقعی ملت" آسیب بزند.

سازمان مجاهدین انقلاب در بیانیه خود با اشاره به کشورهای ترکیه و پاکستان در همسایگی ایران آورده است: "دخالت نظامیان، جوامع مذکور را برای سالیان متمادی از ثبات و استقرار سیاسی و برخوردای از دموکراسی محروم ساخت".

این سازمان بخشی از وصیتنامه آیت الله خمینی را در بیانیه خود نقل می کند که گفته بود: "قوای مسلح مطلقا، چه نظامی و انتظامی و پاسدار و بسیج و غیر اینها، هر هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازی های سیاسی دور نگه دارند... و بر رهبر و شورای رهبری است که با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید".

این در حالی است که یکی از سخنگویان ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی، نامزدی که سازمان مجاهدین انقلاب از او حمایت می کند، از صدور اجازه فعالیت انتخاباتی بخش غیرنظامی بسیج، استقبال کرده بود.

سازمان مجاهدین انقلاب در بیانیه خود نوشته است: "ما فعالیت سیاسی این گونه افراد را حتی اگر در ستاد انتخاباتی نامزد مورد حمایتمان باشد، نادرست و غیر اصولی می دانیم".

حمایت شورای فعالان ملی - مذهبی از نامزدهای اصلاح طلب

شورای فعالان ملی - مذهبی با صدور اطلاعیه ای از مردم خواست برای ایجاد "تغییر در قوه مجریه" به طور فعال در انتخابات شرکت کنند.

در اطلاعیه این گروه که روز سه شنبه ۵ خرداد (۲۶ مه) منتشر شد، با انتقاد از عملکرد چهار ساله دولت محمود احمدی نژاد، بر لزوم ایجاد "فضای تنفسی برای فعالان سیاسی و مدنی" تأکید شده است.

بر اساس این اطلاعیه، ۴۵.۵ درصد از حاضران در تازه ترین نشست شورای فعالان ملی - مذهبی به حمایت از میرحسین موسوی، ۳۰.۸ درصد به حمایت از مهدی کروبی و ۲۰.۵ به "حمایت از دو نامزد اصلاح طلب بدون تأکید بر هیچ یک" رأی داده اند.