اوباما و دیپلماسی "هات داگ" در برابر ایران

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز سه شنبه 12 خرداد (دوم ژوئن) نوشته است که دولت ایالات متحده آمریکا اکنون از دیپلماتهای ایرانی در سراسر جهان دعوت خواهد کرد که در مراسم جشن چهارم ژوئیه (روز استقلال آمریکا) در سفارتخانه های آمریکا شرکت کنند.

به نوشته نیویورک تایمز، وزارت امور خارجه آمریکا در یادداشتی که هفته گذشته به سفارتخانه ها و کنسولگری های آن کشور در سراسر جهان فرستاده اعلام کرده که آنها می توانند دیپلماتهای ایرانی در محل ماموریت خود را به جشنهای روز ملی آمریکا دعوت کنند.

سفارت ایالات متحده آمریکا در لندن دریافت این یادداشت از سوی وزارت امور خارجه آن کشور را تایید کرده است.

نیویورک تایمز می نویسد معمولا در چشنهای استقلال آمریکا از میهمانان با ساندویچ های سوسیس از نوع "هات داگ" پذیرایی می شود.

روابط سیاسی میان ایران و آمریکا از زمان تسخیر سفارت آمریکا در تهران توسط "دانشجویان پیرو خط امام" در سال 1358 شمسی قطع شد و از آن زمان تا کنون دیپلماتهای ایرانی به مراسم سیاسی سفارتهای آمریکا در محلهای ماموریت خود دعوت نشده اند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز یک مقام دولت آمریکا گفته است که "ما از این طریق می گوییم که بر سر راه ارتباط مانع ایجاد نمی کنیم....ما این گونه علامت می دهیم که فرصتی وجود دارد که نباید هدر رود."

یک مقام آمریکایی دیگر به نیویورک تایمز گفته وقتی دولت آمریکا در جاهای دیگر در تماس فعال با طرف ایرانی است، منع تماسهای میان ماموران سفارتخانه ها عملا بی معنا است. او به گفتگوی ریچارد هولبروک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان با محمد مهدی آخوندزاده، معاون وزیر امور خارجه ایران، در لاهه اشاره داشت.

نیویورک تایمز می نویسد ارسال مجوز دعوت از دیپلماتهای ایرانی در چشن های استقلال آمریکا در آستانه سفر سه روزه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، به آمریکای لاتین فاش شد.

خانم کلینتون در گذشته از گسترش نفوذ سیاسی و اقتصادی ایران در آمریکای لاتین ابراز نگرانی کرده بود.

به نوشته نیویورک تایمز، وی به گروهی از کارکنان ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته است که برقراری روابط قوی اقتصادی و سیاسی میان ایران و کشورهایی چون ونزوئلا و نیکاراگوئه در راستای منافع آمریکا نیست.

مطالب مرتبط