انتقاد غیرمستقیم رهبر ایران از موضع گیری موسوی

آیت الله علی خامنه ای

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران روز پنجشنبه بدون آنکه مستقیما به مواضع میرحسین موسوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در مورد سیاست خارجی دولت کنونی اشاره کند در واکنشی به سخنان وی گفته است که ایران برخلاف گفته برخی نامزدها، از چشم دنیا نیافتاده است.

آقای موسوی، نامزد اصلاح طلبان در انتخابات، یک روز پیشتر در مناظره انتخاباتی با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور محافظه کار ایران، با برشمردن نمونه هایی از عملکرد آقای احمدی نژاد در حوزه سیاست خارجی گفت که به عقیده او در دولت آقای احمدی نژاد "عزت مردم مخدوش" شده و "آبروی کشور رفته" است.

او از جمله از مطرح شدن موضوع هولوکاست توسط آقای احمدی نژاد انتقاد کرد و گفت نتیجه این کار اهانت به رئیس جمهوری ما بود و به سود اسرائیل تمام شد.

اما رهبر ایران در سخنانی که آشکارا این موضع گیری را خطاب قرار می داد گفت: "آثار عزت اين ملت بزرگ در مسائل مختلف جهانی نمايان است و حرف کسانيکه می گويند ملت ايران به علت پايبندی به اصول خود، از چشم دنيا افتاده است ابداً قابل قبول نيست."

وی در گذشته نیز از سیاست خارجی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کنونی دفاع کرده است.

آقای موسوی در مناظره با آقای احمدی نژاد گفته بود: "شعارهایی که در مورد سیاست خارجی داده می شود بیشتر جنبه خیالپردازی در مورد آینده جهان دارد، مثل این که گفته می شود فلان تمدن در حال فروریختن است یا ما مدیریت جهان را به عهده می گیریم".

او به عنوان نمونه گفت که در ماجرای بازداشت ملوانان انگلیسی ابتدا گفته شد آنها باید اعدام شوند، اما بعد با "نهیب" دولت انگلستان، ملوانان با بدرقه رئیس جمهوری آزاد شدند.

هشدار به نامزدها

درحالی که انتقاد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از یکدیگر، صراحت لحن بی سابقه ای به خود گرفته است، آیت الله خامنه ای در سخنان روز پنجشنبه خود به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله خمینی، علیه بروز دشمنی میان نامزدهای انتخاباتی هشدار داد.

وی گفت: "صحیح و مورد پسند نیست که یک نامزد در سخنرانی در جمع مردم و یا نطق های تلویزیونی، برای اثبات خود، به نفی نامزد دیگر متوسل شود."

او افزود: "بنده با مناظره و گفتگو و انتقاد مخالفتی ندارم ولی همه سعی کنند که در چارچوبهای درست شرعی و دینی انجام شود، مردم بیدارند، می فهمند و می دانند."

درحالی که اخیرا گزارش هایی از درگیری فیزیکی فعالان مبارزات انتخاباتی منتشر شده، رهبر ایران نسبت به بروز اغتشاش در میان هواداران نامزدها هشدار داد.

وی گفت: "اختلاف نظر در مسائل گوناگون طبیعی است اما نامزدها و هوادارانشان در سخنرانی ها و اجتماعات بگونه ای عمل کنند که کارها با برادری و مهربانی و بدون اشکال پیش برود."

آیت الله خامنه ای هشدار داد "همه، از جمله طرفدار سرسخت و متعصب نامزدها، مراقب باشند که این علاقمندی، به اصطکاک و اغتشاش منجر نشود و دشمن از ایمان و آرمان آنها سوء استفاده نکند."

وی به حضور برخی جوانان علاقمند به نامزدها در خیابانها اشاره کرد و گفت: "در این مورد حرفی نمی زنم اما مبادا این مسئله به مجادله و درگیری و اغتشاش بیانجامد که اگر کسی اصرار به این مسئله داشته باشد حتماً یا خائن است یا بسیار غافل."

رهبر ایران که بسیاری از ناظران سخنان اخیر وی در دفاع از وضع کنونی کشور از جمله اوضاع اقتصادی و سیاست خارجی را به حمایت از دولت محمود احمدی نژاد تعبیر می کنند، بار دیگر تاکید کرد که نخواهد گفت به چه کسی رای می دهد.

او گفت: "بنده یک رأی بیشتر ندارم که کسی آن را نمی داند ضمن اینکه به هیچ کس نمی گویم که به چه نامزدی رأی بدهد یا ندهد چرا که این مسئله به خود مردم مربوط و متعلق به ملت است."

آیت الله خامنه ای ماه گذشته در سنندج از انتقاد نامزدهای انتخاباتی از وضعیت جاری کشور گلایه کرد و گفت نامزدهای انتخابات نباید "اذهان عمومی را تخریب" کنند.

او گفت که باور نمی کند بعضی از این انتقادات "از روی صدق و صفا" مطرح شده باشد و افزود: "من اوضاع کشور را از همه آقایان بهتر خبر دارم، می دانم که بسیاری از این مطالبی که به عنوان انتقاد در مورد وضع کشور و وضع اقتصاد می گویند، خلاف واقع است".