رضایی و کروبی در اولین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری

رضایی و کروبی - عکس از خبرگزاری فارس
Image caption رضایی و کروبی رعایت حقوق شهروندی را مورد تاکید قرار داده اند

محسن رضایی و مهدی کروبی در نخستین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران برنامه های خود را شرح داده اند.

مناظره آقایان کروبی و رضایی به مدت نود دقیقه از ساعت ده و نیم تا نیمه شب سه شنبه، 2 خرداد، به طور زنده از شبکه سوم تلویزیون دولتی ایران پخش شد و قبل از آغاز مناظره، مجری برنامه از شرکت کنندگان خواست که تنها به نقد نظرات یکدیگر بپردازند و از اظهار نظر در مورد دیدگاه های سایر نامزدهای انتخاباتی خودداری ورزند.

آقای کروبی در پاسخ به این سئوال که مهمترین اولویت کاری او در صورت انتخاب به ریاست جمهوری چه خواهد بود، با بر شمردن سوابق سیاسی و اجرایی خود، گفت که در میان نامزدها خصوصیاتی در او وجود دارد که "برای اداره کشور در شرایط کنونی اولی و مقدم است."

آقای کروبی تاکید کرد که در تمام سمت هایی که بر عهده داشته، همواره ارتباط خود را با مردم حفظ کرده و عملکرد او به گونه ای بوده که مورد تقدیر و تشکر قرار گرفته است.

محسن رضایی در مورد سوابق خود، از جمله در سپاه پاسداران، گفت که اولین کسی بوده است که "مردمی کردن دولت" را آغاز کرد و در این انتخابات هم، اولویت خود را مسایل اقتصادی قرار داده است.

آقای رضایی گفت که انقلاب اسلامی یک تحول سیاسی عمده در ایران بوده اما همراه با آن، "انقلاب اقتصادی" صورت نگرفته است و اگر اقتصاد کشور متحول نشود، ایران نمی تواند با اتکای به سخنرانی و خطابه، در روابط بین الملل اثرگذار باشد.

محسن رضایی افزود که دولتمردانی آمده و رفته اند که "خطیب های خیلی بزرگواری بودند و در صحنه بین المللی حضور داشتند و آنها را تحت تاثیر خود قرار دادند" اما در عین حال، یک سری مسایل اولیه حل نشده باقی مانده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود که برنامه تحول اقتصادی او شامل دو عرصه مدیریت اقتصادی و تاثیری است که باید بر زندگی مردم بگذارد و افزود که راهکارهای لازم برای تحول اقتصادی را ارائه خواهد داد.

در پی اظهارات محسن رضایی، آقای کروبی گفت که شانزده سال در مجلس بوده و در تصویب بودجه های سالانه مشارکت داشته و افزود که قرار نیست به تنهایی کار کند بلکه یک تیم قوی تشکیل داده که مسایل مختلف را بررسی کرده اند و نظر داده اند.

مهدی کروبی از جمله برنامه های اقتصادی خود را واگذاری سهام شرکت های نفتی به مردم و پرداخت ماهیانه هفتاد هزار تومان به هر ایرانی بالای هجده سال عنوان کرد و گفت که لازم است دولت محتاج مردم بشود.

آقای کروبی افزود که مسایل اقتصادی برای او هم دارای اولویت است هر چند برای برنامه های خود عنوان انقلاب اقتصادی را بر نمی گزیند.

در مورد طرح توزیع درآمدهای نفتی بین مردم، محسن رضایی گفت که به این نظر آقای کروبی احترام می گذارد اما معتقد است که برای این منظور، بهتر است این عواید در زمینه های تولید و اشتغال به کار رود و منافع آن نصیب مردم شود.

حقوق شهروندی

در ادامه این مناظره، مهدی کروبی نحوه سهمیه بندی جنسیتی در بخش آموزش را مورد انتقاد قرار داد و گفت که شصت درصد از دختران در دانشگاه ها قبول می شوند اما برای انتحاب رشته یا محل تحصیل، با محدودیت هایی مواجه هستند و افزود که باید این وضعیت تغییر یابد.

Image caption کروبی: حتی به قوانینی هم که وجود دارد عمل نمی شود

محسن رضایی نیز گفت که در مورد موضوع حقوق شهروندی و آزادی های مدنی و مساله بانوان، طرحی سه مرحله ای را تدوین کرده و به این نتیجه رسیده است که حقوق شهروندی یکی از مبانی توسعه است و تا این حقوق تحقق نیابد، توسعه نیز محقق نمی شود.

وی گفت که برای رعایت حقوق شهروندی، در مرحله اول باید قانون مشخصی تدوین شود و چنین قانونی به نظر او دارای پانصد ماده خواهد بود و در مرحله دوم، لازم است ماموران دولت، از جمله در نیروی انتظامی، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و وزارت ارشاد و سپس خود مردم در این زمینه آموزش ببینند.

به گفته آقای رضایی، مرحله سوم در این زمینه ایجاد نهاد نظارتی خاصی تحت نظر رئیس جمهوری است که باید با تجاوز به حقوق شهروندان به شدت برخورد کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت که باید در اداره کشور و مشاغل کلیدی از زنان استفاده شود و در مورد اشتغال به خانه داری هم گفت که برنامه هایی دارد تا خانه داری به خصوص در روستاها به یک شغل تبدیل شود.

در ادامه مناظره، مهدی کروبی گفت که در کشور، حتی به قوانینی که در حال حاضر وجود دارد هم عمل نمی شود و باید برای این موضوع فکری کرد.

آقای کروبی سلیقه ای بودن تصمیم گیری در مورد "ستاره دار شدن" دانشجویان و نظارت استصوابی شورای نگهبان را به عنوان مواردی از سلب حقوق اولیه مردم ذکر کرد و افزود که با نظر آقای رضایی در مورد لزوم رفع نواقص قانونی در این زمینه ها موافق است.

هر دو نامزد شرکت کننده در این مناظره آنچه را که "سلیقه ای" عمل کردن به قوانین و مقررات می خواندند مورد انتقاد قرار دادند و گفتند که برای حفظ حقوق شهروندی، چنین وضعیتی باید تغییر یابد.

هویت ملی

در بخش دیگری از این مناظره، محسن رضایی با یادآوری اینکه در خلال سی سال گذشته، تحولات گسترده ای در داخل و خارج ایران روی داده، گفت که نسل جدیدی وارد صحنه شده و مسایل مهم جامعه از جنبه سیاسی و امنیتی به جنبه فرهنگی و اقتصادی کشیده شده است و افزود در چنین شرایطی، لازم است که مردم هویت ملی خود را بازیابی کنند.

Image caption رضایی برای انقلاب اقتصادی و تشکیل دولت سایه برنامه دارد

آقای رضایی افزود که طرحی را برای بازیابی هویت ملی تهیه کرده که براساس آن، جوانان امروز همانند جوانان سال هیا بعد از انقلاب در صحنه حضور می یابند و قدرت از نسل اول انقلاب به تدریج به نسل دوم و سوم منتقل می شود.

محسن رضایی اظهارداشت که به این نتیجه رسیده است که به ارزش های ایرانی کم بها داده شده و باید دوباره این ارزش ها در کنار ارزش های اسلامی تقویت شود و برای ا ین منظور، از وضعیت خلیج فارس و دریای خزر می توان به عنوان "نماد ارزش زایی جدید" استفاده کرد تا باعث مقاومت در برابر "هجمه های بیرونی" و انسجام فرهنگی شود.

مهدی کروبی در واکنش به این اظهارات گفت که مسایل مطرح شده از سوی آقای رضایی "همان مسایلی است که ما می گوییم" هر چند حتما بین آنها تفاوت هایی هم وجود دارد.

آقای کروبی افزود که باید به نحوی عمل شود که تمام قومیت های ایران احساس کنند که شهروند درجه اول هستند.

وی در این بخش از اظهارات خود، به انتقاد از سیاسی شدن ورزش پرداخت و گفت که اداره امور ورزش باید به دست کارشناسان باشد تا به این ترتیب، به گفته او، اینقدر شکست به بار نیاسد و ملت را تحقیر نکنیم.

در پی اظهارات آقای کروبی، محسن رضایی هم به موضوع قومیت ها پرداخت و گفت که وقتی از دولت ائتلافی سخن می گوید، استفاده از همه اقوام را هم در نظر دارد و گفت که شعارهای زیادی در مورد اقوام داده شده و پرسید "آیا عدالت سیاسی برای همه آنها محقق شده است؟"

محسن رضایی سپس آنچه را که طرح تشکیل دولت سایه می نامد عنوان کرد و گفت که منظور او هیاتی از نخبگان کشور است به نحوی که در کنار هر وزارتخانه، که بر اساس ملاحظات سیاسی اداره می شود، وزارتخانه ای هم مسایل فنی و کارشناسی را در دست داشته باشد.

آقای رضایی گفت که قوانینی را تصویب خواهد کرد به نحوی که دست رئیس جمهوری در عزل و نصب سمت های سیاسی باز باشد اما در عزل و نصب سمت های تخصصی، محدودیت وجود داشته باشد.

در پایان این مناظره، آقای کروبی گفت که برنامه های محسن رضایی با برنامه های خود او اختلاف چندانی ندارد و آقای رضایی نیز از فرصت جمع بندی در پایان این برنامه، بر برنامه های در زمینه های اقتصادی، ایجاد فرصت برای جوانان، تشکیل دولت سایه و تغییر الگوی مدیریتی جامعه تاکید کرد.

مطالب مرتبط