به روز شده:  08:14 گرينويچ - سه شنبه 02 ژوئن 2009 - 12 خرداد 1388

اوباما: مذاکره احتمالی با ایران باید پیشرفت داشته باشد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر مذاکره دوجانبه و چند جانبه با ایران از لزوم تعیین جدول زمانی مشخصی در این زمینه سخن گفته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای با بی بی سی از سیاست خود در مورد گفتگو با ایران در مورد قانع کردن جمهوری اسلامی به کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای این کشور، گفته است که لازم است برای پیشرفت در این مذاکرات جدول زمانی معقولی پیش بینی شود.

در این مصاحبه، که در آستانه سفر آقای اوباما به منطقه خاورمیانه صورت گرفت، از رئیس جمهوری آمریکا سئوال شد که آیا دولت اسرائیل سرانجام او را قانع کرده است که توجه به برنامه اتمی ایران را در اولویت قرار دهد و برای به نتیجه رسیدن مذاکرات احتمالی در این زمینه نوعی ضرب الاجل زمانی را تعیین کند؟

رئیس جمهوری آمریکا گفت که نیازی نبوده است که اسرائیل او را در این مورد قانع کند زیرا در خلال دو سال گذشته، خود بارها به این موضوع پرداخته و گفته است که به نفع جامعه جهانی است که ایران تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی را کنار بگذارد.

آقای اوباما اظهار داشت که بهترین راه برای تحقق این منظور روی آوردن به سیاستی مستقیم و در عین حال استوار است و افزود که "تصریح کرده ام که اگرچه نمی خواهیم یک جدول زمانی تصنعی برای به نتیجه رسیدن چنین سیاستی در نظر بگیریم، اما لازم است تا پایان سال جاری شاهد باشیم که روندی جدی به جریان افتاده و به پیش می رود و بتوانیم بسنجیم که آیا ایرانیان در این زمینه به اندازه کافی جدی هستند یا نه."

اوباما

اوباما: ایران قابلیت تبدیل به یک کشور فوق العاده نیرومند و مرفه را دارد

رئیس جمهوری آمریکا گفت "نظر شخصی من این است که کشور اسلامی ایران این قابلیت را دارد که یک کشور فوق العاده نیرومند و مرفه باشد و تحقق این وضعیت بیشتر در شرایط نبود تسلیحات اتمی امکانپذیر است تا برنامه ای که می تواند آغازگر روند مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه باشد."

باراک اوباما هشدار داد که برنامه اتمی ایران "نه تنهاواکنش اسرائیل را در پی خواهد داشت بلکه بالقوه می تواند واکنش سایر کشورهای منطقه را هم به همراه بیاورد."

رئیس جمهوری آمریکا در دفاع از سیاست مذاکره مستقیم با ایران گفت که "اگر چیزی که مانع از پذیرش چنین واقعیتی توسط ایرانیان می شود، تنها سی سال مقابله ایالات متحده و ایران بوده باشد، شاید اینک فرصتی به دست آمده تا در را بگشاییم و ببینیم که آیا آنان می خواهند از این در عبور کنند؟"

پذیرش ایران هسته ای؟

وی در عین حال موفقیت این رویکرد را قطعی ندانست و گفت "البته تضمینی هم وجود ندارد که آنان به چنین پیشنهادی پاسخ سازنده دهند اما هدف ما این است که این روش را مورد آزمایش قرار دهیم."

نبروگاه اتمی بوشهر

اوباما: ایران نگرانیهای مشروعی در مورد منابع تامین انرژی دارد

خبرنگار بی بی سی یادآور شد که برخی از اعضای سابق شورای امنیت ملی آمریکا از حد گفتگوی مستقیم با ایران فراتر رفته و پیشنهاد کرده اند که می توان در مورد برنامه اتمی ایران شیوه ای مشابه برخورد با برنامه اتمی ژاپن اتخاذ کرد، و سئوال کرد که آیا چنین راه حلی برای او قابل قبول است؟

در حال حاضر، ژاپن به فعالیت های مختلف هسته ای از جمله غنی سازی اورانیوم تحت نظارت بین المللی ادامه می دهد اما از تولید تسلیحات اتمی خودداری می ورزد و به پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی متعهد است.

آقای اوباما گفت که کلید اصلی در حل بحران هسته ای ایران در حال حاضر این است که از طریق مذاکره دوجانبه آمریکا و ایران در کنار مذاکرات گروه 1+5، روندی محکم و معنی دار به جریان افتد.

وی گفت مایل نیست در حال حاضر به جزئیات چنین سیاستی بپردازد اما افزود "معتقدم که ایران نگرانی های مشروعی در مورد منابع تامین انرژی و خواست ها و آمال مشروعی دارد و از سوی دیگر، جامعه بین المللی هم واقعا علاقمند به جلوگیری از بروز مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه است."

بوش و اوباما

اوباما عذرخواهی از سیاست منطقه ای بوش را به شدت رد کرده است

باراک اوباما اظهار داشت که حل و فصل بحران هسته ای ایران را در چارچوب نگرشی جامع تر نسبت به مسایل هسته ای جهان مورد توجه قرار می دهد و گفت "نکته ای که مایلم بگویم این است که در سخنرانی خود در پراگ تاکید ورزیدم که لازم است دستور کار گسترده تری در مورد جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای داشته باشیم که از جمله باید شامل کاهش قابل توجه در زرادخانه های هسته ای آمریکا و روسیه باشد."

رئیس جمهوری آمریکا به دلایل احتمالی برای رویکرد کنونی جمهوری اسلامی پرداخت و گفت "تا آنجا که ایران احساس می کند که با این کشور به شکلی متفاوت از سایرین برخورد می شود،خود را در وضعیتی خصومت آمیز می بیند" و افزود که تمایل تمامی مردم جهان به کاستن از خطر بروز گسترش تسلیحات هسته ای باید بخشی از یک دستور کار جامع تر باشد.

نگرش نسبت به جهان اسلام

روز سه شنبه، 2 ژوئن (12 خرداد)، رئیس جمهوری آمریکا برای دیداری از چند کشور خاورمیانه عازم عربستان سعودی می شود و قرار است از مصر نیز دیدن کند و در سخنانی در پایتخت این کشور، به تشریح دیدگاه های خود در مورد روابط آمریکا و جهان اسلام بپردازد.

به گفته برخی ناظران، حمله آمریکا به افغانستان و عراق و ادامه حضور نظامی غرب در این دو کشور و همچنین اصرار دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، بر لزوم گسترش دموکراسی در خاورمیانه باعث بروز برخی نارضایتی ها در این منطقه و در نتیجه، گرایش بیشتر به افراطیگرایی اسلامی شده است.

خبرنگار بی بی سی در مصاحبه با آقای اوباما سئوال کرد که آیا پیام او به مسلمانان خاورمیانه شامل عذرخواهی از سیاست دولت آقای بوش خواهد بود؟

افغانستان

اوباما از تقویت نیروهای نظامی غرب در افغانستان دفاع کرده است

رئیس جمهوری آمریکا چنین نظری را کاملا رد کرد و گفت که دموکراسی یک پدیده غربی و وارداتی نیست بلکه یک ارزش مشترک جهانی است که مورد علاقه و قبول همگان قرار دارد و افزود که دستیابی به این ارزش ها برای جهانیان اهمیت بسیار دارد ولو اینکه تحقق چنین هدفی با دشواری هایی همراه باشد.

به گفته آگاهان، برنامه هسته ای ایران، بازار نفت، روند صلح خاورمیانه و روابط آمریکا و جهان اسلام محورهای اصلی مذاکرات باراک اوباما با مقامات منطقه را تشکیل خواهد داد.

باراک اوباما در بخش دیگری از مصاحبه با بی بی سی به سیاست جدید دولت آمریکا در مورد افغانستان نیز پرداخت و از افزایش حضور نظامی ایالات متحده به منظور استقرار امنیت در این کشور دفاع کرد.

وی گفت که با توجه به سابقه تاریخی اروپائیان، وقوع دو جنگ اول و دوم جهانی و چند قرن جنگ در این قاره، به خوبی درک می کند که کشورهای اروپایی از افزایش درگیری نظامی در افغانستان اکراه دارند و چنین اقدامی، هشت سال پس از حمله به افغانستان، در آمریکا نیز چندان محبوب نیست اما دست زدن به آن ضرورت دارد.

درعین حال، رئیس جمهوری آمریکا یادآور شد که ایالات متحده در سپتامبر سال 2001 هدف یک حمله تروریستی پر تلفات قرار گرفت و کشورهای اروپایی هم با تهدیدهای تروریستی متعددی مواجه بوده اند و لازم است خطر تروریسم از میان برود.

آقای اوباما افزود که سیاست او در مورد افغانستان تنها شامل افزایش حضور نظامی غرب نمی شود بلکه ابتکار دیپلماتیک و اجرای برنامه های موثر توسعه نیز جزئی از آن است که با وجود بحران اقتصادی کنونی، باید به اجرا گذاشته شود.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.