بررسی روزنامه های صبح تهران: سه شنبه 12 خرداد

تیترهای اول

"باعث ایجاد التهاب در جامعه نشوید" تیتر اول مردم سالاری به نقل از مراجع تقلیدی است که به خبرهای 'ساختگی' خبرگزاری دولتی و صدا و سیما اعتراض کرده اند، صدای عدالت گزارشی با عنوان "اعتراض مراجع عظام" در همین باره دارد؛ آفتاب یزد از "خبرسازی های دردسرساز برای حامیان احمدی نژاد" نوشته و حیات نو در صدر اخبار خود از "واکنش مراجع تقلید به جوسازی صدا و سیما علیه موسوی" خبر داده است.

"عده یی در تلاشند اتحاد ملی را بر هم زنند" تیتر اصلی اعتماد است که بخشی از گفته های رهبر جمهوری اسلامی را نقل کرده، ابرار از همین سخنرانی "برخی اختلاف نظرها نباید به خدشه علیه منافع ملی تبدیل شود" را برگزیده و ایران و کیهان "امام خمینی با عزت در مقابل گردنکشان می ایستاد" را در صدر گزارش های خود آورده اند، رسالت با عنوان "امام نماد استقلال و وحدت ملی بود" و روزنامه جمهوری اسلامی در عنوانی مشابه نوشته "آحاد ملت را به حفظ وحدت ملی به عنوان میراث گرانقدر امام فرامی خوانم".

"حمله احمدی نژاد پاسخ زنگنه" تیتر اول فرهیختگان است، "مناظره نفتی اوج گرفت" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است و سرمایه با تیتر "متوسط تورم دوره خاتمی چهارده و نیم و احمدی نژاد شانزده و نیم در صد".

"جزئیات جنایت تازه وهابی ها در زاهدان" عنوان اول روزنامه خبر است و "ایجاد نهاد حقوق بشر در دولت کروبی" تیتر اعتمادملی.

کلمه سبز به مناسبت بیستمین سالگرد درگذشت ایت الله خمینی این جمله وی را در تیتر اصلی خود آورده "خون دلی که پدر پیرتان از این دسته‌متحجر خورده است"

گزیده مقالات

پایگاه نظامی فرانسه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با اشاره به حضور رییس جمهور فرانسه در پایگاهی که اخیرا این کشور در دهانه هرمز ساخته است نوشته پایگاه نظامی فرانسه در ابوظبی "اردوگاه صلح" نامیده شده و توافق اولیه برای احداث آن در جریان سفر قبلی سارکوزی در یکسال و نیم گذشته به امضا رسیده بود. و فرانسه بارها تلاش کرده از توان اقتصادی امارات برای یافتن یک بازار تسلیحاتی بمنظور فروش تجهیزات جنگی خود بهره گیری کند.

به نوشته این روزنامه زیرکی فرانسه در دهه های اخیر دامن زدن به همین احساس گنگ نزد دولتمردان امارات بوده است که برای امارات میلیاردها دلار هزینه در بر داشته و در عوض مشتی آهن پاره و تجهیزات غیرکارآمد فرانسوی را در اختیار آنها قرار داده است. باید پرسید امارات این تجهیزات و جنگ افزارها را برای مقابله با کدامین دشمن تدارک دیده و می بیند و اساسا حتی درصورت آنکه دشمنی در کار باشد آیا فرانسه آنروز به کمک امارات خواهد آمد و به حساب آنها با دشمن فرضی خواهد جنگید.

گزارش انتخاباتی

کیهان در گزارش انتخاباتی خود بدون اشاره به هزینه های انتخاباتی ستاد محمود احمدی نژاد به هزینه های تبلغاتی ستاد میرحسین موسوی نامزد اصلاح طلبان پرداخته و نوشته در حالی که موسوی خود در روزهای نخست ورود به صحنه انتخابات گفته بود که علاقه و نیازی به تبلیغات وسیع ندارد، به فاصله چند روز از آغاز زمان رسمی تبلیغات تقریبا تمام کشور مملو از عکس های و پوسترهای تبلیغاتی وی شد و این پرسش را به دنبال آورد که هزینه این همه تبلیغات چگونه تامین شده است. علاوه بر این تیم تبلیغاتی میرحسین موسوی تلاش کردند با استفاده از رنگ سبز و دیگر نمادهای مذهبی موسوی را به عنوان چهره ای اصولگرا معرفی کنند.

به نظر کیهان با همه کوشش هایی که از طرف رقیبان رییس جمهور صورت گرفته وی همچنان از مجموع آراء ۳ کاندیدای دیگر تا حدود زیادی بیشتر است بی تردید در روزهای آینده قوتی صد چندان خواهد یافت - کاندیدای اصولگرایان در موقعیتی است که قادر خواهد بود در دور اول انتخابات به مبارزات انتخاباتی پایان دهد.

به ادعای کیهان یک نظرسنجی که در هفته دوم خرداد ۸۸، انجام شده نشان می دهد احمدی نژاد بدون احتساب روستاها و شهرستان های بسیار کوچک ۵۵ درصد رای دارد در حالی که رای میرحسین موسوی حدودا ۳۰ درصد است. یک پیمایش دیگر که فقط شامل ۱۵ شهر بزرگ کشور است نشان می دهد احمدی نژاد بین ۴۰-۳۸ درصد آرا در این شهرها را از آن خود کرده است.

سرمایه در گزارشی نوشته شال سبز میرحسین به شدت بین هواداران وی فراگیر شده و چندی است بازار پوشاک کشور از این امر تاثیر گرفته و شال، تی شرت و مانتو سبز بازار پررونقی را در این ایام سپری می کنند.

به گزارش خبرنگار سرمایه در پی اعلام میرحسین موسوی مبنی بر جلوگیری از صرف هزینه های گزاف در تبلیغات انتخاباتی و نیز عدم انتشار پوسترهای غیرضروری، یکی از شهروندان که خود بانی تشکلی به نام پس کوچه های سبز است، پیشنهادی مبنی بر استفاده از اقلام پوششی سبز رنگ به کمیته رسانه و تبلیغات ستاد میرحسین ارائه کرد که به عنوان یک روش کم هزینه با امکان استفاده برای همه شهروندان پذیرفته شد.

گزارش سرمایه ضمن اشاره به کاپشن های احمدی نژاد که در بازار به چشم می خورد نوشته ستاد تبلیغاتی موسوی که اعلام شده بود با نماد شال های سبز در سراسر کشور شناخته خواهد شد، با توجه به مد بودن رنگ سبز آبی در سال 88 و نیز استفاده از نماد سبز در این ستادها، با یکی از تولید کنندگان بزرگ مانتو در کشور قرار دادی را به امضا رسانده است که طی آن قرار شد تعداد زیادی مانتو با رنگ سبز تولید و به رغم مرغوبیت جنس، با قیمت نازل به بازار عرضه شود.

انتقاد از نامزدها

رسالت در سرمقاله خود و در دفاع از دولت احمدی نژاد و انتقاد از رقیبان وی نوشته ما یک انقلاب در ابعاد جهانی داریم. مسلما مخالفان جدی هم داریم اما در زندان جمهوری اسلامی کمتر از انگشتان یک دست زندانی دانشجو داریم! آیا این ستم به نظام و دولت نیست که به خاطر چهار نفر که آن هم اتهامات روشن و مشخصی دارند- آن هم در اجتماعات مربوط به انتخابات - نظام را متهم به دیکتاتوری و نقض آزادیهای سیاسی بکنیم.

نویسنده سرمقاله رسالت ضمن اعتراض به تظاهرات برای آزادی دانشجویان نوشته آیا این است مفهوم دفاع از آزادی ملت؟ کسی که می‌خواهد رئیس جمهور آینده باشد و سوگند بخورد که با پرهیز از خودکامگی پاسدار آزادی مردم باشد، باید مقهور فضاسازی یک جریانی باشد که می‌خواهد با ایدئولوژی کفر و نفاق و الحاد دیکتاتوری را دوباره به این مملکت برگرداند و بعد هم از همه ملت طلبکار باشد؟!

باز هم این دولت؟

علی مزروعی در سرمقاله سرمایه نوشته دولت نهم که ابر و ماه و مه و خورشید و فلک با او همراه بودند، و اصرار تام و تمام بر انجام این کار داشت از انجام آن ناتوان ماند حال چگونه آنان می توانند بدین وعده اقدام کنند؟ و «آیا تجربه دولت نهم کافی نیست» تا از این شعار و بازی فاصله گرفته شود و بر شهروندان ایرانی است که از یک سوراخ دو بار گزیده نشوند و دریابند که راه رشد و توسعه ایران از توزیع درآمد نفت نمی گذرد بلکه از صرف این درآمد برای سرمایه گذاری و تولید می گذرد.

به نوشته این روزنامه نگار اقتصاددان بهترین راهی که در شرایط امروز ایران می توان برای استفاده از درآمد نفت و گاز متصور بود همان سیاستی است که در دو قانون برنامه سوم و چهارم توسعه به عنوان محدود کردن استفاده از درآمد نفت در بودجه عمومی دولت و واریز مازاد برآن در «حساب ذخیره ارزی» با هدف وام دهی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری تمهید و پیش بینی شده بود که در اجرا مقهور سیاست های جاری و توزیعی دولت شد.

رییس انجمن صنفی روزنامه نگاران در این مقاله نوشته سیاست های امدادی و حمایتی ضروری دولت نیز در قالبی غیر از توزیع پول نقد و درقالبی همچون پوشش های بیمه ای باید تعریف و انجام شود به گونه ای که موجبات انگیزه زدایی کار اقتصادی در افراد فراهم نشود و فراموش نباید کرد که رشد و توسعه ایران به کار و تلاش همه ایرانیان وابسته است و به کار و تلاش همه ایرانیان نیاز دارد.

بازسازی سازمان برنامه

احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد در توضیح این که چرا باید سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید بازسازی شود نوشته قطعا سازمان یا وزارتخانه‌ای خاص، صرفا مسوول رونق و رکود اقتصاد ایران نیست و به جز در شرایط بسیار خاص و استثنایی نمی‌توان اوج‌گیری اقتصاد یا افول آن را به مسوولیت سازمان‌ها و نهادهای خاص فروکاست. شرايط عمومی اقتصاد حاصل مجموعه رخدادهايي است كه خارج از اراده يك فرد یا یک سازمان و يك وزارتخانه قرار می‌گیرد.

به نوشته این استاد دانشگاه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی عمری به درازای چند دهه در اقتصاد ایران داشته است. قبل از هر چیز، این سازمان به رغم هر انتقادی که بر آن مطرح شود، حاصل تجربه‌ای کارشناسی بوده که به مرور در این سازمان اندوخته شده بود. این سازمان صرفا یک بوروکراسی دست‌وپاگیر در برابر مدیران اجرایی نبوده، بلکه ساختاری کارشناسی بوده که می‌توانسته است با ترسیم راه‌ها و مسیرهای توسعه‌اقتصادي، رهنمون‌کننده مسیر آتی اقتصاد ایران باشد.

به چه مجوزی؟

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به افشاگری محمود احمدی نژاد درباره آقازاده ای که سیصد میلیون دلار در وزارت نفت قراردادهای نفتی بسته و با روی کار آمدن دولت فعلی برکنار شده و حالا علیه دولت مقاله می نویسد نوشته سود سیصد میلیون دلاری - معادل هزینه فاقد سند در شهرداری تهران - که آن آقازاده به جیب می‌زده است. اگر این عایدی، مشروع بوده است، چرا رئیس جمهور تلاش کرده تا با توصیف احساسی موضوع، مردم را نسبت به مدیران پیشین کشور بدبین کند؟ آیا رأیی که از این طریق از سبد رقبا خارج و احتمالاً به سبد احمدی نژاد واریز می‌گردد، مشروع است؟

سردبیر آفتاب یزد پرسیده راستی چه کسی به رئیس جمهور حق داده است که از کنار سوء استفاده سیصد میلیون دلاری یک آقازاده - به فرض صحت این ادعا- بگذرد و تنها به عزل او اکتفا کند و خبر این عزل را خرج تبلیغات انتخاباتی خود نماید؟ پاسخ به این سوال خواهد توانست افشاگری‌های تاخیری این کاندیدای انتخابات دهم ریاست جمهوری را تا حدودی، "مردم پسند" کند!

سرمقاله آفتاب یزد در ضمن یادآوری کرده که ۹ سال از ۱۵ سال مورد اشاره رییس جمهور، ریاست قوه قضائیه کشور به عهده کسی بوده است که هم‌اکنون، از جدی‌ترین حامیان احمدی‌نژاد می‌باشد و ادعای نه چندان محکم رئیس جمهور، می‌تواند این شائبه را در اذهان ایجاد کند که دستگاه قضایی تحت مدیریت این حامی فعلی احمدی‌نژاد، در برخورد با مفاسد چند صد میلیون دلاری کوتاهی کرده است!