بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۹ خرداد

تیترهای اول

روزنامه خبر در صدر گزارش های خود از "هفت ساعت التهاب بعد از انفجار زاهدان" خبر داده، جام جم در تیتر اول خود از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "مردم زاهدان با حفظ وحدت دشمنان را ناکام سازند"، روزنامه جمهوری اسلامی از همین مقام نوشته "قدرت های مداخله گر در حادثه تروریستی زاهدان دست دارند" و کیهان نیز"دست خونین جاسوسان غرب در جنایت زاهدان" را در عنوان اصلی خود منعکس کرده است.

"گزارش تفریغ بودجه ۸۵ در زمان رحیمی در دیوان محاسبات تصویب شده است" تیتر اول ابرار است که از قول نامه دیوان محاسبات نقل شده، سرمایه همین گزارش را با عنوان "یک میلیارد دلار را به خزانه واریز کنید" منعکس کرده است و "اوضاع بورس به روايت رسمي" تیتر دنیای اقتصاد است.

"يك روز غم‌انگيز براي احمدي‌نژاد" عنوان اصلی آفتاب یزد است، صدای عدالت همین گزارش را با تیتر "تحریف" منعکس کرده است.

"انتقاد از آرامش گورستاني کارخانه ها" به نقل از میرحسین موسوی نامزد ریاست جمهوری عنوان اعتماد است، "شان ایرانیان را روی میز مذاکره نگذاشتیم" تیتر روزنامه ایران، حیات نو "به کسی رای بدهید که صداقت دارد" را از زبان آیت الله صانعی نقل کرده است و رسالت از زبان رییس جمهور احمدی نژاد نوشته ملت ایران مظلومیت فاطمی را به تمجید قدرت های بزرگ نخواهد فروخت".

جواب منقدان دولت

کیهان در سرمقاله خود و در پاسخ به منقدان دولت نوشته اگر این مرد آن مقدار پول را حیف و میل کرده، پس این همه پروژه استانی در شهر به شهر و روستا به روستای این ملک چگونه تأمین مالی می شود؟ یا افزایش چشمگیر حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت که تا امروز با سیلی صورت خود را در مقابل اهل و عیال سرخ نگه می داشتند و حالا کمی رنگ به رخسارشان آمده، چگونه ممکن شده است؟ سهام عدالت و اعتبارات وسیع بانکی چگونه به مردم داده شده است؟ می توان به مردم گفت این آقا به شما "هدیه" بی موقع داده و نیتش مشکوک است- چنانکه گفته اند- اما نمی توان او را به گم و گور کردن پولی متهم کرد که بعضی مدعیان از شمارش تعداد صفرهایش هم عاجزند.

نویسنده سرمقاله کیهان افزوده تازه اگر این را هم بگویی ممکن است رندی پیدا شود و بگوید جسارتا، این مملکت که تازه پول دار نشده پیش از این هم انبان دولتیان خالی نبود. سؤال این نیست که این دولت پول هایش را کجا خرج کرده، هر که نداند مردم می دانند پول ها کجاست، بلکه سؤال این است که تا پیش از این پول مملکت کجا می رفت که چیزی از آن به فقرا و تنگدستان نمی رسید؟ شما با پول های این مردم چه کرده اید؟

ایران روزنامه دولت در سرمقاله خود با عنوان "قانون‌گرايي و قانون‌گريزي" نوشته متهم كردن دولت و شخص رئيس جمهور به قانون گريزي، برنامه سازمان يافته نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري است. اگرچه اين بيان كلي و بدون ذكر مصداق، مرتب از سوي اين افراد و برخي حاميانشان تكرار مي‌شود، ولي چه بسا بتوان عمده ترين و بارزترين مصداق اين انتقادات را در موضوع انحلال شوراها بخصوص شوراي پول و اعتبار مشاهده كرد.

غلامحسین الهام سخنگوی دولت و وزیر دادگستری با اشاره به گفته های رجال قضائی که در مخالفت با عمل دولت سخن گفته اند نوشته بالاترين قوانين در كشور قانون اساسي است. اين يك ميثاق ملي است و در عين حال سندي اسلامي است که بر این اساس انحلال شورای پول و اعتبار قانونی است.

استدلال سخنگوی دولت در زمانی صورت می گیرد که دولت بر اساس مصوبه مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام موظف به بازگشائی شورای پول و اعتبار شده و چون به جای آن به تشکیل شورای مشابهی در دل کمیسیون اقتصادی دولت پرداخته، با انتقادهائی روبرو شده است.

گناه تحریم انتخابات

هومان دوراندیش در مقاله ای در اعتماد به تشریح نظر تحریم کنندگان انتخابات پرداخته نوشته برخي از تحريم کنندگان، نفس شرکت در انتخابات را نوعي گناه سياسي مي دانند و معتقدند معناي اصلي رای دادن تاييد ساختار قدرت موجود است. با اين همه در اين دوره از انتخابات رياست جمهوري، برخلاف دوره پيشين، طبل تحريم طبلي است که نفير چنداني از آن برنمي خيزد. نویسنده اعتماد اظهار نظر کرده که عملکرد دولت فعلی به گونه يي بوده است که هواداران سياست تحريم انتخابات، برخلاف هميشه، ترجيح مي دهند سکوت کنند؛ چرا که آنها متهم به ايفاي نقش قابل توجه در به قدرت رساندن محمود احمدي نژاد هستند. مشاهده عيني پيامدهاي نامطلوب تحريم انتخابات در سال 84، پاره يي از تحريم کنندگان را نيز به تجديد نظر اساسي در تجويزهاي سياسي خويش واداشته است، به گونه يي که اکنون ناگزيرند چرايي حمايت خويش از مهدي کروبي را توجيه کنند.

غمگین شدم

آفتاب یزد در صفحه اول خود عکس هائی از دیدار شش سال پیش محمد خاتمی رییس جمهور ایران با همتای فرانسوی خود چاپ کرده تا نشان دهد که بر خلاف گفته محمود احمدی نژاد، رییس جمهور فرانسه نه بر بالای پله های کاخ الیزه، بلکه در پائین پله ها با آغوش باز در انتظار محمد خاتمی ایستاده بوده است در حالی که محمود احمدی نژاد گفته است که از دیدن این صحنه تحقیرآمیز غمگین شدم.

سردبیر آفتاب یزد در سرمقاله خود با عنوان "صحنه های غم انگیز دیگر هم بود" به سفر محمود احمدی نژاد به امارات اشاره کرده که موجب شده تا ادعاهای آنان در مورد جزایر ایرانی ادامه یابد، یا خواستار گشودن سفارت مصر شدن و بی اعتنائی قاهره به آن، نامه نوشتن به باراک اوباما رییس جمهور منتخب آمریکا و پنج ماه بی اعتنائی او، گفتگوی تلفنی و تشکر از رییس جمهور هند و هفته بعد از آن رای هند علیه ایران در هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی .

در ادامه این مقاله آمده راستي شنيدن اين خبرهای پشت هم آیا مي‌تواند موجب غمگيني يك ايراني شود یا تبليغات چند ماه قبل در خصوص دعوت رئيس جمهور ايران به اجلاس سران عرب در قطر كه تكذيب نخست وزير آن كشور را به دنبال داشت؟ نظر آقاي رئيس جمهور در خصوص بند ضد ايراني قطعنامه سران شوراي همكاري خليج فارس كه ساعاتي بعد از حضور احمدي‌نژاد در آ‌ن اجلاس صادر شد، چيست؟

میلیاردهای گم شده

علی مزروعی در سرمقاله سرمایه با استناد به آمار بانک مرکزی نوشته درآمد دولت از نفت و گاز در چهار سال گذشته ۲۸۳ میلیارد دلار بوده در حالی که هزینه های ارزی دولت نهم ۲۰۰ میلیارد دلار می شود. خوشبینانه این است که ما به التفاوت این دو رقم به «حساب ذخیره ارزی» واریز شده باشد اما عدم شفاف سازی از سوی دولت در این باره به بهانه محرمانه بودن اعلام رقم این حساب و انتشار اخبار و اطلاعات غیررسمی درباره مانده منفی این حساب، جای خوشبینی باقی نگذاشته است.

به نظر این روزنامه نگار اقتصاددان رییس دولت فعلی که خود مبدع شعار شفاف سازی معاملات نفتی و افشای مافیای نفتی است نه تنها نتوانسته ازمابه التفاوت ۸۳ میلیارد دلاری گزارش قانع کننده ای به افکار عمومی و پرسشگران بدهد بلکه از حل «معمای یک میلیارد دلار» گم شده در گزارش دیوان محاسبات نیز عاجز مانده و با نامه نگاری و اظهارات مبهم بر دامنه این معما در جامعه افزوده است.

دنبال کسب و کار حلال

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته مهم ترین کاری که نامزدهای انتخابات باید انجام دهند این است که سایه هميشه پايدار يك گروه كوچك به نام مديران دولتي را از سر شهروندان دور نگهدارند و اجازه دهند ميليون‌ها ايراني در فضايي رقابتي و سالم براي كسب و كار و معيشت خويش برنامه‌ريزي كرده و فعاليت كنند.

به نظر محمد صادق جنان صفت عميق‌ترين دره‌اي كه شهروندان ايراني را به كار حرام خواري مي‌كشاند، اقتصاد دولتي است كانديداهاي رياست‌جمهوري مي‌توانند و بايد صراحتا اعلام كنند براي تضعيف و نابودي شر اقتصاد دولتي كه راه را براي كسب روزي حلال، شغل آبرومند و كسب پايدار هموار مي‌كند، چه برنامه عملي دارند. هر وعده‌اي جز اين اگر داده شود، تمناي ايرانيان را برآورده نخواهد شد.

دولت و فوتبال

مرتضی کاظمیان در مقاله ای در اعتماد با اشاره به شعارهای مردم علیه دولت هنگام شکست هفته قبل تیم فوتبال پیروزی نوشته وقتی دولت ، از ورزش (و به طور مشخص، فوتبال) به مثابه ابزاري براي بسط استيلاي خويش سود مي جويد، اگر سوار شدن بر موج احساسات و علايق ورزشي مردم در مقاطعي، تثبيت کننده اقتدار و ضامن تداوم سيطره در بلوک قدرت است، در آن صورت بايد منتظر بود که با شکست پرسپوليس مردم به دولت اعتراض کنند. در ادامه مقاله اعتماد آمده در چنين روز و وضعي، ديگر پنهان شدن و سکوت بي فايده است، چنان که سانسورهاي صدا و سيما و جلوگيري از پخش صداي اعتراض و شعارهاي انتقادي تماشاچيان در ورزشگاه نيز بي حاصل است. خبر وقايع رخ داده به قدر لازم در رسانه هاي مستقل و منتقد و نيز سايت ها و شبکه هاي راديويي و تلويزيوني و ماهواره يي بازتاب داشت. و اين، همان پاشنه آشيل دولت هاي اقتدارگرا در عصر ارتباطات و فناوري اطلاعات است.