بررسی روزنامه های تهران؛ دوشنبه 11 خرداد

تیتر اول ها

"درباره پول های ناپاک حرف های زیادی دارم" به نقل از محمود احمدی نژاد رییس جمهور تیتر اول روزنامه ابرار است، ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از همین مقام "توهین‌ها و زخم زبان‌ها را در مسیر عدالت باید تحمل کنیم"را آورده و رسالت "احمدی نژاد کفایت ارائه تصویر کارآمدی نظام را دارد" را به نقل از اعلامیه اصولگرایان در پیشانی صفحه اول خود نشانده است.

"شب ۳۰ دقیقه با تیم کروبی" عنوان اصلی روزنامه اعتمادملی است، جام جم "همه چشم ها به مناظره نامزدها" را برای تیتر اول خود برگزیده، کلمه سبز از "فرار برخی نامزدها از مناظره" خبر داده، و آفتاب یزد از قول معاون وزارت نفت در تیتر اول خود نوشته "آمارهای نفتی در نطق تلویزیونی احمدی نژاد ناشی از اطلاعات غلط است".

"مردم هزینه سیاست های دولت را می دهند" به نقل از محمد خاتمی رییس جمهور سابق در صدر گزارش های حیات نو قرار دارد، سرمایه از زبان همین مقام در عنوان اصلی خود نوشته "اراده شما می تواند معجزه بیافریند"، "حمله به خاتمی و کرباسچی در اهواز و بجنورد" تیتر اول اعتماد است و مردم سالاری با "پیش بینی پیروزی قاطع موسوی در مرحله اول" گزارش اصلی خود را به انتخابات داده است.

"نامه ای به رییس جمهور آینده" تیتر اول دنیای اقتصاد و صدای عدالت از نامه اقتصاددانان این جمله را برای عنوان اصلی برگزیده "مردم را از بلای بیکاری و تورم نجات دهید"، "زمینه های برتری اقتصادی دولت نهم" تیتر روزنامه خبر است و "گزارشی از نگاه غرب به انتخابات ایران" عنوان اول روزنامه کیهان.

گزیده مقالات

عصبانیت مدافعان دولت

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به کسانی که رقیب های انتخاباتی را مورد اهانت قرار می دهند و از جمله آن ها را یزید و ابن زیاد و عمر سعد و عمروعاص خطاب می کنند تاخته و پرسیده آیا اسلام این اجازه را به ما داده است که رنگ سبز را رنگ لجن بدانیم. آیا اسلام به ما دستور داده است استفاده از شال سبز را که علامت انتساب به آل رسول الله است نشانه ضدیت با اسلام و قرآن و نظام اسلامی و همانند قرآن سر نیزه کردن بدانیم.

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی بدون نام بردن از مدیر روزنامه کیهان نوشته به نظر می رسد این قبیل برخوردها با نامزدهای ریاست جمهوری بدین معناست که کسی حق ندارد در برابر کسی که اکنون رئیس جمهور است خود را نامزد ریاست جمهوری کند. این یعنی انکار قانون اساسی و انکار جمهوریت نظام و یعنی خلاصه کردن اسلام و نظام در یک فرد. و یعنی حقوق قانونی دیگران را نادیده انگاشتن . اگر چنین اعتقادی دارید اصولا چرا انتخابات برگزار می کنید.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته رفتار توام با عصبانیت برخی حامیان احمدی نژاد در برابر نماد مورد انتخاب اردوگاه انتخاباتی موسوی، نشان می دهد که موسوی و یارانش به هدف خود از انتخاب رنگ سبز رسیده اند و کسانی که استفاده حامیان موسوی از رنگ سبز را با "قرآن بر نیزه کردن" مقایسه می کنند از یاد برده اند کـه نخستین بار در سال‌های اخیر، چه کسانی"هاله نور" در اطراف سر"رئیس محبوب خود" دیدند و آن را با آب و تاب نقل کردند.

سردبیر آفتاب یزد به یاد هواداران رییس دولت فعلی آورده که اول بار آن ها از نشانه ها و مضامین مذهبی برای او استفاده کردند، از جمله برای آسان سازی طرح یک ادعا، پای مسلمان ناشناس سوری را به میان آوردند که "اگر قرار بود پیامبر دیگری بیاید، این پیامبر، احمدی نژاد بود". ظاهراً فراموش کرده اند که پای خواب و الهام های ادعایی را آن ها ‌‌به میان آوردند تا ثابت کنند انتخاب احمدی‌نژاد براساس اراده‌ای فوق بشری صورت گرفته است.

در ادامه این مقاله آمده به فرض که از میان اصلاح‌طلبان، کسانی وارد حیاط خلوت دوستان آن طرفی شده باشند و روش چهارساله برخی حامیان دولت در قراردادن ارزش‌ها بر سرِ "نیزه"‌ها را تقلید کرده باشند. این گروه، لابد "فـریـب شیطان" را خورده‌اند و مستحق ملامت هستند. اما تکلیف برخی افراد و گروه‌ها چه خواهد بود که دچار "خصلت شیطانی" شده‌اند.

انقلاب برای تغییر

مرضیه مرتاضی لنگرودی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته تغییر از طریق انقلاب قدیمی‌ترین روش برای ایجاد تغییرات اجتماعی است و معمولا زمانی صورت می‌گرفته که قدرت سیاسی چنان آغشته به تزویر و ریا و مبتلا به بیماری فساد و ستمگری می‌شده که حیات و زیست مردم را یکسره به محاق تباهی می‌کشاند.

در این لحظه تاریخی مردم به تنگ آمده از زیستن در لجن‌زار تباهی با متوسل شدن به عواطف و خصلت‌های انسانی چون از خودگذشتگی و ایثار و فداکاری آرزوی تغییر را با خشونت‌بارترین شیوه‌ها ظاهر می‌سازند ولی لحظه‌های تب‌آلود اجتماعی نیز مانند تمامی لحظات دیگر می‌گذرند. به قول رزالوکزامبورگ توده‌های مردم که بار اصلی انقلاب و انتقال قدرت را به دوش می‌کشند به همان سرعتی که وارد میدان مبارزه می‌شوند، از آن خارج می‌گردند!

حمایت از احمدی نژاد

امیرمحبیان در سرمقاله رسالت به بررسی دلایل حمایت اصولگرایان از محمود احمدی نژاد پرداخته و از جمله این دلایل "نبود جایگزین برای وی در میان اصولگرایان، امکان رای آوردن بالا، فرصت برای تکمیل پروژه های دور نخست، ایستادگی بر سر حقوق ملت ایران و بهبود سطح زندگی طبقات مستضعف و محروم" را ذکر کرده است.

از دیگر مواردی که نویسنده سرمقاله رسالت بدان اشاره کرده فعال و پر انرژی بودن محمود احمدی نژادست و در عین حال خطرات ناشی از پیروزی رقبا، ترجیح نکات مثبت او بر نکات مورد انتقاد و بالاخره اعلام رضایت مقام معظم رهبری از کارکرد دولت.

نامه اقتصاددانان

حسین عبده تبریزی در مقاله ای در اعتمادملی نوشته چنین حرکتی نشان می‌دهد که دیدگاه‌های نحله‌های فکری به هم نزدیک شده و همانند بسیاری از کشورهای در اصول با هم منطبق است. این نامه می‌تواند سرآغاز ایدئولوژی‌زدایی از علم اقتصاد باشد به‌طوری‌ که همانند کشورها و توسعه‌یافته اقتصاد در اصول مبتنی بر علم باشد اما در نحوه اجرا می‌تواند با تکیه بر مکتب پیش رود.

به نوشته این اقتصاددان انتشار این نامه را نباید سیاسی تلقی کرد و به اعتقاد من نباید طرف مخاطب را نیز کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری فرض کرد زیرا در شرایط کنونی و در فرصت محدود به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیداها توانایی آن را ندارند که برنامه‌های خود را با متن تهیه شده تطبیق دهند و حتی شاید در برخی جزئیات بحث وجود داشته باشد. اما اگر از منظر کلی به این نامه نگاه شود اقتصاددانان به عنوان بخشی از جامعه علمی کشور دیدگاه‌های خود را در رابطه با حوزه مورد تخصص خود برای مردم تبیین کرده‌اند.

انحلال دروغین

دو سال بعد از انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی توسط دولت آقای احمدی نژاد و با وجود بارها دفاع رییس دولت و نشریات وابسته به دولت از این انحلال تا جائی که آن سازمان را یک مرکز آمریکائی خواندند به نوشته روزنامه کیهان معاون برنامه ریزی رییس جمهور گفته آنچه که به عنوان انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی یاد می شود یک دروغ بزرگ است و در واقع یک تغییر ساختار طبیعی متناسب با ارتقای کارکرد وفهم ما از برنامه ریزی در کشور رخ داده است و نقش جدیدی تعریف شده است.

به نوشته کیهان منصور برقعی در همایش اقتصادی ستاد استانی حامیان احمدی نژاد به عنوان نشانه ناکارآمدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت هیچ طرح جامعی در حل مسئله مسکن از ۶۰ سال پیش تاکنون وجود نداشته است و با وجودی که مسکن مشکل ۶۰ ساله کشور بوده است اما از نظام متمرکز برنامه ریزی کشور هیچ طرحی برای حل آن بیرون نیامده است و برای دیگر مسائل کلی کشور نیز هیچ برنامه ریزی و راه حل جامع و فراگیری ارائه نشده است.

کاهش اشتغال

غلامعلی فرجادی در سرمقاله روزنامه سرمایه نوشته خلاصه نتایج طرح آمارگیری مرکز آمار ایران نشان می دهد طی سال های ۸۷-۱۳۸۴ به طور متوسط کمتر از ۳۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است در حالی که طی دهه ۷۵-۱۳۶۵ سالانه ۳۵۷ هزار شغل و در دهه ۸۵-۱۳۷۵ سالانه ۵۹۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی در عین حال یادآور شده که در شرایط درآمد بالای نفت دولت ها به طور فراینده ای به واردات روی می آورند تا بتوانند به مسائل رفاهی کوتاه مدت جامعه پاسخ دهند و با پایین نگه داشتن سطح عمومی قیمت ها تا حدودی نارضایتی عمومی را کاهش دهند. علاوه بر این توجه دولت ها در شرایط وفور درآمدهای نفتی معطوف به توزیع درآمدهای نفتی می شود و با این تصور که درآمدهای نفتی پایدار خواهد ماند خود را از مشارکت مردم بی نیاز دانسته و دامنه فعالیت خود را هر چه بیشتر گسترش می دهند.

هواخواهان تغییر

محمد توسلی در مقاله ای در اعتماد نوشته در این چند سال کشور به لحاظ مدیریت اجرایی دچار مشکلات و نواقص قابل لمسی شد. دولت نهم در عرصه اقتصادی به رغم وعده هایی که در زمان انتخابات به مردم داد، نتوانست به شعارهایش عمل کند. به این ترتیب در حال حاضر شاهد تورم و بیکاری دو رقمی هستیم. این در شرایطی است که درآمد نفت در چهار سال گذشته بین ۲۷۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است. این رقم معادل سه برابر متوسط درآمد ها در چهار دوره و ۱۶ سال قبل است. در حوزه فرهنگی هم شرایط به همین صورت است.

به نوشته این فعال سیاسی باید به این مساله پرداخت که راهکار های پیش روی مردم در انتخابات ریاست جمهوری چیست؟ برای مردم روشن است شرایط موجود به نفع منافع ملی ما نیست و همه احساس مسوولیت کرده اند تا به عرصه بیایند و وضع موجود را تغییر دهند. البته این فقط اصلاح طلب ها نیستند که خواهان تغییرند بلکه بخشی از اصولگرایان هم خواهان تغییر هستند.