ایران به مراسم سخنرانی اوباما در قاهره دعوت شد

Image caption باراک اوباما از زمان روی کار آمدن خواهان تعامل با ایران شده است

مصر به عنوان میزبان رئیس جمهوری آمریکا از دیپلمات ایرانی حاضر در قاهره برای شرکت در سخنرانی باراک اوباما برای جهان اسلام دعوت به عمل آورده است.

ابوالقاسم ذاکری، از نمایندگی حفاظت منافع ایران در مصر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است وزارت امور خارجه ایران در حال تصمیم گیری در این مورد است.

در صورتی که ایران نماینده ای به این مراسم بفرستد، این برای اولین بار خواهد بود که یک مقام دولتی در سخنرانی آقای اوباما حاضر می شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است در قاهره، پیام خود را به مسلمانان جهان ارائه کند. آقای اوباما از زمان روی کار آمدن، بارها تاکید کرده که آمریکا درحال جنگ با دنیای اسلام نیست و نخواهد بود. او خواهان تعامل گسترده با کشورهای مسلمان شده است.

در صورتی که ایران این دعوت را بپذیرد، سید حسین رجبی، رئیس دفتر حفاظت منافع ايران در مصر در مراسم سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در دانشگاه قاهره حضور خواهد یافت.

باراک اوباما از زمان روی کار آمدن در ژانویه امسال خواهان تعامل با ایران شده است. آقای اوباما در پیام نوروزی خود از مردم و رهبران ایران خواست به سه دهه تنش در روابط بین دو کشور پایان دهند.

ایران خواهان آن شده که آمریکا، برای بهبود روابط، اقدام علنی انجام دهد و تنها به حرف بسنده نکند.

ایران و آمریکا سی سال است که رابطه دیپلماتیک ندارند. در آوریل سال 1980 و حدود شش ماه پس از ماجرای گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران، دولت ایالات متحده رسما روابط سیاسی خود را با جمهوری اسلامی قطع کرد و از آوریل سال 1981 و در پی مذاکرات منجر به امضای توافقنامه الجزیره، مناسبات رسمی دپپلماتیک دو کشور تنها از طریق حافظان منافع آنها برقرار بوده است.

مطالب مرتبط