دو هواپیمای ساخت ایران به نمایش درآمدند

هواپیمای صاعقه-عکس از خبرگزاری فارس
Image caption گفته شده که جنگنده صاعقه در ایران طراحی شده است

دو فروند هواپیمای ساخت ایران روز دوشنبه اول ژوئن (11خرداد) در "مانوری نمادین" در بندرعباس به نمایش درآمدند.

خبرگزاری فارس به نقل از سرلشکر عطاالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران گزارش داد که خط تولید این دو هواپیما که "صاعقه" و "آذرخش" نامیده شده اند، در داخل ایران راه اندازی شده است.

او همچنین از پرواز یک فروند هواپیما از نوع 747 سوخت رسان و یک فروند هواپیمای اف 4 در بندرعباس خبر داد که هر دوی آنها در نیروی هوایی ارتش ایران بازسازی و تعمیر اساسی شده اند.

سرتیپ حسن شاه صفی، فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران، در بهمن ماه گذشته اعلام کرده بود که ساخت دو جنگنده صاعقه و آذرخش در سازمان صنایع وزارت دفاع به مرحله انبوه رسیده و به زودی در اختیار نیروی هوایی قرار می گیرد.

در عین حال، رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرده است که به دلیل برگزاری رزمایش هواپیماهای نیروی هوایی ارتش ایران در روزهای یازدهم تا سیزدهم خرداد، پرواز هواپیماها در فرودگاه های بندرعباس، قشم و لار در این روزها با چند ساعت تاخیر انجام می شود.

او اضافه کرده است که در زمان برگزاری این رزمایش در فاصله ساعت های 8 تا 12 نیز هیچ پرواز مسافری از این فرودگاه ها انجام نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، فرمانده کل ارتش ایران همچنین در مراسم تحویل دهی 3 فروند زیردریایی کلاس "غدیر" و 18 فروند شناور تندرو به ناوگان نیروی درایی ارتش ایران در بندرعباس حاضر شد و گفت که "سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع ماموریت دارد با کمک دیگر سازمان های صنعتی وزارت دفاع، امکانات و تجهیزاتی شامل امکانات سطحی، زیرسطحی، سطح به هوا و سطح به سطح از جمله انواع موشک، توپ، شناور تندرو زیردریایی، بالگرد و هواپیما را طراحی و تولید کند."

واحد مرکزی خبر به نقل از سردار مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گزارش داده است که زیردریایی "غدیر" در داخل ایران و در مدت کمتر از 4 سال ساخته شده است و هزینه ساخت آن دو سوم مشابه خارجی بوده است.

مطالب مرتبط