متکی: گفتگو با رئیس جمهوری فرانسه صریح و صمیمانه بود

کوشنر و متکی وزیران خارجه فرانسه و ایران
Image caption متکی: مذاکرات پاریس دو طرف را با دیدگاههای یکدیگر آشنا کرد

وزیر امور خارجه ایران گفتگوهای خود با مقامات فرانسوی را صریح و صمیمانه توصیف کرده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه که روز گذشته با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه فرانسه در پاریس دیدار و گفتگو کرد گفته است که دیپلماسی هر دو کشور به "صراحت در کلام" برخوردار است و افزود که این روش می توند شبهات و سوء تفاهم ها را بر طرف سازد و فرصت برای همکاری های اساسی را ایجاد کند.

وی مذاکرات خود در پاریس را در مجموع خوب توصیف کرد و افزود که این مذاکرات باعث شد دو طرف با دیدگاه های یکدیگر بیشتر اشنا شوند.

آقای متکی گفت یکی دیگر از آثار گفتگوهای پاریس درک بیشتر از نگرش نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری، و دولت فرانسه در مورد ایران بوده است.

به گفته وزیر امور خارجه ایران، رئیس جمهوری و مقامات فرانسوی برای مردم ایران احترام قائل هستند و نقش ایران در حل و فصل مسایل منطقه ای از جمله در افغانستان را هم می دانند.

وزیر امور خارجه ایران در عین حال افزود که در برخی جنبه ها، از جمله در مورد بحران خاورمیانه، بین فرانسه و جمهوری اسلامی اختلاف نظر وجود دارد هر چند، به گفته وی، اختلاف نظر بین کشورها در زمینه های خاص امری عادی است.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که رئیس جمهوری فرانسه در ملاقات آقای متکی اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در مورد اسرائیل و کشتار یهودیان در جریان جنگ دوم را مورد انتقاد قرار داد.

Image caption سارکوزی در مورد عواقب رد پیشنهاد 1+5 هشدار داده است

آقای متکی با اشاره به آنچه که گرایش بیشتری است که فرانسه، در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای غربی، نسبت به اعراب دارد، افزود که با اینکه دیدگاه های این کشور در مورد بحران خاورمیانه با بعضی دیگر از کشورهای اروپایی متفاوت است، اما مواضع جمهوری اسلامی در مورد اساس کشور اسرائیل ممکن است مورد قبول برخی از کشورها نباشد همانگونه که مواضع آنان هم در بعضی زمینه ها مورد قبول جمهوری اسلامی نیست.

جمهوری اسلامی موجودیت اسرائیل را مورد قبول قرار نداده، این کشور را به رسمیت نمی شناسد و روند صلح خاورمیانه را که بر رفع اختلافات اسرائیل و فلسطینیان و کشورهای عربی استوار است مردود دانسته است.

منوچهر متکی در عین حال گفت که ضمن اینکه جنبه هایی از نظرات اروپاییان برای دولت ایران قابل قبول نیست، اما به عنوان نقطه نظر این کشورها، به آنها احترام می گذارد.

همکاری متقابل و مساله هسته ای

وزیر امور خارجه ایران که پس از پایان سفر یک روزه خود به فرانسه با خبرنگاران سخن می گفت با اشاره به زمینه همکاری های اقتصادی ایران و فرانسه از جمله موضع شرکت نفتی توتال در مورد سرمایه گذاری در بخش نفت ایران، ابراز امیدواری کرد که روند آشنایی دو کشور از ظرفیت های یکدیگر در آینده هم ادامه داشته باشد.

روز چهارشنبه برخی منابع خبری به نقل از منابع دولتی فرانسه گزارش کردند که وزیر امور خارجه ایران در سفر به پاریس پیام مقامات ارشد جمهوری اسلامی در مورد مساله هسته ای این کشور را تسلیم رئیس جمهوری فرانسه کرده است.

منابع رسمی دو کشور در این مورد و محتوای پیام احتمالی دولت ایران برای دولت فرانسه اظهار نظری نکرده اند.

Image caption برنامه هسته ای ایران محور اصلی مذاکرات پاریس را تشکیل می داد

در پی دیدار نیکلا سارکوزی و منوچهر متکی، دفتر رئیس جمهوری فرانسه بیانیه ای صادر کرد که در آن تلویحا گفته می شود که در این ملاقات نتیجه مشخصی در زمینه حل و فصل بحران ناشی از برنامه هسته ای ایران به دست نیامده است.

بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه می افزاید که آقای سارکوزی ضمن تاکید بر جدی بودن پیشنهاد گروه 1+5 برای حل این مساله، از ایران خواسته است این پیشنهاد را بپذیرد زیرا در غیر اینصورت، با فشار بین المللی فزاینده در تمامی سطوح مواجه خوهد شد.

گروه 1+5، که رهبری تلاش برای قانع کردن ایران به کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای این کشور را بر عهده گرفته، خواستار توقف غنی سازی اورانیوم در ایران است اما جمهوری اسلامی این درخواست را به شدت رد کرده است.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند و شورای امنیت سازمان ملل نیز با صدور چند قطعنامه الزام آور، یک رشته تحریم های اقتصادی و مالی بین المللی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته است.

ایران اتهام تلاش برای تولید اسلحه اتمی را به شدت رد می کند و تاکید دارد که هدف از برنامه های هسته ای این کشور، از جمله غنی سازی اورانیوم، تکمیل چرخه سوخت نیروگاهی به منظور تامین نیروی برق مورد نیاز در آینده است.

مطالب مرتبط