گزارش ها: "جندالله مسئولیت انفجار زاهدان را پذیرفت"

محل انفجار

اطلاعیه ای در سایت های اینترنتی منسوب به جنبش جندالله منتشر شده است که می گوید این جنبش مسئولیت انفجار زاهدان را می پذیرد.

در اطلاعیه منسوب به "جنبش مقاومت مردمی ایران" (جندالله) اعلام شده که انفجار غروب پنجشنبه ۷ خرداد (۲۸ مه) در مسجد علی ابن ابی طالب زاهدان، انتحاری بوده است.

این انفجار تا کنون باعث کشته شدن ۲۵ نفر شده و گفته می شود جراحت عده ای از زخمی ها نیز جدی است.

در اطلاعیه منسوب به جندالله، گفته های استاندار زاهدان مبنی بر بازداشت عاملان انفجار تکذیب شده است.

علی محمد آزاد، استاندار سیستان و بلوچستان گفته بود: "تعدادی از اعضای گروه تروریستی عامل انفجار در مسجد علی ابن ابی طالب زاهدان دستگیر شدند".

واحد مرکزی خبر هم به نقل از تلویزیون العربیه گزارش داد که یکی از اعضای جندالله در تماس با این تلویزیون اصالت اطلاعیه منسوب به جندالله را تأیید کرده است.

گروه جندالله در دی ماه سال گذشته نیز مسئولیت یک انفجار انتحاری در شهر سراوان را که به کشته شدن دست کم ۴ تن انجامیده بود، پذیرفت.

این گروه همچنین در چند مورد عده ای از مسئولان و مأموران نظامی و انتظامی ایران را ربوده و بعضی از آنها را کشته است.

سیستان و بلوچستان یکی از محروم ترین استان های ایران است که هم مرز بودن با افغانستان و پاکستان، آن را به یکی از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر بدل کرده است.

علیرغم تلاش های ایران، بخش بزرگی از مواد مخدر جهان از جمله هروئین و مورفین توسط گروه های به شدت مسلح و اغلب در کاروان های بزرگ از این استان حمل می شود.

علاوه بر این گروه های سنی مذهب بلوچ، جمهوری اسلامی را به نادیده گرفتن حقوق مذهبی و قومی خود متهم می کنند.

مقامات ایران گروه جندالله را گروهی "تروریستی" می دانند و دولت های آمریکا و بریتانیا را به حمایت از آن متهم می کنند.

مطالب مرتبط