اعتراض سه تن از مراجع و علمای قم به صدا و سیما

موسوی اردبیلی، جوادی آملی، صافی گلپایگانی

سه تن از مراجع تقلید و علمای شیعیان در بیانیه های جداگانه ای اخباری را که تلویزیون ایران و خبرگزاری جمهوری اسلامی از نارضایتی این افراد از فیلم تبلیغاتی میرحسین موسوی گزارش داده بودند، تکذیب کردند.

بخش خبری "۲۰:۳۰" شبکه دو تلویزیون سراسری ایران روز یکشنبه اعلام کرده بود تعدادی از مراجع تقلید و علما به نشان دادن تصویر دیدار میرحسین موسوی با آنان در فیلم تبلیغاتی انتخاباتی آقای موسوی شدیدا اعتراض کرده اند.

اما دفاتر آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی، آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی و آیت الله عبدالله جوادی آملی در بیانیه های جداگانه ای اعلام کردند که این مراجع در این مورد هیچ واکنشی نشان نداده و گزارش این برنامه خبری و همین طور خبر مشابهی را که در خبرگزاری جمهوری اسلانمی، ایرنا، منتشر شده بود، تکذیب کردند.

احمدی‌نژاد: بعضی مسئولان گذشته را محاکمه می‌کنم

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم، امروز دوشنبه ۱۱ خرداد (اول ژوئن) گفت اگر مجددا به ریاست جمهوری انتخاب شود، گروهی از مسئولان ۲۴ سال اخیر ایران را محاکمه خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد در جمع مردم پاکدشت ورامین در جنوب تهران گفت: "امروز برای دفاع از حقوق ملت مجبورم پرونده گروهی را که ۲۴ سال در مراکز اصلی دولت و حکومت حزبی بودند و برای خود کار می کردند و ریشه مشکلات به اندیشه و عمل آنان برمی گردد، باز کنم."

آقای احمدی نژاد گفت برخی صفحات این پرونده را در تلویزیون با مردم در میان خواهد گذاشت. او همچنین گفت: "اگر خدا توفیق داد و ملت بار دیگر مرا انتخاب کرد همه آنها را در پیشگاه ملت محاکمه می کنیم و حقوق ملت را به بیت المال برمی گردانیم."

رئیس جمهور ایران در بخش دیگری از این سخنرانی درباره تخلف های سیصد میلیون دلاری یکی از معاونان وزیر نفت که به گفته او "۲۵ سال در مناصب مختلف می چرخد" و عزل این فرد از سمت خود خبر داد و گفت: "او امروز در روزنامه ها مصاحبه می کند و علیه دولت می گوید که سیاست های اقتصادی اش غلط است. اما تهمت ها، توهین ها، بی ادبی ها و فشارها را تحمل می کنیم."

عماد بهاور آزاد شد

عماد بهاور، مسئول شاخه جوانان نهضت آزادی ایران و عضو هسته مرکزی "پویش حمایت از خاتمی و موسوی" که روز چهارشنبه 6 خرداد بازداشتشده بود، دیروز یکشنبه ۱۰ خرداد با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد.

در پی بازداشت آقای بهاور و اعتراض ستاد میرحسین موسوی، خبرگزاری ایرنا به نقل از یک "منبع قضایی" اعلام کرد که اتهام او تبلیغ علیه نظام بوده است و ربطی به فعالیت انتخاباتی او ندارد.

ایرنا به نقل از این "منبع قضایی" نوشته بود: "بهاور از ۱۹ اسفندماه ۱۳۸۷ به دلیل فعالیت های تبلیغی علیه نظام تحت تعقیب بود که پس از بازگشت از هندوستان و ادامه فعالیت های تبلیغی علیه نظام با حکم قضایی دستگیر شد".

وزارت کشور: سیاه نمایی نکنید

کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات کشور در جمع اعضای کمیسیون امنیتی و سیاسی شورای هماهنگی اطلاع رسانی دولت به نامزدها توصیه کرده: "از سیاه نمایی، تحریک احساسات عمومی؛ قومی و منطقه ای و ایجاد یاس در مردم پرهیز کنند."

به گفته وی، "کسانی که نمی خواهند نتیجه انتخابات در جمهوری اسلامی به انسجام جامعه و اقتدار ملی بیانجامد، خط انحراف خارج از کشور را دنبال می کنند."

آقای دانشجو گروهی را متهم کرده که "به دنبال ایجاد شبهه در روند برگزاری و سلامت انتخابات هستند و از هم اکنون در پی زمینه سازی لازم برای زیر سئوال بردن نتیجه انتخابات هستند."

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری کمیته ای به نام صیانت از آرا تشکیل داده اند ولی این کمیته با مخالفت وزارت کشور و شورای نگهبان مواجه شده است.

رئیس ستاد انتخابات همچنین از نامزدهای انتخابات خواسته که ستاد های خود را برای جلوگیری از "بد اخلاقی و رفتارهای خلاف قانون انتخابات" کنترل کنند و "اگر نامزدی نتواند بر نحوه عملکرد فعالیت ستادهای انتخاباتی خود نظارت داشته باشد، چگونه می خواهد بر کشور مدیریت کند."

رضایی: سربازی حرفه می شود

محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران و نامزد ریاست جمهوری، طرح تبدیل خدمت سربازی اجباری به یک شغل را مطرح کرده است.

آقای رضایی در شهرستان لردگان گفته زمان خدمت سربازی اجباری را به یک سال تقلیل می دهد و هر کسی که بخواهد بیشتر خدمت کند، حقوق دریافت می کند.

طرح آقای رضایی به این شکل است که دوره خدمت اجباری به یک سال کاهش می یابد و کمبود نیروهای مسلح از طریق سربازان حرفه ای که سه تا پنج ساله است جبران خواهد شد.

آقای رضائی می گوید با این طرح سربازی به شغل تبدیل می شود و سربازان حرفه ای حقوق می گیرند.

آقای رضایی همچنین از وضعیت اقتصادی انتقاد کرده و گفته "عدالت اقتصادی این نیست که پول پاشی شود بلکه اقتصاد باید به سبک اسلامی و نه به سبک مارکسیستی اداره شود و من عدالت کمونیستی را کنار می زنم."

این نامزد انتخابات که در جمع مردم لردگان در چهار محال و بختیاری سخن می گفت، از فقر موجود در منطقه ابراز تاسف کرد و گفت: "چهل درصد مردم لردگان عضو کمیته امداد(تحت پوشش) هستند و اگر جوانان اینجا شغل و کشاروزی خود را داشتند شاید یک نفر هم عضو کمیته (تحت پوشش) امداد نمی شد."

آقای رضایی با ارائه این اطلاعات از سرمایه گذاری ناکافی در این منطقه انتقاد کرده و گفته: به جای سرمایه گذاری، آقایان بعد از مدتی سیب زمینی های مانده به مردم می دهند.