برگزاری 'کارناوال انتخاباتی جوانان' در تهران

طرفداران موسوی - عکس آرشیوی

گروهی از طرفداران نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در تهران تجمعی بر پا کرده اند و مقامات پایتخت از انتشار دفترچه راهنمای انتخابات خبر داده اند.

روز جمعه، 5 ژوئن (15 خرداد)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش کرد که صدها تن از طرفداران نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حوالی میدان ونک و خیابان ولیعصر در شمال تهران اجتماع کرده اند.

براساس این گزارش، بیشتر این افراد را جوانان هوادار میر حسین موسوی و محمود احمدی نژاد تشکیل می دهند که سوار بر اتومبیل و موتور سیکلت و یا پیاده در این نقطه از تهران به حرکت در آمده اند.

گروهی از هواداران سایر نامزدهای انتخاباتی نیز در این تظاهرات حضور دارند.

تظاهر کنندگان تصاویر نامزدهای مورد حمایت خود و پلاکاردهایی حاوی شعارهای مختلف را در دست دارند.

ایرنا از تجمع این جوانان پسر و دختر با عنوان "کارناوال جوانان" نام برده و نوشته است که تظاهرکنندگان بوق خودروهای خود را به صدا درآورده اند، موسیقی پخش می کنند و به صدای بلند شعار می دهند.

تعدادی خودرو پلیس و آمبولانس برای مقابله با شرایط اضطراری در محل مستقر شده اند و ماموران از دور این تظاهرات را زیر نظر دارند.

تا کنون از درگیری بین هواداران نامزدهای انتخاباتی در جریان این تجمع گزارشی نرسیده است.

مناظره جنجالی

شامگاه چهارشنبه مناظره تلویزیونی بین آقایان موسوی و احمدی نژاد برگزار شد و در پی آن، از برگزاری تجمع طرفداران این دو نامزد و حضور حامیان نامزدهای دیگر انتخاباتی در میان آنان در چند نقطه تهران خبر رسید.

در مقایسه با سایر مناظره سایر نامزدها با یکدیگر که تا کنون پخش شده است، قضای مناظره چهارشنبه نسبتا متشنج و همراه با مبادله انتقادات متقابل دو شرکت کننده توصیف شده است.

براساس این گزارش ها، با وجود شعارهای تند طرفداران آقایان موسوی و احمدی نژاد در تجمع بعد از این مناظره، منابع خبری از درگیری جدی و خشونت آمیز در جریان این تجمع خبری نداده اند هر چند ایرنا به نقل از مسئول هماهنگی ستاد محمود احمدی نژاد در اصفهان گفته است که شامگاه چهارشنبه، یکی از شعبه های این ستاد در خیابان کمال اصفهان به آتش کشیده شد و چند نفر نیز به شعبه ستاد در بازار این شهر حمله کرند که دستگیر شدند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران در چند دوره اخیر فرصتی را به جوانان به خصوص در تهران و برخی شهرهای بزرگ دیگر داده است تا به حمایت از نامزدهای مورد نظر خود اجتماعاتی را برگزار کنند و رفتاری را بروز دهند که احتمالا در شرایط معمول به سادگی تحمل نمی شده است.

با توجه به جوان بودن جمعیت ایران، شرکت این بخش از جمعیت در انتخابات نه تنها در تعیین نتیجه انتخابات، بلکه برای حضور گسترده تر رای دهندگان در مراکز رای گیری اهمیت دارد.

رای گیری در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران روز 12 ژوئن (22 خرداد) سال جاری برگزار می شود و مقامات ارشد جمهوری اسلامی و تمامی نامزدها بر مشارکت وسیع رای دهندگان تاکید داشته اند.

در صورتیکه هیچیک از نامزدهای انتخاباتی در این مرحله به اکثریت مطلق آرا دست نیابد، مرحله دوم رای گیری برای انتخابی یکی از دو نامزد دارای بیشترین شمار آرا برگزار خواهد شد.

'کارناوال ممنوع'

همزمان، حسین طلا، معاون استاندار و فرماندار شهرستان تهران، گفته است که راه اندازی کارناوال برای تبلیغات انتخاباتی ممنوع است.

به گزارش ایرنا، آقای طلا با اعلام خبر انتشار و توزیع پانصد هزار نسخه کتابچه آموزشی انتخابات در پایتخت، گفته است که "از دید قانون، کارناوال یعنی راه افتادن چند خودرو که عکس یک نامزد را روی خودرو زده و صدای ضبط صوت را بلند کرده یا بلندگوی دستی اکو در داخل ماشین داشته باشند که با سرو صدا دست به تبلیغات بزنند ممنوع است."

به گفته این مقام استانداری تهران، این رفتارها باعث ایجاد مزاحمت برای مردم می شود و قوانین چنین رفتارهایی را منع کرده است.

آقای طلا گفته است هدف از انتشار و توزیع این کتابچه آموزشی، که گفته او به زبان طنز تهیه شده، آگاه ساختن مردم از این است که آیا نامزدهای انتخاباتی که شعار پایبندی به قانون می دهند یا طرفداران آنان خود به قوانین عمل می کنند یا نه.

وی در مورد برخورد ماموران دولت با اینگونه رفتارهای خلاف قانون توضیحی نداده اما افزوده است که هدف از انتشار کتابچه آموزشی، این بوده که "از این طریق، قضاوت را بر عهده خود مردم بگذاریم."

در این کتابچه سایر موارد تخلف از قانون در جریان تبلیغات انتخاباتی هم ذکر شده که از آن جمله، توزیع غذا یا سیم کارت تلفن است که به عنوان "مظاهر تطمیع" با قانون انتخابات مغایرت دارد.

این کتابچه حاوی توصیه هایی در مورد نحوه حضور در مراکز رای گیری و اقدامات مجاز و غیر مجاز در زمان اخذ رای نیز می شود.

آقای طلا گفته که قرار است در روزهای آینده، با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران، بخش هایی از این کتابچه راهنما همراه با کاریکاتورهای آن به صورت بنر در مناطق مختلف تهران نصب شود.

مطالب مرتبط