انتقاد شدید احمدی‌نژاد از مسئولان ۲۵ سال گذشته

محمود احمدی نژاد
Image caption محمود احمدی‌نژاد در سخنرانی‌های اخیر خود شدیدا از دولت‌های 24 سال پیش از خود انتقاد کرده است

محمود احمدی نژاد،رئیس جمهور ایران و نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در ادامه انتقادات خود از مدیران گذشته جمهوری اسلامی گفت از اواسط جنگ ایران و عراق، انحرافی در سیستم حکومتی شکل گرفت و رفته رفته زاویه اش از مسیر انقلاب بیشتر شد.

آقای احمدی نژاد با اشاره به سفری که در اولین روزهای ریاست جمهوری اش برای شرکت در کنفرانس سران کشورهای اسلامی به عربستان داشت گفت: "یکی از این آقایانی که از روز اول انقلاب در صدر مسئولیت ها بوده، برای یک پادشاه یکی از کشورهای حاشیه‌ خلیج فارس پیغام داد و گفت ما نگرانیم از اینکه احمدی‌نژاد رئیس جمهور ایران شده است و بعد پادشاه آن کشوری که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آن سال برای حزب و گروه این آقا کمک مالی هم فرستاده بود، پیغام داد نگران نباشید ما ظرف شش ماه آنچنان فشاری می‌آوریم که دولت احمدی‌نژاد ساقط شود."

به نظر می رسد اشاره آقای احمدی نژاد به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری باشد که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴، رقیب آقای احمدی نژاد بود.

آقای احمدی نژاد در این سخنرانی همچنین مستقیما اما بدون نام بردن، از غلامحسین کرباسچی، شهردار سابق تهران نیر انتقاد کرد. او گفت: "بین سال‌های ‌٧٣ تا ‌٧٥ در تهران فردی را محاکمه کردند و حتی دادگاه او به صورت زنده از صداوسیما پخش شد و این فرد اعتراف کرد که بیش از ‌٢٥٠ میلیون تومان از پول بیت‌المال را برای حزب و گروه خودش هزینه کرده است و این در شرایطی بود که مردم تهران زیر فشار سنگین عوارض شهرداری درحال خرد شدن بودند و آن آقا و طرفداران و اطرافیانش اعلام کردند که افراد فاقد درآمد کافی و کم درآمد باید تهران را ترک کنند، چرا که تهران جای محرومان نیست و جای کسانی است که پولشان از پارو بالا می‌رود. در این شرایط دیدیم که مدیران بالاتر به جای اینکه از این عمل زشت و غیرقانونی شرمنده بشوند همه برای حمایت از این فرد تلاش کردند و این مسئول خاطی را به عنوان چهره‌ای ملی معرفی کردند."

آقای کرباسچی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری از اصلی ترین حامیان مهدی کروبی است و آقای کروبی اعلام کرده است اگر رئیس جمهور شود، آقای کرباسچی را معاون اول خود خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد در این سخنرانی که قسمت اعظم آن آوردن مثال هایی بود از فساد اقتصادی در دولت های قبلی و نیز فشارهایی که در این چهار سال بر او وارد شده، گفت: "درطول این بیست و چند سال برخلاف نظر رهبری و ملت یک باند ثروت و قدرت شکل گرفت و امروز گروه‌هایی که در ظاهر مخالف هم بودند و دربعضی مواقع شاید با هم به واقع رقابت می‌کردند، برای اینکه این حلقه قدرت را حفظ کنند و اجازه ندهند شکسته شود الان با هم رفیق و همراه شده‌اند. رئیس دولت‌های گذشته هم که در برهه‌ای با اینها مخالف بودند الان در کنار هم و در کنار این گروه‌ها قرار گرفته‌اند."

ثمره هاشمی دلایل نرخ بالای تورم را توضیح داد

رئیس ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد می گوید که یکی از دلایل بالا بودن نرخ تورم در ایران، عدم بازپرداخت مطالبات کلان بانک ها است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی ثمره هاشمی در مازندران گفت: "عدم بازپرداخت ۹۰ درصد مطالبات بانک ها که در اختیار برخی موسسات و افراد قرار دارد و تورم جهانی موجب افزایش نرخ تورم در سال های اخیر است".

او گفت: "وام هایی تا مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان در دولت های گذشته پرداخت شده که عدم بازپرداخت آن ها به بدنه اقتصاد کشور لطمه زده است".

او در مورد برنامه های آقای احمدی نژاد در صورت انتخاب دوباره به سمت ریاست جمهوری گفت: "مهمترین این برنامه ها طرح تحول اقتصادی است که تدوین آن طی دو سال انجام شده و بزرگترین کار تخصصی بعد از انقلاب بوده است".

مهدی کروبی: می کوشم دانشجوی زندانی نداشته باشیم

مهدی کروبی، یکی از نامزدهای جناح اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری ایران می گوید در صورت پیروزی در انتخابات، می کوشد از زندانی شدن یا ستاره دار شدن دانشجویان منتقد جلوگیری کند.

آقای کروبی که در دانشگاه بابل سخنرانی می کرد گفت: "در صورت روی کار آمدنم این قول را به شما می دهم که در بین دانشجویان، زندانی سیاسی نخواهیم داشت".

او گفت که دلیلی ندارد دانشجوی منتقد را به زندان ببرند "اما به هر حال ممکن است اتفاقی بیفتد و قوه قضائیه وارد شود، در اینجا این قوه مستقل است و تنها می توان با گفت و گو، تعامل و چانه زنی کار را به پیش برد".

آقای کروبی خطاب به دانشجویان گفت: "حتما این را قبول دارید که اگر جرمی اتفاق افتاد و کسی عادلانه محکوم شد این حق است، اما مسلما اگر دانشجویی محکوم هم شد، پس از آن باید بتواند به دانشگاه برگردد و درسش را بخواند".

آقای کروبی همچنین بر لزوم انتخاب روسای دانشگاه ها توسط اعضای هیأت های علمی تأکید کرد.