به روز شده:  16:51 گرينويچ - 31 مه 2009 - 10 خرداد 1388

نا آرامی گسترده در زاهدان

سه روز پس از انفجار بمب در یکی از مساجد شیعیان در شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، گزارش ها از وقوع ناآرامی در نقاطی از این شهر از صبح یکشنبه 10 خرداد (31 مه) خبر می دهد.

خبرنگاران در زاهدان می گویند این درگیری ها ظاهرا زمانی آغاز شد که در مراسم ترحیم کشته شدگان انفجار چند روز پیش، به امام جمعه اهل تسنن زاهدان، توهین شد.

با این حال گزارش شده است که به مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن، هیچ آسیبی نرسیده است.

از زاهدان گزارش رسیده که صدای تیراندازی در شهر شنیده می شده و آژیرهای پلیس و آمبولانس هم در طول روز شنیده می شده است.

گفتگو با عماد مزاری، سردبیر هفته نامه صبح زاهدان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

عماد مزاری، سردبیر هفته نامه صبح زاهدان، گفته است که ادارات، بانکها و مغازه ها از ظهر روز یکشنبه تعطیل بوده اند و جوانهای معترض "شیشه های اماکن" را شکسته اند.

روزنامه نگار دیگری نیز گفته که تعدادی خودرو در خیابانهای مختلف به آتش کشیده شده و دود غلیظی در برخی نقاط شهر مشاهده شده است.

بمب گذاری در مسجد علی ابن ابی طالب زاهدان، 25 کشته و 140 مجروح بر جای گذاشت و گروه افراطی موسوم به جند الله مسئولیت ان کشتار را بر عهده گرفته است.

نا آرامی های زاهدان علی رغم بیانیه مولوی عبدالحمید، که کشتار شیعیان در مسجد را محکوم کرده بود و از مردم سنی منطقه خواسته بود اجازه ندهند این واقعه به بروز اختلاف قومی و فرقه ای منجر شود، شدت گرفت.

آیت الله علی خامنه ای هم در بیانیه مشابهی از شیعیان خواسته بود با بردباری از گسترش اختلافات فرقه ای جلوگیری کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.