حضور پرحاشیه مهدی کروبی در دانشگاه امیرکبیر

مهدی کروبی

مهدی کروبی، یکی از نامزدهای جناح اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری ایران روز شنبه ۹ خرداد (۳۰ مه) در دانشگاه امیرکبیر تهران سخنرانی کرد که حضور او با حاشیه های فراوان همراه شد.

اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی ستاد انتخاباتی آقای کروبی به بی بی سی فارسی گفت که در ابتدا از ورود هواداران آقای کروبی به دانشگاه ممانعت می شد، اما فشار جمعیت باعث شکسته شدن در دانشگاه شد.

روزنامه اعتماد ملی در شماره روز شنبه خود از حضور آقای کروبی به همراه غلامحسین کرباسچی در دانشگاه امیرکبیر خبر داده بود، اما رئیس دانشگاه این برنامه را غیرقانونی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رئیس دانشگاه در اطلاعیه ای که در تابلوی اعلانات دانشگاه نصب شد، اعلام کرد که برنامه‌ سخنراني روزشنبه مهدی كروبي در این دانشگاه ، فاقد مجوز قانوني بوده و مجوز سخنرانی آقای کروبی برای روز چهارشنبه ۱۳ خرداد صادر شده . در این اطلاعیه همچنین آمده که این موضوع به ستاد آقای کروبی نیز اعلام شده است.

به گزارش ایسنا، در این اطلاعیه آمده بود: "کلیه فعالیت های عادی دانشگاه برقرار بوده و هیچ برنامه رسمی و قانونی توسط کاندیداهای محترم امروز در دانشگاه برگزار نمی گردد".

اما با وجود این مهدی کروبی به دانشگاه امیرکبیر رفت و در مسجد دانشگاه سخنرانی کرد.

آقای کروبی در سخنان خود از رئیس دانشگاه امیرکبیر گله کرد و گفت: "امروز ما برای سخنرانی در جمع دانشجویان و ترغیب آنان برای مشارکت حداکثری در انتخابات به اینجا آمده ایم اما ساختمان در اختیار ما قرار ندادند".

او گفت که نماینده ولی فقیه در دانشگاه اصرار داشته که سخنرانی او برگزار شود و افزود: "من هم فردا، پس فردا و روز بعد از آن به سفرهای مختلف می روم و برنامه های فشرده ای دارم".

بر اساس گزارش ها، آقای کروبی "در واکنش به شعارهای دانشجویان" گفت: "به یاری خدا در دولت من زندانی سیاسی نخواهیم داشت و من همین حالا هم از توان، حیثیت و سرمایه ام هزینه می کنم تا کسانی هم که گرفتار شده اند به زودی آزاد شوند".

پس از بروز تشنج در مراسم خاکسپاری پنج سرباز گمنام جنگ ایران و عراق در محوطه دانشگاه امیرکبیر که اسفندماه سال گذشته رخ داد، گروهی از دانشجویان این دانشگاه بازداشت شدند که عده ای از آنها هنوز در بازداشت به سر می برند.

آقای کروبی با اشاره به بازداشت یکی از این دانشجویان به نام مهدی دهقان، گفت: "این دانشجو فرزند شهید است. من با وزیر اطلاعات تماس گرفتم و گفتم ببینید در چه وضعیتی قرار گرفته ایم که در روز سوم خرداد آزادی خرمشهر را جشن می گیریم و یاد شهیدان را گرامی می داریم، اما فرزندان آنان در زندان به سر می برند".

در این حال وب سایت رسمی حزب اعتماد ملی (سحام نیوز) از بازداشت یکی از اعضای ستاد دانشجویی حامی آقای کروبی خبر داده است.

بر اساس گزارش سحام نیوز، کارو صدقیانی در یکی از خیابان های اطراف دانشگاه امیرکبیر در حالی که مشغول تبلیغ به نفع آقای کروبی بوده ، دستگیر شده است.

دفتر تحکیم وحدت (طیف علامه) و سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم) دو تشکل دانشجویی هستند که از نامزدی آقای کروبی در انتخابات ریاست جمهوری ایران حمایت کرده اند.