وعده نامزدها چقدر با مطالبات زنان همخوانی دارد؟

زنان حامی نامزدها

هر چه به انتخابات ریاست جمهوری این دوره نزدیک می شویم، فعالان حوزه زنان بیانیه هایی در ارتباط با خواسته هایشان از نامزدهای ریاست جمهوری منتشر کرده و از سوی دیگر نامزدهای ریاست جمهوری نیز سخنانی در ارتباط با حل مشکلات زنان بیان می کنند.

چهار نامزد ریاست جمهوری ایران برنامه هایی گاه کلی و گاه جزیی درباره مسائل و مشکلات زنان مطرح کرده اند که از پرداخت حقوق به زنان خانه دار تا تصدی وزارتخانه های مختلف متغیر است.

جمیله کدیور مشاور و معاون امور زنان در ستاد مهدی کروبی به بخش فارسی رادیو بی بی سی می گوید سرفصل برنامه های آقای کروبی رفع تبعیض جنسیتی و تحقق عدالت جنسیتی است.

خانم کدیور می افزاید: "آقای کروبی هدفش این است تمام مواردی را که ما به عنوان تبعیض جنسیتی برمی شماریم در چارچوب اختیارات ریاست جمهوری مرتفع کند. از دیگر اهداف آقای کروبی به جریان انداختن کنوانسیون منع تبعیض علیه زنان است. با توجه به اینکه این کنوانسیون در مجلس ششم در دوران مدیریت ایشان تصویب و بعد با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد و نهایتا به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت. ایشان به عنوان رئیس جمهوری در آینده می توانند برای به جریان انداختن این کنوانسیون تلاش کنند."

معاون امور زنان آقای کروبی می گوید که این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنین قصد دارد در غالب یک طرح جامع مشکلات زنان بی سرپرست و یا سرپرست خانوار را حل کند.

وعده وزارت برای زنان

تلاش ما برای یافتن یکی از اعضای ستاد محسن رضایی، دیگر نامزد ریاست جمهوری برای تشریح برنامه های او درباره زنان به نتیجه ای نرسید.

اما بر اساس آنچه رسانه های ایران از قول آقای رضایی نقل کرده اند، او وعده داده نه تنها زنان خانه دار را بیمه می کند، بلکه یک زن را به مقام وزارت خارجه می رساند تا به قول خودش مقابل هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا بنشیند.

مهدی کروبی هم وعده داده زنان را به سمت وزرات برساند.

جمیله کدیور، مشاور آقای کروبی در امور زنان در این باره به بی بی سی فارسی گفت: "آقای کروبی معتقدند خانم ها توانمند هستند برای اینکه در سطوح مختلف مدیریتی حضور فعال داشته باشند. از جمله در حیطه وزارتی به صورت خاص وزارتخانه هایی را هم مشخص کرده اند که خانم ها می توانند این وزارت خانه ها را مدیریت بکنند."

آسیه امینی از فعالان حوزه زنان گرچه داشتن یک یا چند وزیر زن در کابینه را برای رفع مشکلات زنان از جمله تبعیض لازم می داند ولی آن را کافی نمی داند.

خانم امینی افزود: "به فرض اینکه یک زن وزیر داشته باشیم، ممکن است اتفاقی بیفتد که در مجلس شورای اسلامی افتاد و ما متاسفانه خانم های نماینده ای داریم که دیدگاه جنسیتی ندارند و یا برنامه های جنسیتی ندارند در واقع به نفع زنان حرکتی انجام نمی دهند. مهم داشتن بخشهایی است که به وضعیت زنان در آن حوزه رسیدگی کند. چه در غالب وزیر و چه در پست های مدیریتی و مشاوره امور زنان و مسائل دیگر."

الهه کولایی، نماینده مجلس ششم و از اعضای ستاد تبلیغاتی میر حسین موسوی درباره برنامه های آقای موسوی در رابطه با مسائل زنان می گوید که این نامزد اصلاح طلب دیدگاه های خود را در چارچوب مطالبات و نیازهایی که زنان ایرانی مطرح کرده اند تنظیم می کند.

خانم کولایی به بی بی سی فارسی گفت: "ایشان اصلاح قوانین تبعیض آمیز و قوانین قدیمی و از کار افتاده نسبت به مسائل امروز جامعه ایرانی را در برنامه کار خودشان دارند. در زمینه تقویت نهادهای مدنی برای دفاع از حقوق زنان و بیان مطالبات زنان ایشان نگاه ویژه ای را مطرح کردند. در واقع ارتقای جایگاه زنان در حوزه های مدیریتی یعنی در عرصه تصمیم گیری یکی از محورهای مهم برنامه های آقای مهندس موسوی را تشکیل داده است."

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران از دیگر نامزدهای ریاست جمهوری این دوره است.

با توجه به تلاش های گسترده بی بی سی فارسی اعضای ستاد محمود احمدی نژاد حاضر به گفت و گو نشدند. اما از آنجا که آقای احمدی نژاد در مبارزه تبلیغاتی خود برنامه مشخصی درباره زنان ارائه نداده به نظر می رسد قصد دارد سیاست های چهار سال اخیر را دنبال کند.

حامیان آقای احمدی نژاد می گویند تلاش نافرجام او برای آزاد کردن ورود زنان به ورزشگاه های فوتبال، کاهش ساعات کار زنان و افزایش دوران مرخصی زنان باردار نشان می دهد رئیس جمهوری ایران به مطالبات این گروه از جامعه بها می دهد.

از سوی دیگر منتقدان دولت با اشاره به تدوین لایحه حمایت از خانواده، بومی گزینی و سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه های ایران که برای جلوگیری از روند رو به افزایش دختران ایرانی که در سالهای اخیر از ۲۲ درصد به ۶۵ درصد رسیده است، طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها و همچنین فشار و سرکوب فعالان حوزه زنان، بازداشت های گسترده آنها از سیاست های محمود احمدی نژاد در رابطه با زنان انتقاد می کنند و معتقدند در چهار سال گذشته فشار بیشتری به زنان وارد شده است.

مطالبات زنان

چندی پیش در آستانه انتخابات گروهی از فعالان جنبش زنان ایران با نام "همگرایی گروهها و فعالان جنبش زنان برای طرح مطالبات در انتخابات" اعلام حضور کردند.

آسیه امینی یکی از اعضای این گروه می گوید این اولین بار است که بعد از سی سال گروه و ائتلافی به نام همگرایی زنان تشکیل شده که در آن همه طیف های زنان با همه نگرش های سیاسی و باورهای ایدئولوژیک حضور دارند.

خانم امینی در این باره گفت: "شعاری که همگرایی انتخاب کرده این است "ما به مطالبات زنان رای می دهیم". ما نه به شعارهایی که دیگران می دهند و نه به حرف ها و سوابقی که تا کنون داشته اند و نه به چیز دیگری کار نداریم. برای ما فقط مهم این فرصت است که به خودمان رای دهیم."

خانم امینی به اصلی ترین خواسته های "همگرایی جنبش زنان در طرح مطالبات در انتخابات" اشاره می کند و می گوید: "کنوانسیون رفع تبعیض که تا کنون ۴۰ کشور اسلامی هم به آن پیوسته اند و هیچ منافاتی نه با دین اسلام دارد نه با شریعت و نه چیز دیگری که الان به خاطر رد شدن در شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. بنابراین رئیس قوه مجریه می تواند با پی گیری این لایحه در مجمع تشخیص به پیوستن آن به کنوانسیون کمک کند."

بهرحال گروهی از فعالان حقوق زنان معقدند نامزدهای ریاست جمهوری یا خیلی کلی از رفع مشکلات زنان سخن می گویند و یا خیلی شعاری و از آنجا که نیمی از جمعیت رای دهندگان را زنان تشکیل می دهند و در دوره های قبل هم حضور آنها در پای صندوق رای پررنگ بوده نامزدهای ریاست جمهوری باید برنامه های دقیقی در رابطه با رفع تبعیض و مسائل زنان ارائه و آن را پی گیری کنند.

مطالب مرتبط