بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه 5 خرداد

تیترهای اول

"با آمریکا چه کنیم" تیتر اول روزنامه فرهیختگان است، "پیشنهاد مناظره با اوباما در سازمان ملل" عنوان اصلی روزنامه ایران و کیهان این سخن رهبر جمهوری اسلامی را در صدر عناوین خبری خود آورده "افراطی گری ساخته غرب دامن خود آمریکا را گرفت".

"قالیباف: محسن هاشمی دخالت نکند" تیتر اصلی روزنامه خبر است و "کره شمالی با دومین آزمایش هسته ای دنیا را بهت زده کرد" عنوان اول روزنامه جمهوری اسلامی.

"این دولت تا مرداد ماه هست چرا در تیرماه پول خرج نمی کند" به نقل از حسن روحانی عضو شورای عالی امنیت ملی تیتراصلی آفتاب یزد است، "آمار بانک ها درست نیست" به نقل از وزیر اقتصاد عنوان اول روزنامه سرمایه و "بیست و پنج پرسش از رییس جمهور آینده" تیتر دنیای اقتصادست.

"مردم به دلیل مدیریت خوب طعم فقر را در زمان جنگ نمی چشیدند" به نقل از علی اکبر ناطق نوری رییس سابق مجلس در پیشانی اخبار ابرار نشسته، "ياشاسين ‌آذربـايجان - ياشاسين ‌مير‌حسـين" تیتر حیات نو است و " حکومت ديني بدون محتواي ديني بدتر از لا ئيک است" به نقل از میرحسین موسوی در صدر اخبار مردم سالاری آمده است.

رسالت با جمله "احمدي‌‌نژاد اصلح است به او راي مي‌دهم" نظر آیت الله مهدوی کنی را تیتر اول خود قرار داده است.

گزيده مقالات

اخلاق انتخاباتی

کیهان نوشته دستگاه قضایی باید دراین جهت جدی تر با تخریب ها برخورد نماید ولی به نظر می رسد تنها با قانون نمی توان جلوی بداخلاقی های انتخاباتی را گرفت؛ اما ً مردم نیز با طرد نامزدها و جریان های حامی آنها که به تخریب های انتخاباتی روی آورده اند نقشی بی بدیل دراین راه ایفا خواهند کرد و درس عبرتی به آن دسته از احزاب و تشکل های سیاسی می دهند که تمام سعی و تلاششان دراین است که از طریق متوسل شدن به بداخلاقی ها و تخریب ها طرفی ببندد.

به نوشته این روزنامه معمولا در بسیاری از کشورهای دنیا تبلیغات انتخاباتی با نوعی بزرگ نمایی و اغراق و غلو در طرح شعارها و برنامه ها و گاه تخریب رقیب آمیخته است. اما در نظام جمهوری اسلامی از آنجایی که نامزدهای انتخابات می بایست مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی و موازین مذهبی باشند و از سویی دیگر تایید شورای نگهبان را یدک می کشند و بنابراین صالح شناخته شده اند انتظار می رود غلو و بزرگ نمایی در گفته ها و اظهاراتشان به چشم نخورد.

رسالت در سرمقاله خود نوشته كسي مي گفت سرنوشت تلخ و محتوم دموكراسي ليبرال، ابتذال است و شاهدمثالش راي آوردن امثال جرج بوش لوده، ساركوزي و برلوسكوني بوالهوس، رايس، مركل و ليوني و ديگراني است كه امروز زمام امور را در غرب به دست گرفته اند. وي با مقايسه اولين ميوه هاي دموكراسي غرب مثل آبراهام لينكلن، وينستون چرچيل، اتو فون بيسمارك و ... با منتخبين امروز ليبرال دموكراسي در قرن بيست و يكم نتيجه گرفت كه حباب ليبرال دموكراسي تركيده و ابتذال، غرب را فرا گرفته است.‌

نویسنده سرمقاله رسالت با این مقدمه به نوشته ای در روزنامه متعلق به میرحسین موسوی نامزد ریاست جمهوری پرداخته که در آن به پخش پول و هدایای دولتی بین مردم و خرید رای آنان اشاره شده بود.

صالح اسکندری این نوع نوشته ها را لودگی و دارای ادبیات خارج از عرف خوانده و نوشته قبول این که ايدئولوژي دنياي غرب با چنين فرجام مشمئز كننده اي روبروست كمي دشوار است اما در عين حال اين ادعا كه ابتذال در تمام ساحات سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي سرنوشت محتوم ليبرال دموكراسي است قابل تامل و تاني است.‌

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته كساني كه گرفتار كوته بيني بي مبالاتي هاي فكري و عدم شناخت معيارهاي صلاح و فساد هستند و گرفتاري هاي مادي آنها را به اسارت خود در آورده چگونه مي توانند به تشخيص اصلح موفق شوند اين توفيق فقط زماني حاصل خواهد شد كه انسان خود را از قيد و بندها رها كند و صلاح و فساد را به درستي بشناسد.

به نوشته این مقاله جامعه ایران هنوز به نقطه اي نرسيده كه همه آحاد آن از چنين تشخيص دقيقي برخوردار باشند و بتوانند نفس خود را از آفاتي كه در اين عرصه وجود دارد مصون نگهدارند ولي صالحان جامعه اگر همت كنند و با گفتار و كردار خود براي بالا بردن آگاهي ها تلاش كنند به زودي به چنين نقطه اي خواهيم رسيد. ما بايد انگيزه هاي استفاده از حق انتخاب را كه به حضور حداكثري در انتخابات منجر مي شود و انتخاب اصلح را كه به تحقق پيشرفت و عدالت منتهي مي شود را در جامعه خود به يك فرهنگ تبديل كنيم.

اعتماد در انتخابات

جهانبخش خانجانی در مقاله ای در اعتماد به روش صدا و سیما در انتخابات پرداخته و نوشته براي مقابله با اين ترفند رسانه ملي و ارگان هاي دولتي، مي توان از ابزار مدرن همچون سايت ها، وبلاگ ها، اي ميل، اس ام اس يا تبليغات چهره به چهره و ارتباطات رودررو استفاده کرد.هرچند بايد اعتراف کرد اين روش ها هيچ کدام به گستردگي و فراگيري رسانه ملي نيست.

نویسنده مقاله اعتماد سپس به اهمیت نظرسنجی ها پرداخته و نوشته مردم در انتخاب کانديداي مورد نظر تصميم خود را مي گيرند اما آنچه در نظرسنجي ها بيان مي کنند به دلايلي که عنوان شد، متفاوت از تصميمات نهايي شان است. اما نظرسنجي ها صد درصد هم غلط نيست اما مردم به جهت اينکه اين نظرسنجي ها از سوي ارگان هاي دولتي است يا دخالت هاي سازمان يافته نهادهاي دولتي در آن تاثير دارد، تصميم شان را پنهان کرده و نظر خود را به صورت شفاف ابراز مي کنند.

به نظر این فعال سیاسی تا چند روز قبل از انتخابات نظرسنجي ها از اطمينان بالايي برخوردار نيستند. طبيعي است در جامعه يي که هنوز نهادهاي مدني و عرصه عمومي رشد و قوام پيدا نکرده رفتار اجتماعي و سياسي مردم هم غيرمعمول است و مشارکت سياسي بعد نظامي گري و امنيتي به خود مي گيرد.حضور نظاميان در عرصه فعاليت هاي سياسي و انتخاباتي يکي از نشانه هاي عدم رشديافتگي سياسي است.

روابط خارجی

مقاله ای در اعتماد به بررسی روابط ایران با جزیره ای به نام سنت وینسنت و گرنادیس اختصاص دارد که رییس دولتش چندی پیش به ایران آمد و از کمک های مالی دولت ایران تشکر کرد به نوشته این مقاله وقتي جيب دولت رانتي، از درآمدهاي نجومي ناشي از ثروت هاي بادآورده و خدادادي (مانند نفت و گاز) آکنده باشد، قابل پيش بيني است که با ذره بيني در دست، مناسبات با کشورهايي که اينجا و آنجاي جهان، پراکنده اند، محقق شود و رو به فزوني گيرد. کسي هم نخواهد بود که حاصل اين همه آمد و شد و هزينه هاي استقبال و ميزباني چیست.

به نظر مرتضی کاظمیان در اين روزهاي تبليغات براي انتخابات خوب است براي افکار عمومي، اهميت و ضرورت این روابط توضيح داده شود. آن روستانشين درگير هزار و يک مشکل، يا فلان کارگر و جوان جوياي کار در شهرستان را هم مي توان با «سفري» يا يکي دو چک پول اهدايي، براي «زماني» راضي و آرام نگه داشت و کسي نخواهد پرسيد که با کمک هاي اهدايي به امثال «سنت وينسنت و گرنادينس» چند کارگاه را مي شد راه اندازي و تجهيز کرد و دست چند بيکار و خانواده محتاج ايراني را گرفت.

پیشنهادهای بخش خصوصی

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته كانديداهاي انتخابات دهمين دوره رياست‌جمهوري ضمن توجه اكيد به اين بسته پيشنهادي فعالان اقتصادي و اعتناي كامل به مفاد آن، مي‌توانند رفتاري مدني نشان داده و ديدگاه رسمي خود را درباره ماهيت اين بسته پيشنهادي به شهروندان و فعالان اقتصادي عرضه كنند.بخش خصوصي نيز نبايد صدور يك بيانيه را پايان كار تلقي كرده و همه چيز را تمام شده بداند.

به نوشته این مقاله در بسته پيشنهادي بخش خصوصي مسائل بسيار مهم و درستي گنجانده شده است كه دست برداشتن نهاد دولت از تعيين نرخ سود دستوري از مهم‌ترين آنها به حساب مي‌آيد. اگر دولت فعلي و دولت‌هاي قبلي فقط به همين يك خواسته فعالان بخش خصوصي توجه مي‌كردند، دردسرهاي عظيم امروز در اقتصاد بسيار كمتر مي‌شد. يكي از پيشنهادهاي بسيار مهم ديگر در اين بسته پيشنهادي «عدم واگذاري اجراي طرح‌هاي عمراني به سازمان‌ها، شركت‌ها و موسسه‌هاي دولتي و شبه‌دولتي» است كه در سال‌هاي اخير برخلاف اين عمل شده است.

اختلاف آماری

سرمایه در سرمقاله خود با اشاره به رد آمار بانک مرکزی توسط وزیر اقتصاد نوشته در حالی که برخی کارشناسان اقتصادی، آمارهای اعلام شده از سوی دولت را درست نمی دانند و به موقع نمی توان از آمار واقعیات اقتصادی مطلع شد در نتیجه امکان برنامه ریزی و اتخاذ راهکارهای درست فراهم نمی شود، در درون دولت نیز برخی مسوولان دولتی نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی دستگاه های اجرایی انتقاد وارد کرده و معتقدند آمارها با واقعیات موجود متفاوت است.

نویسنده این مقاله نمونه دیگر از وزیر کار و امور اجتماعی آورده که در واکنش به نرخ بیکاری اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران اعلام کرده اگر نرخ مشارکت اقتصادی را بیش از نرخ مشارکت محاسبه شده توسط مرکز آمار در نظر بگیریم نرخ بیکاری بیش از آن چیزی خواهد بود که مرکز آمار اعلام کرده است.

عکس ممنوع

سرمایه در گزارشی نوشته براساس یک قانون نانوشته، ناشران کتاب های شعر نمی توانند تصویر شاعر را روی جلد کتاب چاپ کنند. البته آنطور که ناشران می گویند صورت شاعران مرده می تواند روی کتاب هایشان ظاهر شود ولی به کار بردن تصویر شاعران زنده برای معرفی کتاب هایشان امری ممنوع شمرده می شود.

گزارشگر سرمایه تاکید کرده معلوم نیست چنین قاعده نانوشته ای از کی و با چه استدلالی به اجرا درآمده است اما از یکی دو ناشر کتاب های شعر که پرس وجو کردیم متوجه درستی خبر شدیم و هر چه می شنیدیم بر حیرت مان می افزود. ناشری که از دغدغه بدتر شدن اوضاع نشر خود نخواست نامش برده شود، گفت: «چرا اینقدر تعجب می کنید؟ طوری چشمتان گشاد می شود که انگار دارم دروغ می گویم. بله، درج تصویر شاعر زنده روی جلد ممنوع است بنابراین تصویر محمدعلی سپانلو، محمد شمس لنگرودی، فرشته ساری، علی عبداللهی، محمد حقوقی و هر شاعر زنده ای که وجود داشته باشد نمی تواند روی جلد کتاب هایشان بیاید.»