رئیس جمهوری فرانسه با وزیر خارجه ایران دیدار می کند

نیکلا سارکوزی
Image caption نیکلا سارکوزی برای اولین بار با یک مقام بلندپایه ایران دیدار می کند

دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرده است که فردا چهارشنبه، ۳ ژوئن، نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد.

در بیانیه دفتر آقای سارکوزی هدف از این دیدار، گفت و گو درباره برنامه هسته ایران عنوان شده و آمده است: "این ملاقات فرصتی است برای بحث درباره مذاکرات با ایران درباره مسئله بازدارندگی هسته ای، که شش کشور (شش قدرت جهانی) امیدوار به از سر گیری آن هستند."

منظور از شش کشور در بیانیه کاخ الیزه، کشورهای آلمان، چین، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و روسیه است که رهبری تلاش های بین المللی برای حل بحران ناشی از برنامه های هسته ای ایران را بر عهده گرفته اند.

دیدار کم سابقه

این اولین بار است که نیکلا سارکوزی که بارها چشم انداز "ایران دارای سلاح هسته ای" را غیر قابل قبول خوانده، با یک مقام بلندپایه ایرانی دیدار می کند. دیدار دوجانبه میان مقام های ایرانی با مسئولان کشورهای غربی درگیر در پرونده هسته ای ایران در چنین سطحی کم سابقه است.

دو هفته پیش، فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا قرار بود برای دیدار با مقام های ایرانی به تهران سفر کند، اما یک روز قبل از تاریخ تعیین شده، وزارت خارجه ایتالیا طی بیانیه ای اعلام کرد که این سفر لغو شده است.

Image caption منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران

قدرت های غربی ایران را متهم به تلاش مخفیانه برای دستیابی به تسلیحات هسته ای می کنند، اما ایران این اتهامات را رد می کند و می گوید اهداف برنامه هسته ای این کشور کاملا صلح آمیز است.

دیدار رئیس جمهوری فرانسه و وزیر امور خارجه ایران فردا بعد از ظهر در کاخ الیزه انجام می شود و مسائل منطقه ای نیز در این مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت.

روسیه و آمریکا درانتظار پاسخ ایران

آقای سارکوزی روز شنبه آینده، در پاریس میزبان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود و انتظار می رود این دو رهبر در باره ایران نیز گفت و گو کنند.

روز گذشته آقای اوباما در یک گفت و گوی اختصاصی با بی بی سی گفت که کلید اصلی در حل بحران هسته ای ایران این است که از طریق مذاکره دوجانبه آمریکا و ایران در کنار مذاکرات گروه ۱+۵، روندی محکم و معنی دار به جریان افتد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "گرچه نمی خواهیم یک جدول زمانی تصنعی برای به نتیجه رسیدن چنین سیاستی در نظر بگیریم، اما لازم است تا پایان سال جاری شاهد باشیم که روندی جدی به جریان افتاده و بتوانیم بسنجیم که آیا ایرانیان در این زمینه به اندازه کافی جدی هستند یا نه."

هم زمان در مسکو، وزرای خارجه روسیه و اسرائیل در دیداری مسئله هسته ای ایران را مورد بررسی قرار داده اند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پس از دیدار با آویگدور لیبرمن گفت که او را در جریان گام هایی که شش قدرت جهانی در جهت آماده سازی شرایط مذاکره با ایران برمی دارند، قرار داده است.

آقای لاوروف گفت:" پیشنهادهای ما به ایران کاملا مشخص است و ما در انتظار واکنشی سازنده از سوی رهبران ایران هستیم."

مطالب مرتبط