همراهی و رویارویی مجلس هشتم با احمدی نژاد

علی لاریجانی
Image caption ناظران می گویند علی لاریجانی از سوی نمایندگان حامی محمود احمدی نژاد تحت فشار قرار دارد

یک سال پیش در هفتم خرداد مجلس هشتم کارش را زیر سایه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز کرد.

هر چند ظاهرا اصولگرایان همسو با دولت محمود احمدی نژاد اکثر کرسی ها را به چنگ آورده بودند، اما از همان ابتدا پیش بینی می شد که گسلهای زیادی بین مجلس و دولت شکل گرفته که به دلیل پیکار قدرت بر سر ریاست جمهوری بارزتر می شود. مخصوصا آن که علی لاریجانی، نامزد انتخابات نهم ریاست جمهوری، به ریاست مجلس برگزیده شد و ناظران او را یکی از رقبای آقای احمدی نژاد در انتخابات دهم معرفی می کردند.

در یک سال گذشته، مجلس دو بار بطور جدی اقدام به استیضاح وزرای کابینه نهم کرد.

اولی استیضاح علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش بر سر کسری بودجه این وزارتخانه بود که با پادرمیانی علی لاریجانی طراحان استیضاح امضای خود را پس گرفتند.

دومی استیضاح علی کردان، وزیر کشور بر سر مدرک دکترای جعلی بود که به رویارویی کم سابقه مجلس و دولت انجامید و حتی آقای احمدی نژاد در جلسه استیضاح حضور نیافت.

یکبار هم گروه اندکی از نمایندگان خواستار استیضاح وزیر جهاد کشاورزی شدند که طرح استیضاح بعد از رایزنی ها از دستورکار خارج شد.

همچنین انتقادهای صریح رییس مجلس و شماری از نمایندگان از برخی تصمیمات دولت مانند کنار گذاشتن رییس بانک مرکزی، واردات بی رویه و آنچه تخطی از قانون بودجه و برنامه چهارم توسعه می خواندند و نیز امتناع مجلس از تصویب لایحه هدفمند کردن رایانه ها پیش از تصویب بودجه سال ۱۳۸۸ از دیگر برخوردهای تنش آلود قوه مقننه و مجریه در یک سال گذشته بوده است.

هر چند علی لاریجانی در نهایت نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم نشد، اما در یک سال گذشته او و متحدانش کوشیدند با ترسیم نقشی پررنگ تر برای مجلس در سیاستگذاری داخلی و خارجی از نفوذ فزاینده آقای احمدی نژاد بکاهند، اما چندان موفقیتی نداشتند.

Image caption از ابتدای مجلس هشتم، اختلاف نظرهایی میان نمایندگان اصولگرا وجود داشت

مهمترین رویدادهای مجلس هشتم در اولین سال فعالیتش از نظرتان می گذرد. (برای مشاهده، روی هر ماه، کلیک کنید.)

خرداد ۱۳۸۷

تیر ۱۳۸۷

مرداد ۱۳۸۷

شهریور ۱۳۸۷

مهر ۱۳۸۷

آبان ۱۳۸۷

آذر ۱۳۸۷

دی ۱۳۸۷

بهمن ۱۳۸۷

اسفند ۱۳۸۷

فروردین ۱۳۸۸

اردیبهشت ۱۳۸۸

خرداد ۱۳۸۸

خرداد ۱۳۸۷

هفتم: هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.

یازدهم: در آغاز هشتمین دوره مجلس، رضا عبداللهی طی اقدامی بی سابقه به اعتبارنامه نوزده نفر از نمایندگان منتخب تهران اعتراض کرد که در میان آنان، چهره های شاخصی همچون غلامعلی حدادعادل، رئیس پیشین مجلس، به چشم می خورد.

Image caption نمایندگان در سال نخست مجلس هشتم به علی کردان وزیر کشور رای عدم اعتماد دادند

دوازدهم: در رای گیری برای انتخاب هیات رییسه دایم، علی لاریجانی با ۲۳۷ رای موافق و بدون رای مخالف به ریاست مجلس هشتم رسید. همچنین محمد حسن ابوترابی فرد و محمد رضا باهنر به عنوان نایب رییس اول و دوم انتخاب شدند.

بیست و دوم: عباس پالیزدار که برخی از مقامات ارشد ایران را به فساد متهم کرده بود، بازداشت شد. با آن که وی از کارشناسان هیات تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضاییه معرفی می شد، اما هم مجلس و هم دولت هرگونه ارتباط با وی را رد کردند.

بازگشت به بالا

تیر ۱۳۸۷

سوم: محمود احمدی نژاد از طرح هدفمند کردن یارانه ها خبر داد. این طرح انتقاد شماری از نمایندگان را برانگیخت و یک کمیسیون ویژه برای بررسی اثرات اجرای آن تشکیل شد.

چهارم: بیش از دویست نماینده طی نامه ای به رئیس مجلس با انتقاد از آنچه برخوردهای قوه قضائیه با برخی نمایندگان خوانده بودند، خواهان دفاع از اقتدار مجلس شدند. قوه قضائیه پیشتر دو نماینده مجلس هشتم را در ارتباط با پرونده عباس پالیزدار احضار کرده بود. همزمان با انتشار این نامه، محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت احضار اعضای هیات تحقیق و تفحص از قوه قضائیه به عنوان متهم در معاونت جرم، روند رسیدگی به این پرونده را خدشه دار می کند. در آخرین روز مجلس هفتم، کمیته تحقیق گزارش خود را در مجلس خواند و خشم قوه قضاییه را برانگیخت.

نهم: مجلس به دولت اجازه داد برای مقابله با اثرات خشکسالی و گرانی جهانی مواد غذایی چهار هزار و پانصد میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برداشت کند.

دوازدهم: یک فوریت طرح تشدید مجازات اخلال در امنیت روانی جامعه با ۱۸۰ رای موافق به تصویب رسید. این طرح مجازات برخی از جرایم مانند راهزنی، سرقت مسلحانه، تجاوز به عنف، تشکیل باند فساد و فحشا، تاسیس و دایر کردن وبلاگ و وب سایت مروج فساد و فحشا و الحاد و قاچاق انسان را اعدام و غیر قابل تبدیل و تعلیق پیشنهاد کرده بود. علاوه بر فعالان مدنی، اتحادیه اروپا به این طرح اعتراض کرد.

سی و یکم: دولت اعلام کرد آیت الله خامنه ای با درخواست محمود احمدی نژاد برای ادامه سرپرستی حسین صمصامی در وزارت امور اقتصادی و دارایی موافقت کرد. آقای صمصامی پس از برکناری داود دانش جعفری، سرپرست شده بود، ولی چند روز پیش از موافقت رهبر جمهوری اسلامی، یکی از نمایندگان مجلس هشدار داده بود که مدت قانونی سرپرستی آقای صمصامی در روز ۲۸ تیرماه به پایان رسیده و پس از آن، وی حق امضای اسناد و نامه های این وزارت خانه را ندارد.

بازگشت به بالا

مرداد ۱۳۸۷

چهاردهم: شیرین عبادی با انتقاد از بررسی لایحه حمایت از خانواده در مجلس که ازدواج مجدد مردان را تسهیل می کرد، آن را موجب انحطاط و فساد اخلاقی جامعه دانست.

Image caption تنش مجلس با دولت بقدری بود که آقای احمدی نژاد به رییس مجلس اخطار قانون اساسی داد

پانزدهم: با رای اعتماد نمایندگان سید شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری و علی کردان وزیر کشور شدند. جلسه رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی محمود احمدی نژاد حدود پنج ساعت به طول انجامید و در لحظاتی با سخنرانی روح الله حسینیان نماینده تهران جنجالی شد. آقای حسینیان گفته بود که وی "هشت سال خون دل خورده تا چنین دولتی بر سر کار بیاید اما مدتی است که امیدهایش به یاس تبدیل شده است."

بیست و یکم: علی لاریجانی خواستار تحقیق و تفحص درباره مدرک تحصیلی علی کردان، وزیر کشور شد. آقای کردان گفته بود که دکترای افتخاری خود را از دانشگاه اکسفورد اخذ کرده است. مقام های دانشگاه آکسفورد درباره صحت مدرک آقای کردان گفتند که وی نه دکتری افتخاری و نه هیچ مدرک دیگری از این دانشگاه دریافت نکرده است.

بیست و سوم: بیش از ۲۰۰ نماینده در بیانیه ای اظهارات اسفندیار رحیم مشایی، معاون رئیس جمهوری درباره "دوستی با مردم اسرائیل" را محکوم کردند و خواستار برخورد جدی با او شدند.

بازگشت به بالا

شهریور ۱۳۸۷

دهم: مجلس رسیدگی به لایحه حمایت از خانواده را که با اعتراض شدید فعالان سیاسی مواجه شده بود، از دستورکار کنار گذاشت.

سیزدهم: در اولین تلاش مجلس هشتم برای استیضاح یک وزیر، بیش از هشتاد نماینده طرح استیضاح علیرضا علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش، را امضا کردند، ولی چهار روز بعد، در پی تذکر علی لاریجانی درباره تلاش دولت برای رفع کسری بودجه این وزارتخانه امضای خود را پس گرفتند.

هجدهم: برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، نمایندگان مجلس شروع به جمع آوری امضا برای طرح سوال از رییس جمهوری کردند. نمایندگان به دفاع محمود احمدی نژاد از معاونش اسفندیار رحیم مشایی اعتراض داشتند که اواخر تیرماه گفته بود ملت اسراییل، دوست ملت ایران است.

بیست و نهم: آیت الله خامنه ای ضمن نادرست خواندن اظهارات معاون رییس جمهوری درباره دوستی ایران با ملت اسراییل، از نمایندگان مجلس خواست از پیگیری بیشتر این موضوع منصرف شوند. این در حالی است که محمود احمدی نژاد در دفاع از سخنان اسفندیار رحیم مشایی گفته بود که حرف او، حرف دولت است.

بازگشت به بالا

مهر ۱۳۸۷

Image caption پرداخت وام صد میلیون تومانی به نمایندگان با اعتراضهایی مواجه شد ولی علی لاریجانی آن را حق نمایندگان دانست

هفتم: علی لاریجانی از دولت بخاطر آنچه درست اجرا نشدن قانون بودجه خواند، انتقاد کرد. او در جلسه مشترک و دولت به عنوان نمونه به اختصاص بودجه ای بیشتر از میزان مقرر برای واردات بنزین اشاره کرد. آقای لاریجانی یک روز پیشتر نیز با اشاره به کنار گذاشته شدن طهماسب مظاهری از ریاست بانک مرکزی گفته بود که خوب نیست مدیران "اینقدر زود به زود عوض شوند."

پانزدهم: حسن کامران، نماینده اصفهان، از طرح پرداخت صد میلیون تومان به نمایندگان انتقاد کرد. آقای کامران گفت که پنجاه میلیون تومان از این مبلغ کمک بلاعوض است و ۳۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه و ۲۰ میلیون تومان برای خرید خودرو. رییس مجلس ضمن انتقاد از این سخنان گفت که برخی از نمایندگان همراه خانواده در هتل ساکن هستند و برای تهیه مسکن در تهران به این مبلغ نیاز دارند. اما محافظه کاران و اصلاح طلبان بشدت از این اقدام مجلس انتقاد کردند.

هفدهم: پس از اعتراضها به طرح بومی گزینی دانشجویان و اقدام مجلس برای افزایش ده درصدی ظرفیت رشته های مادر، آقای احمدی نژاد از مجلس بخاطر آنچه دخالت در امور اجرایی خواند، انتقاد کرد.

بیست و نهم: محمود احمدی نژاد از تهیه لایحه ای خبر داد که در صورت تصویب مجلس، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مدت یک سال به تعویق می افتد.

بازگشت به بالا

آبان ۱۳۸۷

سیزدهم: رسانه های ایران از طرح برخی نمایندگان برای تحقیق و تفحص درباره سفرهای استانی رییس جمهوری خبر دادند. این نمایندگان می گفتند به محقق نشدن وعده هایی که در این سفرها به مردم داده شده، اعتراض دارند.

چهاردهم: نمایندگان به علی کردان وزیر کشور رای عدم اعتماد دادند. آقای احمدی نژاد پیشتر گفته بود عده ای می خواهند دولتش را "از اکثریت بیاندازند" و برای همین در جلسه استیضاح شرکت نکرد. در جریان ماجرای استیضاح، علی لاریجانی نماینده دولت در مجلس را به دلیل "فریبکاری" اخراج کرد.

هجدهم: علی لاریجانی در واکنش به سخنان باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا که گفته بود برنامه اتمی ایران قابل قبول نیست، اعلام کرد که آقای اوباما باید "از بیان حرفهای تکراری پرهیز کند و در جاده غلط جورج بوش حرکت نکند."

بیست و چهارم: نمایندگان با تغییر آیین نامه داخلی مجلس، حق تحقیق و تفحص از شورای نگهبان، مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت را از خود سلب کردند.

بیست و هشتم: صادق محصولی از مجلس برای وزارت کشور رای اعتماد گرفت. برخی از نمایندگان می گفتند آقای محصولی به دلیل فعالیت در ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد نمی تواند انتخابات ریاست جمهوری را بی طرفانه برگزار کند، ولی آقای احمدی نژاد اطمینان داد خدشه ای به این رای گیری وارد نخواهد شد.

بازگشت به بالا

آذر۱۳۸۷

شانزدهم: شورای نگهبان اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری از جمله شرط محدودیت سنی و تعریف رجل سیاسی را رد کرد.

بیست و یکم: علی لاریجانی در واکنش به تاکید باراک اوباما به ادامه سیاست "هویج و چماق" در برخورد با برنامه اتمی ایران گفت که سخنان رییس جمهوری آمریکا شبیه حرفهای گاوچرانهاست.

بازگشت به بالا

دی ۱۳۸۷

Image caption نمایندگان مجلس لایحه حمایت از خانواده را که به گفته منتقدانش ازدواج مجدد مردان را تسهیل می کرد، تصویب نکردند

هشتم: هیات رییسه مجلس طرح هجده نماینده برای استیضاح محمدرضا اسکندری، وزیر جهاد کشاورزی، را بعد از تاخیر اولیه اعلام وصول کرد. این نمایندگان به آنچه عدم تحقق اهداف و سیاستها خوانده بودند، اعتراض داشتند. اما یک هفته بعد این طرح از دستورکار مجلس خارج شد. حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله ای به دفاع از آقای اسکندری پرداخته بود.

دهم: آقای احمدی نژاد لایحه هدفمند کردن یارانه ها را به مجلس تقدیم کرد.

بیست و دوم: شماری از نمایندگان در نامه ای از رییس جمهوری خواستند واردات مرکبات و برنج را برای حمایت از تولید کنندگان داخلی متوقف کند. دولت نهم می گفت واردات این کالاها با هدف مهار گرانی صورت می گیرد.

بازگشت به بالا

بهمن ۱۳۸۷

ششم: نمایندگان سهم ارث زنان را افزایش دادند. بر اساس این مصوبه، زن در صورت فرزنددار بودن همسرش از یک هشتم از قیمت اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان ارث می برد، اما در صورتی که همسرش هیچ فرزندی نداشته باشد، سهم زوجه یک چهارم از کلیه اموال او خواهد بود.

ششم: مجلس ایران اعلام کرد ساختمان پارلمان فلسطینیان را که در تهاجم نیروهای اسراییلی ویران شده بود، بازسازی می کند.

هشتم: رییس جمهوری ایران لایحه بودجه سال ۱۳۸۸ را با هدف مقابله با کاهش درآمدهای نفتی به مجلس داد.

بازگشت به بالا

اسفند ۱۳۸۷

شانزدهم: دو روز پس از آن که قضات دادگاه کیفری بین المللی با درخواست دادستانی دادگاه برای صدور حکم بازداشت بین المللی رئیس جمهوری سودان موافقت کردند، علی لاریجانی برای ابراز حمایت کشورش از عمر البشیر به خارطوم رفت. هفدهم: اولین جلسه محاکمه عباس پالیزدار که برخی از سران حکومت ایران را به فساد مالی متهم کرده بود، بصورت غیر علنی برگزار شد.

بیست و چهارم: در پی انتقاد دولت از گزارش دیوان محاسبات در باره عدم واریز یک میلیارد دلار در سال ۱۳۸۵ به حساب خزانه، رئیس مجلس با حمایت از عملکرد این نهاد حسابرسی گفت که از این گزارشهای دیوان محاسبات دفاع می کند. آقای احمدی نژاد می گفت علت این کسری، اختلاف در حسابداری بوده است.

بیست و چهارم: آقای احمدی نژاد در اعتراض به آنچه عدم رعایت اصول قانون اساسی در رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۸۸ خواند، به رییس مجلس اخطار قانون اساسی داد. رییس جمهوری ایران نوشت بودجه ای که به تصویب نمایندگان رسیده، با لایحه اصلی متفاوت بوده و "فاقد شفافیت، توازن، انسجام و یکپارچگی است."

بازگشت به بالا

فروردین۱۳۸۸

هجدهم: کمیسیون امنیت ملی مجلس سفیر پاکستان در تهران را برای روشن شدن سرنوشت یک دیپلمات ربوده شده ایرانی در پاکستان به مجلس فراخواند.

بیست و سوم: علی لاریجانی خواستار نظارت بیشتر مجلس بر مذاکرات هسته ای شد و گفت که از این پس گفتگوها با آژانس بین المللی انرژی اتمی و نمایندگان اتحادیه اروپا باید در چارچوب مصوب مجلس صورت پذیرد.

Image caption نمایندگان حاضر به تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم نشدند

بیست و هشتم: شورای نگهبان طرح لازم الاجرا بودن نظر رییس مجلس بر مصوبات دولت را رد کرد. بر اساس طرح دو فوریتى نمایندگان، نظر رییس مجلس در باره اعلام مغایرت مصوبات موضوع اصل ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسى جمهورى اسلامى قطعى و براى کلیه دستگاه هاى اجرایى معتبر شناخته می شد. رسانه های حامی دولت از این اقدام مجلس به عنوان "دیکتاتوری پارلمانی" یاد کرده بودند.

بازگشت به بالا

اردیبهشت ۱۳۸۸

ششم: نمایندگان به دو فوریت لایحه کاهش سن رای دهندگان از ۱۸ به ۱۵ سال رای ندادند. دولت هدفش را مشارکت دادن نسل جوان در انتخابات عنوان کرده بود.

نوزدهم: رسانه های ایران گزارش دادند که کمیسیون اصل نود مجلس قصد دارد از این پس سفرهای خارجی نمایندگان را بررسی کند. این اقدام بعد از اعتراض گروهی از نمایندگان به سفرهای غیر رسمی همکاران خود به کشورهای خارجی صورت گرفت. معترضان ابراز نگرانی کرده بودند این گونه سفرها ممکن است جایگاه قانونگذاری را خدشه دار کند.

بازگشت به بالا

خرداد۱۳۸۸

سوم: در کمتر از سه هفته به انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان اصولگرای مجلس با محمود احمدی نژاد دیدار کردند، اما علی لاریجانی، غلامعلی حدادعادل و احمد توکلی از چهره های برجسته محافظه کار بودند که در این نشست شرکت نکردند. آقای لاریجانی مصر بود که نمایندگان رسما از نامزدی خاص حمایت نکنند.

پنجم: برخی رسانه های ایران خبر دادند ۲۰۰ نماینده از نامزدی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند، ولی دسته ای دیگر از رسانه ها، این رقم را ۸۰ نفر عنوان کردند.

ششم: علی لاریجانی با وجود انتقاد برخی از نمایندگان حامی دولت آقای احمدی نژاد، توانست با ۲۱۶ رای موافق برای یک دوره یک ساله دیگر به ریاست مجلس برگزیده شود. آقای لاریجانی تنها نامزد این سمت بود.

ششم: فراکسیون اقلیت مجلس متشکل از نمایندگان اصلاح طلب، حمایت خود را از نامزدی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

بازگشت به بالا

مطالب مرتبط