شرط موسوی برای بهبود روابط با آمریکا

میر حسین موسوی- عکس از خبرگزاری مهر
Image caption موسوی می گوید گفتگو های هسته ای را ادامه می دهد

میر حسین موسوی از نامزدهای ریاست جمهوری ایران می گوید در صورت لغو تحریم های اقتصادی کشورش از سوی آمریکا، امکان بهبود روابط دو کشور وجود خواهد داشت.

از نامزدهای ریاست جمهوری ایران می گوید در صورت لغو تحریم های اقتصادی کشورش از سوی آمریکا، امکان بهبود روابط دو کشور وجود خواهد داشت.

آقای موسوی که در تهران به سوال های خبرنگاران خارجی پاسخ می داد، رویکرد واقعبینانه در روابط ایران و آمریکا را حرکت تدریجی به سوی مشکلات بین دو کشور دانست.

او همچنین از موافقت خود برای ادامه گفتگوهای هسته ای با پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، موسوم به گروه ۱+۵ خبر داد.

آقای موسوی همچنین سیاست های گذشته را برای کشور پرهزینه دانست و گفت در صورت پیروزی به سمت تعامل بیشتر با جهان و کاهش تنش ها حرکت خواهد کرد.

آقای موسوی در حالی برای ادامه گفتگوها با گروه ۱+۵ اعلام آمادگی کرده است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سخنانی "مساله هسته ای" را تمام شده دانسته است.

پیش شرط موسوی

میر حسین موسوی در پاسخ به سوالی درباره روابط با آمریکا گفت: " اگر شرایط مهیا و مشکلات برطرف شود برای انجام مذاکره مشکل نداریم."

به گفته آقای موسوی قبل از انجام مذاکرات نیاز است علائم مثبتی از تغییر رفتار در آمریکایی ها دیده شود و ایران نیز در سطح بین الملل روابط گسترده و مثبتی داشته باشد.

بر این اساس رویکرد واقع بینانه درباره حل موضوع ایران و آمریکا این است که دو کشور به تدریج به سمت حل تدریجی مشکلات بروند.

آقای موسوی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در اثر تحریم های آمریکا علیه ایران گفت اگر ایالات متحده نشانه های مثبت تری را از خود بروز دهد خوشبینی بیشتری در رابطه با بهبود روابط ایجاد خواهد شد.

آقای موسوی همچنین ضمن دفاع از برنامه اتمی ایران، بر پایبندی کشورش به تعهدات بین المللی خود تاکید کرد. آقای موسوی گفت خواستار آن است که آژانس بین المللی انرژی اتمی هم به تعهداتش در برابر ایران پایبند باشد.

آقای موسوی همچنین گفت: "یکی از راههایی که می تواند به حل مشکل هسته ای کمک کند این است که باید بخش فنی موضوع هسته ای را از بحث داشتن تکنولوژی هسته ای جدا کرد چون جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از داشتن انرژی هسته ای دست بر نخواهد داشت."

مطالب مرتبط