واکنش به افتتاح سفارتخانه‌های اسرائیل در همسایگی ایران

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران
Image caption سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران به تاسیس سفارت اسرائیل در کشورهای هم‌مرز با ایران واکنش نشان داد و گفت: "سفارت رژیم صهیونیستی یعنی کانون فتنه و فساد در منطقه."

آقای فیروزآبادی در مراسم دفن "شهدای گمنام دفاع مقدس"، به دعوت جمهوری آذربایجان از "نخست وزیر رژیم صهیونیستی" اشاره کرد و گفت "برادران آذربایجانی بدانند اگر صهیونیست ها در کشورشان دفتر و سفارت بزنند، به نفع شان نیست."

رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران در حالی نسبت به تاسیس سفارت اسرائیل در جمهوری آذربایجان هشدار داده که اسرائیل سال هاست که دارای سفارت در این کشور است. اسرائیل همچنین قرار است به زودی سفارت خود در عشق آباد، ترکمنستان در همسایگی با ایران را نیز افتتاح کند.

رئیس ستاد نیروهای مسلح ارتش ایران خطاب به کشورهای اسلامی منطقه گفت: "ای کشورهای اسلامی، شما مخاطب قرآن کریم هستید در آنجا که می فرماید کفار را به درون خود راه ندهید."

قرار است شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل اواخر ماه ژوئن به باکو سفر کند و با مقام های این کشور از جمله الهام علی‌اف، رئیس جمهوری دیدار کند. این اولین دیدار یک رئیس جمهوری اسرائیل از جمهوری آذربایجان است.

آقای فیروزآبادی تاکید کرده که "همه مسلمین و برادران روسی ما باید هوشیار باشند."

برخی نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان به اظهارات سرلشکر فیروزابادی واکنش نشان داده و آن را دخالت در مسایل داخلی کشور خود دانسته و خواهان اقدام وزارت امور خارجه در برابر این سخنان شده اند.

Image caption الهام علی‌اف، شیمون پرز

اسرائیل در دسامبر سال 1991 استقلال جمهوری آذربایحان از شوروی سابق را به رسمیت شناخت و در آوریل 1992 با این کشور روابط دیپلماتیک برقرار کرد. دو کشور در زمینه های سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی همکاری می کنند. طبق گزارش ها، اسرائیل به بازسازی ارتش جمهوری آذربایجان کمک کرده است.

جمهوری آذربایجان به دلیل عضویت در سازمان کنفرانس اسلامی و حساسیت ایران و کشورهای عربی تا کنون به رغم درخواست های اسرائیل، از اعزام سفیر به اسرائیل خودداری کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سال 1997، زمانی که برای اولین بار این سمت را به عهده داشت به باکو سفر کرده بود.

آرتور لنک، سفیر اسرائیل در باکو در مورد سفر شیمون پرز به خبرگزاری های جمهوری آذربایجان گفته است که این سفر یک رویداد غیر عادی است و جمهوری آذربایجان کشوری مسلمان با اکثریت شیعه است.

توافق در مورد این سفر در دیدار ششم مه الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل در پراگ حاصل آمد.

جمهوری آذربایجان بیست درصد نیازهای نفتی اسرائیل را تامین می کند.

مطالب مرتبط