نامزدها کابینه تشکیل می دهند

کروبی
Image caption کروبی سه نفر را به عنوان معاون خود در دولت آینده معرفی کرده است

مهدی کروبی رئیس پیشین مجلس و نامزد انتخابات ریاست جمهوری بعد از معرفی غلامحسین کرباسچی شهردار سابق تهران به عنوان معاون اول خود، محمد علی نجفی را به عنوان معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی(رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی) و محمد رضا عباسی فر را به عنوان معاون پارلمانی دولت خود معرفی کرده است.

آقای نجفی در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش و در دولت محمد خاتمی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوده است. آقای عباسی فر نیز سابقه نمایندگی مجلس، عضویت در شورای نگهبان و مجلس خبرگان رهبری را در کارنامه خود دارد.

همزمان محسن رضایی فرمانده سابق سپاه، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، لیلی بروجردی نوه دختری آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی را به عنوان نامزد پست وزارت خارجه معرفی کرده است.

خانم بروجردی 46 ساله و در رشته حقوق تحصیل کرده است و اکنون علاوه بر کار وکالت، رئیس کمیته بانوان و جوانان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

خواسته های تشکل های صنفی از رئیس جمهور

شورای هماهنگی تشکل های صنفی، حرفه ای و مهندسی کشور که در آن انجمن های بزرگ صنعتی و صنفی عضویت دارند، با صدور بیانیه ای از توقف طرح های بزرگ که منجر به بیکاری شرکت ها و کارکنان آنها شده، انتقاد کرده و برنامه ای را برای بهبود فضای کسب و کار به رئیس دولت آینده پیشنهاد کرده اند.

در این بیانیه این شورا - که شرکت های زیر مجموعه آنها نزدیک به چهار میلیون شاغل مستقیم و غیر مستقیم دارند- شرایط موجود اقتصادی نامناسب توصیف شده است.

تشکل های صنفی مرتبط با حرفه مهندسی معتقدند که وضعیت صنوف در شرایط موجود که باعث "توقف طرح های توسعه" شده، بحرانی و غیر قابل ارزیابی است چون این وضعیت منجر به بیکاری شرکت ها و کارکنان آنها شده و کار آنها تا مرز توقف فعالیت ها پیش رفته است.

از نظر این مجموعه بزرگ، ادامه وضعیت موجود"با چالش های جدی و نگران کننده ای مواجه خواهد بود."

تشکل های صنفی، حرفه ای و مهندسی انتظارت و خواسته های خود را در ده بند از به رئیس جمهور آینده اعلام کرده اند.

آنها از دولت آینده خواسته اند که مشارکت نهادهای مدنی در تصمیم گیری ها را قانونمند کند و فعالیت های صنفی را به سندیکاها و تشکل های صنفی واگذار کند.

از نظر این نهاد صنفی و مهندسی، رئیس جمهور آینده باید برای بهبود فضای کسب وکار سعی کند شرایط امنی برای سرمایه گذاری ایجاد کند.

به نظر این تشکل ها، قوانین مقررات فعلی منصفانه و عادلانه نیست و دولت آینده باید جلوی رقابت غیر عادلانه شرکت های وابسته به دولت و نهاد های عمومی با بخش خصوصی را بگیرد.

انجمن های صنفی مهندسی همچنین از رئیس دولت آینده خواسته اند که طلب های "چندین هزار میلیاردی شرکت های طرف قرارداد با دولت" را پرداخت کند و دولت از این پس مشکلات مالی خود را به بخش خصوصی منتقل نکند.

شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی

در حالی که مسئولان دولتی نسبت به تبلیغات انتخاباتی در تهران انتقاد دارند، محمود سالار کیا معاون دادستان تهران گفته است که تا امروز در شهر تهران تخلف مهم انتخاباتی گزارش نشده است.

Image caption محتشمی پور می گوید که شورای نگهبان و وزارت کشور باید از کمیته صیانت از آرا استقبال کنند

به گفته آقای سالار کیا، "به منظور صیانت از فضای سالم انتخاباتی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، سه شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در دادستانی تهران تشکل شده است."

معاون دادستان تهران شرایط را مناسب توصیف کرده و گفته است که برخی موارد با تذکر برطرف شده است و فعلا مشکل خاصی وجود ندارد.

دلایل تشکیل کمیته صیانت از آرا

علی اکبر محتشمی پور رئیس کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی به شورای نگهبان و وزارت کشور توصیه کرده که از تشکیل کمیته صیانت از آرا استقبال کنند.

شورای نگهبان و وزارت کشور تشکیل کمیته صیانت از آرا را غیرقانونی دانسته اند اما آقای محتشمی پور می گوید: "شورای نگهبان و وزارت کشور به جای مانع تراشی، از تشکیل کمیته صیانت از آرا استقبال کنند چون این کمیته می تواند بازوی خوب و چشم بینایی برای روند سالم انتخابات باشد."

به گفته آقای محتشمی پور، یکی از وظایف این کمیته، آموزش نیروهایی است که قرار است به عنوان نمایندگان نامزدها سر صندوق های رای گیری حضور داشته باشند.

قرار است بیشتر از 46 هزار نفر از نمایندگان نامزدها سر صندوق ها حضور داشته باشند و به گفته آقای محتشمی پور، کمیته صیانت از آرا این افراد را شناسایی و به آنها آموزش لازم را خواهد داد.

کمیته صیانت از آرا از سوی دو نامزد اصلاح طلب یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی راه اندازی شده است و یکی از وظایف مهم آن به گفته آقای محتشمی پور این است که نمایندگان نامزدها را با "مسایل قانونی، قوانین انتخابات و شرح وظایف مربوط به انتخابات آشنا کنند."

به گفته آقای محتشمی پور، "کسانی که مخالف فعالیت قانونی کمیته صیانت از آرا هستند، کارهایی انجام می دهند که می خواهند از دید ناظران انتخاباتی دور باشد."

پیش از این، کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات کشور از تشکیل کمیته صیانت از آرا انتقاد کرده و گفته بود: چگونه یک تشکیلات درون ستادی می تواند سلامت انتخابات را حفظ کند و از آرا صیانت کند اما شورای نگهبان با شش فقیه منتخب، حدود 130 هزار ناظر و 230 هزار نفر معتمد نمی توانند صیانت از آرا را بر عهده بگیرند.