نیروی انتظامی ایران: امنیت در زاهدان برقرار است

یک مقام نیروی انتظامی ایران از بازگشت امنیت در پی درگیریهای اخیر زاهدان خبر داده و رئیس مجلس ایران گفته آمریکا با انفجار در این شهر ارتباط داشته است.

روز دوشنبه، 1 ژوئن (11 خرداد)، و در پی درگیری های روز یکشبنه در شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از سرتیپ پاسدار احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، گزارش کرد که آرامش و نظم در این شهر برقرار شده است و ماموران انتظامی با استقرار در نقاط مختلف شهر، اوضاع را زیر نظر دارند.

نا آرامی های روز گذشته در مرکز استان سیستان و بلوچستان پس از آن آغاز شد که مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه مسجد مکی و از رهبران اهل تسنن زاهدان، پس از شرکت در مراسم یادبود کشته شدگان بمب گذاری روز پنجشنبه ظاهرا مورد اهانت قرار گرفت و بعدا، شایعه هایی حاکی از حمله و حتی ترور وی در شهر انتشار یافت.

این موضوع به بروز نا آرامی در زاهدان منجر شد و گفته شده است که در جریان این نا آرامی، تعدادی از مراکز دولتی و تجاری هدف حمله تظاهرکنندگان قرار گرفت و به آنها آسیب رسید.

ساعاتی بعد، مولوی اسماعیل زهی و همچنین نماینده آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در استان با صدور پیام هایی از سنیان و شیعیان شهر خواستند تا آرامش را حفظ کنند.

خبرگزاری مهر به نقل از سرتیپ رادان گزارش کرده است که چند نفر در ارتباط با نا آرامی های زاهدان بازداشت شده اند که از پیروان هر دو مذهب تشیع و تسنن بوده اند و هدف این افراد از دست زدن به خشونت، تفرقه افکنی در میان شیعیان و سنیان بود که به درگیری های پراکنده ای در سطح شهر منجر شد.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان نیز گفته است که گروه های کارشناسی در حال بررسی نا آرامی های شهر هستند و با عوامل هنجارشکن از هر طیف برخورد می کند و افزوده "شیعه و سنی در دستگاه عدالت برابرند."

همزمان، سایت اینترنتی شبکه تلویزیون پرس تی وی، متعلق به جمهوری اسلامی، در گرازشی از وقوع درگیری مجدد در زاهدان در روز دوشنبه خبر داده و گفته است که در این درگیری، ساختمان شعبه موسسه مالی و اعتباری مهر در این شهر به آتش کشیده شد.

در این گزارش آمده است که در جریان آتش سوزی این ساختمان، پنج نفر از کارمندان موسسه مهر جان خود را از دست دادند اما این گزارش تا کنون از سوی منابع رسمی ایران تایید نشده است.

'ارتباط با آمریکا'

شامگاه یکشنبه، علی لاریجانی، رئیس مجلس، در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به انفجار اخیر در یک مسجد شیعیان در شهر زاهدان گفت که مشخص است که بمب گذاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان کار اهل تسنن نیست و افزود "از مدت ها پیش اخباری به ما می رسید که آمریکایی ها با گروهک های تروریستی در ارتباط هستند و آنها را به یک سری عملیات کور و رفتار شب پره تشویق می کنند."

Image caption لاریجانی: از کشور پاکستان خواستار پیگیری این موضوع هستیم

پس از انتشار خبر بمب گذاری در مسجد شیعیان زاهدان در روز پنجشنبه گذشته، که بیست و پنج کشته و حدود یکصد زخمی برجای گذاشت، وزارت امور خارجه آمریکا این اقدام را محکوم کرد و ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان این حادثه، گفت که دولت ایالات متحده از بمب گذاری های اخیر در مساجد شیعیان در ایران، پاکستان و عراق نگران است.

آقای لاریجانی گفت که بمب گذاری در این مسجد نشانه ضعف عاملان این اقدام است و افزود این بمب گذاری "نوعی فرار به جلو است اما این کار هزینه آنها را برای دریافت مطالبات خود بالا می برد."

پس از انفجار زاهدان، بیانیه ای به نقل از سازمان موسوم به جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله - در سایت های اینترنتی منسوب به این گروه انتشار یافت که در آن جنداله مسئولیت این حادثه را پذیرفته و گفته بود که این انفجار نتیجه بمب گذاری انتحاری بوده است.

جندالله، که در گذشته مسئولیت یک رشته عملیات بمب گذاری، حمله مسلحانه، آدم ربایی و ترور در شرق ایران را بر عهده گرفته، هدف خود را دفاع از حقوق اهالی اهل سنت در سیستان و بلوچستان اعلام کرده است.

آقای لاریجانی انگیزه عاملان بمب گذاری را ایجاد تفرقه بین اهالی شیعه و سنی این استان دانست و افزود "یکی از شگردهای این افراد ایجاد نوعی نفرت در بین شیعه و سنی این منطقه است که به وضوح مشخص می کند چنین حرکات کوری، دارای فکر و بصیرت است."

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی گفت که دولت ایران در داخل و خارج از کشور پیگیر حادثه انفجار زاهدان است و افزود "از کشور پاکستان خواهان پیگیری این موضوع هستیم تا بمب گذاران را به سزای اعمالشان برسانیم."

در گذشته، منابع امنیتی ایران گفته بودند که رهبری گروه جندالله در مناطق مرزی داخل پاکستان مستقر است و اعضای این گروه پس از انجام عملیات در داخل ایران، به آن کشور می گریزند.

اعدام 'عاملان بمب گذاری'

وعده رئیس مجلس برای پیگیری عاملان انفجار در حالی گزارش می شود که روز شنبه این هفته دادگستری استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد که پیش از مراسم تشییع جنازه قربانیان انفجار در مسجد امیرالمومنین، سه نفر به جرم دست داشتن در این حادثه در برابر مسجد اعدام شده اند.

Image caption دو روز پس از انفجار سه نفر در ارتباط با این بمب گذاری اعدام شدند

مقامات استان در مورد نحوه شناسایی، بازداشت و محاکمه این افراد توضیحی نداده اند و جندالله هر نوع ارتباط اعدام شدگان با این گروه را تکذیب کرده است.

آقای لاریجانی وعده داد که به زودی نتیجه تحقیقات در مورد بمب گذاری زاهدان اعلام می شود و افزود "پیگیری این مطلب احتیاج به آرامش دارد و اگر پاکستانی ها در نقشه های آنها (؟) گم نشوند، این موضوع پیگیری خواهد شد."

رئیس مجلس در عین حال بر لزوم خودداری اهالی سنی و شیعه استان از دست زدن به اقدامات تلافی جویانه تاکید ورزید و افزود که به گفته آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی حرام است.

مقامات جمهوری اسلامی معمولا عملیات خرابکاری در داخل کشور را به عوامل بیگانه نسبت می دهند و به خصوص آمریکا و بریتانیا را به حمایت از اقدامات تروریستی در ایران متهم می کنند اما این دو کشور این اتهام ها را به شدت تکذیب کرده و گفته اند اقدامات تروریستی را به هر شکل و در هر کجا که روی دهد محکوم می دانند.

آقای لاریجانی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به تلاش نافرجام برای انفجار در یک هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت هوایی کیش ایر، گفت که این توطئه ارتباطی با حوادث زاهدان نداشته است و افزود "این بمب گذاری را مربوط با حادثه زاهدان نمی دانم زیرا این مساله با بمب گذاری در مسجد کاملا متفاوت است."

شامگاه شنبه گزارش شد که پس از برخاستن یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت کیش ایر از فرودگاه اهواز، مرکز استان خوزستان، ماموران امنیت پرواز متوجه جاسازی یک بمب دست ساز در درون هواپیما شدند و در نتیجه، هواپیما پانزده دقیقه پس از برخاستن از باند فروگاه، مجدد به زمین نشیت. .

پس از انتشار این گزارش، خبرگزاری ایرنا گزارش کرد که جعفر حجازی، استاندار خوزستان، گفته است سر نخ هایی در مورد این بمب گذاری به دست آمده و انگیزه این اقدام "نا امن کردن فضای انتخابات با تحریک حساسیت های قومی و ایجاد تفرقه بین قومیت ها" بوده است و "دشمنان نظام و انقلاب" را متهم کرد که با حادثه انفجار در زاهدان به دنبال تفرقه اندازی بین شیعیان و سنیان با توطئه بمب گذاری در هواپیمای کیش ایر در صدد تفرقه افکنی بین قومیت ها و نا امن کردن فضای انتخابات استان و کشور بوده اند.

استان خوزستان در جنوب غرب ایران محل سکونت اقلیتی از عرب تباران ایرانی است و در سال های اخیر، برخی گروه های طرفدار این اقلیت از تبعیض دولت علیه آنان سخن گفته اند و نقاط مختلف این استان گاه شاهد عملیاتی از جمله بمب گذاری بوده است که مقامات جمهوری اسلامی آنها را هم به گروه های مرتبط با بیگانگان نسبت داده اند.

مطالب مرتبط