من و انتخابات: فاطمه حقیقت جو

عکس از سایت دانشگاه میشیگان

شرکت در انتخابات مساوی نه به فقر ، تبعیض ، خشونت و نظامی گری در عرصه عمومی جامعه

اقتصاد ضعیف، بیمار و صدقه ای، تورم توام با رکود اقتصادی، تشدید بیکاری و عدم توفیق در ایجاد فرصتهای شغلی به ویژه برای نسل جوان؛ سیاستهای فرهنگی غلط توام با ترویج خرافه گری، عدم آزادی فکر و اندیشه، توسعه نگاه امنیتی به تمامی سیطره فرهنگ و سیاست کشور، تحدید و تهدید فعالان جامعه مدنی، افزایش نرخ زندانیان سیاسی و نقض حقوق بشر، افزایش آسیب هاو نابهنجاریهای اجتماعی، بالا رفتن نرخ زندانیان؛ انحلال دستگاههای برنامه ریزی و سیاستگذاری؛ سیاست خارجی پرخاشگر و تنش زا، تصویب 3 قطعنامه در تحریم اقتصادی ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل دستاوردهای دولت نظامی محمود احمدی نژاد و حامیان او است.

چهار سال پیش در کمپین انتخاباتی دکتر معین هشدار دادم که صدای پای نظامیان به گوش می رسد. تک تک ما عوارض نظامی شدن کشور را لمس کردیم و امروز هشدار می دهم که تداوم سیاستهای داخلی و خارجی دولت فعلی، می تواند کشور را تا استانه یک جنگ به پیش ببرد لذا بر ماست تا با تلاش جمعی، نظامیان را به پادگانها برگردانیم و کشور را از یک ویرانی عظیم نجات دهیم.

من و انتخابات: مطالب نویسندگان دیگر

گرچه انتخابات آزاد و سالم نیست و نماینده تمامی دیدگاههای فکری در این انتخابات حضور ندارند و این ضایعه ای بزرگ برای کشورمان محسوب می شود.

گرچه اختیارات ریاست جمهوری در ساختار حقوقی موجود کشور بسیار محدود است، اما رئیس جمهور می تواند با بنیان دانایی محوری و کار جمعی از طریق احیا نهادی تصمیم گیری و سیاستگذاری بسیاری از تهدید های موجود را تبدیل به فرصت رشد و سازندگی ایران عزیز نماید.

بنابر این با شرکت در انتخابات باید سرنوشت سیاسی کشور خود را که بر زندگی تک تک شهروندان ایرانی تاثیری تعیین کننده دارد رقم زنیم و خواهان مطالبات خود از روسای جمهور و دیگر مسئولان کشور باشیم و آنها را نسبت به عملکردشان پاسخگو نماییم.

برنامه هایی که دو کاندیدای اصلاح طلب ریاست جمهوری اعلام نموده اند، می تواند زمینه تغییرات قابل توجهی در سطح داخلی و خارجی را فراهم نماید. سیاستهای تنش زدا ، همکاریهای بین المللی و حل معقول و منطقی بحران هسته ای با حفظ منافع ملی می تواند زمینه ساز توقف تحریمهای اقتصادی علیه کشور و بویژه تحریمهای حوزه انرژی را فراهم سازد و با رفع تحریمهای حوزه انرژی، فرصتهای ایجاد اشتغال و توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را فراهم نماید. همچنین یکی دیگر از دستاوردهای تنش زدایی منطقه ای و جهانی زمینه سرمایه گذاری در بخش های صنعت و اقتصاد و کشاورزی کشور را فراهم می کند که نرخ اشتغال زایی را افزایش می دهد.

در حوزه داخلی، هر دو کاندیدا تاکید بر دفاع از حقوق بشر و اجرای فصل سوم قانون اساسی کشور و حقوق شهروندی نموده اند که به این ترتیب امکان رونق فعالیتهای فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را فراهم خواهد نمود.

یکی دیگر از دستاوردهای تغییر دولت موجود، حذف نگاه امنیتی بر حوزه فرهنگ و سیاست کشور که خود به خود موجب افزایش امنیت ملی کشور از طریق مشارکت توده های مردم، تقویت و حمایت از جامعه مدنی، مشارکت اقوام ومذاهب و ادیان و اقشار و صنوف جامعه خواهد شد.

بر این باورم که تحریم انتخابات به سود احمدی نژاد و حامیان اقتدارگرای اوست. در این برهه راهی پیش رو نداریم جز آنکه همه در حمایت از یکی از دو نامزد جبهه اصلاحات به پا خیزیم. دغدغه دخالت در نتایج آراء و شمارش آراء به نفع نامزد اقتدارگرایان، دغدغه یی جدی و قابل اعتناء است، مشارکت حداکثری تنها راهی است که می تواند مانع از دخالت مجریان و ناظران در انتخابات شود. بنابراین با شرکت در انتخابات و رای به یکی از کاندیداهای اصلاح طلب زمینه تغییر وضع موجود را فراهیم خواهیم ساخت.

امروز همه ما ایرانیان می توانیم نقش موثری در اصلاح روند موجود ایفا نماییم و این وظیفه ای است که بدوش ما است و در مقابل آیندگان باید پاسخگو باشیم.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست