سارکوزی در دیدار با متکی سخنان احمدی نژاد را محکوم کرد

نیکولا سارکوزی
Image caption آقای سارکوزی امیدوار بود ایران را به شروع مذاکرات با قدرت ها قانع کند

نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در دیداری با وزیر خارجه ایران اظهارات تازه رئیس جمهوری ایران در انکار هولوکاست را به شدت محکوم کرده و نسبت به عواقب رفتار ایران در ارتباط با پرونده اتمی این کشور هشدار داده است.

در بیانیه ای که کاخ الیزه صادر کرد آمده است: "رئیس جمهوری اظهارات امروز رئیس جمهوری ایران را که واقعیت هولوکاست را زیر سوال می برد محکوم کرد."

براساس این بیانیه آقای سارکوزی در جریان ملاقاتی در پاریس با منوچهر متکی گفت که چنین اظهاراتی "غیرقابل قبول و عمیقا تکان دهنده" است.

اظهارات محمود احمدی نژاد درباره هولوکاست، با انتقادهایی از سوی رقبای وی در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، مواجه شده است.

اما وی روز چهارشنبه بار دیگر هولوکاست را انکار کرد.

میر حسین موسوی رقیب انتخاباتی آقای احمدی نژاد گفته است که ابراز تردیدهای مکرر رئیس جمهوری درباره واقعه کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم موقعیت بین المللی ایران را تضعیف کرده است.

اما آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه در یک جمع محققان بین المللی گفت که اسرائیل برای نفوذ در سیاست های متحدان غربی خود از "حقه بزرگ هولوکاست" استفاده می کند. وی قبلا هولوکاست را "افسانه" خوانده است.

دیدار آقای متکی و سارکوزی ظاهرا به درخواست ایران انجام شد و به گفته مقام های فرانسوی وزیر خارجه ایران قرار بود پیامی از "بلندپایه ترین مقام های ایرانی" در ارتباط با برنامه اتمی تسلیم کند.

پس از این دیدار جزئیاتی درباره محتوای پیام ایران منتشر نشده است و فرانسه می گوید نتیجه دلخواه را به دست نیاورده است.

نیکولا سارکوزی به منوچهر متکی هشدار داد که اگر ایران با گفتگو با قدرت های بزرگ جهانی درباره برنامه اتمی موافقت نکند با انزوای بیشتر جهانی روبرو خواهد شد.

پیش از آنکه آقای متکی کاخ الیزه را ترک کند، دفتر آقای سارکوزی با صدور بیانیه ای تلویحا اشاره کرد که هیچ پیشرفتی در مورد گفتگوها میان ایران و قدرت ها (اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) حاصل نشده است.

Image caption از جزئیات پیامی که قرار بود آقای متکی تحویل رهبر فرانسه دهد گزارشی منتشر نشده است

در این بیانیه آمده است: "امروز رئیس جمهور با وزیر خارجه ایران دیدار کرد... تا درباره خطری که اعمال ایران در زمینه اتمی متوجه صلح می کند بحث کند."

این یکی از معدود دیدارهای یک مقام ارشد غربی با مقام های بلندپایه ایرانی در سال های اخیر بود.

شش قدرت جهانی مجموعه از مشوق های اقتصادی و سایر مشوق ها را در ازای توقف غنی سازی اورانیوم به ایران پیشنهاد کرده اند.

این کشورها شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان، ایران را به گفتگو دعوت کرده و خواستار تعلیق غنی سازی در جریان مذاکرات مقدماتی شده اند. ایران تاکنون این پیشنهادها را رد کرده است.

آقای احمدی نژاد اخیرا بار دیگر گفت که از نظر ایران پرونده اتمی این کشور بسته شده و گفتگوهای ایران در این زمینه به آژانس بین المللی انرژی اتمی محدود خواهد شد.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه آمده است: "او (سارکوزی) بر اهمیت و جدی بودن ابتکار این شش کشور تاکید کرد."

"ایران با ناکامی در این زمینه، خود را در معرض فشار روزافزون بین المللی در همه سطوح قرار می دهد."

فرانسه آشکارا امیدوار بود در این دیدار ایران را به شروع این مذاکرات قانع کند.

قدرت های غربی ایران را متهم به تلاش مخفیانه برای دستیابی به تسلیحات هسته ای می کنند، اما ایران این اتهامات را رد می کند و می گوید اهداف برنامه هسته ای این کشور کاملا صلح آمیز است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش در یک گفت و گوی اختصاصی با بی بی سی گفت که کلید اصلی در حل بحران هسته ای ایران این است که از طریق مذاکره دوجانبه آمریکا و ایران در کنار مذاکرات گروه ۱+۵، روندی محکم و معنی دار به جریان افتد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "گرچه نمی خواهیم یک جدول زمانی تصنعی برای به نتیجه رسیدن چنین سیاستی در نظر بگیریم، اما لازم است تا پایان سال جاری شاهد باشیم که روندی جدی به جریان افتاده و بتوانیم بسنجیم که آیا ایرانیان در این زمینه به اندازه کافی جدی هستند یا نه."

مطالب مرتبط