اکونومیست: نتیجه نامعلوم انتخابات ایران

احمدی نژاد
Image caption اکونومیست: احمدی نژاد در مرحله دوم با دشواری مواجه خواهد شد

هفته نامه بریتانیایی اکونومیست در شماره 6 ژوئن مطلبی را به مبارزات انتخابات ریاست جمهوری ایران و موقعیت نامزدهای اصلی این انتخابات اختصاص داده است.

این گزارش با عنوان "انتخابات ریاست جمهوری ایران - نتیجه نا معلوم" منتشر شده و در آن آمده است که اگرچه محمود احمدی نژاد شخصیتی عوامگراست، اما ممکن است نتواند به سهولت و سادگی در این انتخابات به هدف خود برسد.

اکونومیست می نویسد که اگر انتخابات ریاست جمهوری ایران تعیین کننده سرنوشت یک ملت بزرگ و باستانی نبود و نتیجه آن بر امکان برقراری صلح در یک منطقه حساس جهان تاثیر نمی گذاشت، می توانستیم مبارزات انتخاباتی کنونی در این کشور را واقعه ای سرگرم کننده توصیف کنیم.

این هفته نامه می افزاید که در این کشور با نظام سیاسی شبه دموکراتیک آمیخته با دین سالاری، که در آن معمولا دیدگاه های سیاسی در شعارهای فرمایشی یا در خلوت قهرآمیز و همراه با بی تفاوتی بیان می شود، رقابت انتخاباتی جاری به مشت بازی واقعی همراه با لفاظی های نیشدار، توسل به حقه های کثیف و رنگارنگ و مشارکت طرفداران پر سروصدا تبدیل شده است و به جای اینکه طبق پیش بینی های قبلی، راه را برای پیروزی محمود احمدی نژاد در مرحله اول هموار سازد، رئیس جمهوری جنجالی و پر حرارت ایران را به موضع تدافعی کشانده است.

اکونومیست می نویسد که تا همین اواخر، رقیبان آقای احمدی نژاد افرادی بدون جاذبه به نظر می رسیدند به خصوص اینکه محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، از ورود به صحنه رقابت صرفنظر کرده و شماری از محافظه کاران بالقوه نیرومند هم، ظاهرا برای رعایت نظر آیت الله خامنه ای که از رئیس جمهوری حمایت ضمنی به عمل می آورد، از اعلام نامزدی خودداری ورزیده بودند و در نتیجه، تنها میر حسین موسوی و مهدی کروبی، دو ریش سفید صحنه سیاست که در چارچوب تشکیلات حکومت دین سالار ایران افرادی میانه رو محسوب می شوند، به عنوان رقیبان اصلی محمود احمدی نژاد وارد عرصه رقابت ها شدند در حالیکه به نظر می رسید حضور آنان صرفا باعث شکاف در آرای منتقدان آقای احمدی نژاد و در نتیجه، موفقیت او خواهد شد.

Image caption مبارزات انتخاباتی هیجانی را در ایران پدید آورده است

اکونومیست با یادآوری فرآیند تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان و رد صلاحیت صدها داوطلب، می نویسد که علاوه بر محمود احمدی نژاد، میر حسین موسوی، مهدی کروبی، تنها محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران و از شخصیت های محافظه کار، توانستند به عنوان نامزدهای تایید شده مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کنند در حالیکه با توجه به محبوبیت آقای احمدی نژاد در میان طبقات کم درآمد روستایی و طرفداری رادیو و تلویزیون دولتی که تنها منبع کسب خبر برای اکثر ایرانیان است، همگان در انتظار یک مبارزه انتخاباتی بی خاصیت و کسالت بار بودند.

با اینهمه، یک هفته مانده به رای گیری در روز 12 ژوئن، و در حالیکه نامزدهای انتخاباتی در مناظره های دو به دو تلویزیونی شرکت می کنند، مبارزات انتخاباتی این دوره هیجانی را در ایرانیان پدید آورده که از زمان انقلاب سال 1979 سابقه نداشته است.

رقابت هیجان آور

به نوشته اکونومیست، شرایط کنونی ممکن است به زیان آقای احمدی نژاد و محافظه کاران افراطی همراه او تمام شود که از زمان انتخاب رئیس جمهوری به این سمت در سال 2005، با اتکای به نهادهای غیر انتخابی، سیاست عوام پسندانه ریخت و پاش عواید نفتی و بهره برداری از گرایش رو به افزایش طبقات متوسط شهری به کناره گیری از انتخابات قدرت را در دست داشته اند.

این هفته نامه می افزاید که در حال حاضر، رئیس جمهوری نه تنها گرفتار پدیده "فرار از خدمت" در اردوی محافظه کاران و ریزش عواید نفتی شده، بلکه با حملات لفظی بی سابقه رقبای خود نیز مواجه است به نحوی که غلیان احساسات ممکن است ایرانیان بی تفاوت را هم به سوی صندوق های اخذ رای بکشاند در حالیکه آرای این بخش از جامعه قطعا بر نتیجه انتخابات تاثیر خواهد گذاشت.

Image caption کروبی به رئیس جمهوری حمله می کند و رضایی باعث شکاف در صف حامیان او می شود

اکونومیست می نویسد که به گفته کارشناسان، حدود 10 تا 12 میلیون از 46.2 میلیون ایرانی واجد شرایط رای دادن از احمدی نژاد حمایت می کنند و در نتیجه، مشارکت اندک مردم می توانست به پیروزی او در دور اول منجر شود اما گروه های متنفذ محافظه کار، از جمله روحانیون ارشد و جناح های محافطه کار مجلس، از تایید محمود احمدی نژاد خووداری ورزیده یا صرفا به ابراز حمایت نیم بند از او بسنده کرده اند و اگرچه آقای رضایی نامزد نیرومند این انتخابات محسوب نمی شود، حضور او هم می تواند رئیس جمهوری را از بخشی از آرای طرفدارانش محروم سازد.

به نوشته اکونومیست، شکاف در صفوف محافظه کاران احتمال کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم و رویارویی با نامزدهای اصلاح طلب را تقویت می کند که در مقایسه با آقای رضایی، محبوبیت بیشتری دارند و رقیبان سرسخت تری برای رئیس جمهوری محسوب می شوند.

این هفته نامه می افزاید که دو نامزد اصلاح طلب با حمله به عملکرد آقای احمدی نژاد در زمینه های مختلف، باعث تحرک در میان اصلاح طلبانی شده اند که به دلیل ناکامی های دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در غلبه بر محافظه کاران، امیدی به احیای اصلاحات نداشتند و در نتیجه، صحنه مبارزات انتخاباتی این دوره هم، مانند دوره اول مبارزه محمد خاتمی، شاهد فعالیت سازمان یافته جوانان بوده است.

اکونومیست می افزاید که برخی ناظران احتمال پیروزی آقای موسوی را بیشتر می دانند که با وجود رفتار نسبتا خشک و استاد مآبانه و دوری از صحنه سیاست از زمان کناره گیری از سمت نخست وزیری دوران غمزده جنگ ایران و عراق، با سخن گفتن از لزوم آزادی بیشتر، عملگرایی در زمینه اقتصادی، و کاهش تنش در روابط بین المللی، توانسته است حامیان فراوانی برای خود دست و پا کند و در یک سخنرانی، علنا خطاب به آقای احمدی نژاد گفته است "مردم به شما حق آن را نداده اند که آبرویشان را بر باد دهید" و افزوده که موقعیت ایران در صحنه بین المللی در چهار سال گذشته آسیب دیده تا جایی که با گذرنامه ایرانی مانند گذرنامه سومالیایی رفتار می شود.

زوج زیباشناس

این هفته نامه بریتانیایی بخشی از گزارش خود را به شرح سوابق میرحسین موسوی اختصاص داده و می نویسد که آقای موسوی به سنت شکنی دست زده و برای اولین بار همسر خود را، که او هم فردی هنرمند و استاد دانشگاه است، در مبارزات انتخاباتی به همراه می برد.

به نوشته اکونومیست، حضور انتخاباتی خانم موسوی همراه با وعده حمایت از حقوق زنان یکی از دلایل حضور گسترده زنان در گردهمایی های پر سر و صدای انتخاباتی است که شرکت کنندگان در آنها رنگ سبز را همراه خود دارند.

Image caption اکونومیست: موسوی به سنت شکنی دست زده است

این هفته می نویسد که مهدی کروبی، روحانی عمامه به سر شیعه هم که در مرحله اول انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری توانست حدود پنچ میلیون رای، یعنی معادل آرای آقای احمدی نژاد را به خود اختصاص دهد، به همان اندازه آقای موسوی صراحت لهجه به خرج می دهد و با به کار گیری گروهی از اقتصاد دانان برجسته و محور قرار دادن مسایل اقتصادی در برنامه انتخاباتی خود، مقابله با تورم بیست و پنج درصدی و توزیع نفتی را وعده داده است در حالیکه طرفداران او باران ناسزا را بر سر محمود احمدی نژاد باریده اند، دولت کنونی را به رژیم طالبان تشبیه می کنند و اظهارات رئیس جمهوری در مورد بی ثمر خواندن تحرم های شورای امنیت را که باعث بروز دشواری های اقتصادی برای مردم عادی ایران شده به تمسخر گرفته اند.

اکونومیست می افزاید که در مقابل، آقای احمدی نژاد هم رقیبان خود را به طور متناوب به سوء استفاده از آزادی موجود برای توهین به ملت، کسب حمایت بیگانگان یا اتکا به مستبدان طمعکار و فرصت طلبان داخلی متهم می سازد.

به نوشته اکونومست، جنگ لفظی نامزدهای انتخاباتی به همان اندازه گشاده دستی انتخاباتی دولت آقای احمدی نژاد در افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان، پخش پول نقد و حتی سبزیجات مجانی به افراد کم در آمد در زمان انتخابات، باعث جلب توجه شده است.

اکونومیست در ادامه می نویسد که فصل انتخابات تا حد زیادی چهره منتقدان رئیس جمهوری را از شر نقاب ارعاب رها ساخته و نقاط ضعف او را آشکار ساخته و بسیاری از ایرانیان امید دارند که نتیجه رای گیری، هر چه که باشد، این فضای باز نامانوس برای مدتی دوام آورد.

به نظر اکونومیست، اگر محمود احمدی نژاد نتواند در دور اول رای گیری به پیروزی دست یابد، برای غلبه بر رقیب باقی مانده خود در دور دوم با دشواری مواجه خواهد بود.

مطالب مرتبط