حذف ستاره تنها خواسته دانشجویان نیست

دانشجو
Image caption دانشجویان می خواهند بخاطر دیدگاه های سیاسی مورد فشار قرار نگیرند

دانشجویان ستاره دار یکی از بحثهای مناظرات تلویزیونی بین نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

در مناظره جنجال برانگیز تلویزیونی بین میر حسین موسوی و محمود احمدی نژاد، آقای موسوی به انتقاد از دولت آقای احمدی نژاد در رابطه با دانشجویان پرداخت و گفت:" ما چه کار می کنیم و چه بلایی سر دانشگاه ها و محیط های جوانان و مردممان آورده ایم که بنده هر جا می روم اعتراض است. هر جا می روم می گویند به ما اهانت شده است. این دانشجو را ستاره دار کرده اند، آن یکی را دستگیر کرده اند و دیگری را از دانشگاه بیرون انداخته اند."

اما آقای احمدی نژاد موضوع ستاره دار شدن دانشجوها را مربوط به زمان مصطفی معین، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت محمد خاتمی در سال ۱۳۸۰ می داند و می گوید: "این در زمان جناب آقای معین وضع شد و در همان سال اول این دولت منتفی شد و ما آن را نسخ کردیم و گفتیم این توهین به دانشجوست و وزیر علوم ما این را برداشت. آن وقت جالب است آقای موسوی به جای اینکه به دوستانش انتقاد کند به ما انتقاد می کند."

آقای احمدی نژاد در توضیح ستاره دار شدن دانشجویان گفت که مسئولان آموزشی در مقابل قبولی های کارشناسی ارشد یا یک ستاره می زدند و یا دو ستاره. یک ستاره، یعنی شما در آموزش مشکل دارید، پرونده ات کم است یا نقص و اشکال دارد، برو برطرف کن. دو ستاره یعنی شما مشکلی در کمیته انضباطی داشته اید، تخلفی کردید و محکوم شده اید، باید مراعات کنید.

از سوی دیگر مصطفی معین در دفاع از خود گفت که پدیده دانشجویان ستاره‌دار، اختصاص به دولت نهم داشته و هیچگونه ارتباطی با دوران مسئولیت وی نداشته است.

با این حال، علی اکبر موسوی خوئینی، عضو شورای سیاستگذاری سازمان ادوار تحکیم وحدت، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بی بی سی نیز تاکید دارد که برخورد با دانشجویان در دوران ریاست جمهوری دولت محمود احمدی نژاد تشدید شد، هر چند این به آن معنا نیست که در دولت قبلی برخورد با دانشجویان صورت نمی گرفته است.

او گفت: "این طور نبوده که رئیس دانشگاه امیرکبیر بیاید و چند دانشجو را تحت تعقیب قرار دهد و شخصا شاکی باشد و یا پی گیری کند که افرادی شکایت کنند. دولت قبلی و وزرات علوم یعنی آقای دکتر معین خودشان پیگیر این بحث ها نبودند و از طرق دیگر ممکن است اتفاقاتی افتاده بود و فشارهایی می آمد ولی دولت سعی می کرد حق و حقوق دانشجویان حتی الامکان تضییع نشود."

آقای موسوی خوئینی معتقد است بعد از سرکار آمدن دولت نهم فشارها به طور محسوسی بر دانشجویان بیشتر شده است. او همچنین می گوید: "من فکر می کنم این آمار و ارقام و سطح و اندازه برخوردها، به قدری واضح و آشکار است که کسی نمی تواند منکر آن شود، و طبیعتا اگر هم بخواهد این مسائل را رد کند هر مقامی هم که باشد، متهم به دروغ گویی در افکار عمومی می شود."

اما در میان این هیاهوی نامزدها، دانشجویان از رئیس جمهوری بعدی چه خواسته ای دارند؟

ساسان دانشجوی ۲۴ ساله در تهران می گوید: "به نظر من رئیس جمهوری آینده باید فضای مناسبی برای دانشجویان و به طور عمده تر مساله آموزش و تحصیلات عالی را فراهم کند. علاوه بر اینکه حقوق شهروندی و حقوق دانشجویان به عنوان شهروندان رعایت شود. نکته دیگر این که فضایی را به وجود آورند که فرار مغزها کمتر شود و هر آن چیزی که یک جوان و یک دانشجو احتیاج دارد بتواند در مملکت خودش به آن برسد."

مهرداد دانشجوی ۲۷ ساله نیز می گوید: "اول از همه اینکه دانشگاه ها ی ما هیچ کدام دانشگاه نیست. همه حالت دبیرستان دارند و هیچ تحقیقی در دانشگاه نداریم و کوچکترین لابراتوار و آزمایشگاهی برای درس های عملی مان نداریم. نکته دیگر این که برای نشریه ای که خودمان با هزینه خودمان درست کرده ایم، تا تایید آن حاج آقا نباشد، نمی توان مقالات را چاپ کرد. اصولا از نظر سیاسی و فرهنگی بسیار بسته هستیم."

نیما دانشجوی ۲۳ ساله در این باره گفت: "من خودم چند مورد اختراع داشتم و می خواستم آنها را ثبت کنم. یا طرح را می دزند یا می گویند طرح را آماده کن و بیاور. من جوان، بیست میلیون سرمایه بگذارم برای یک طرح، که مشخص هم نیست که در نهایت می شود یا نه. هیچ حمایتی از ما نمی شود.

علی اکبر موسوی خوئینی که تحولات دانشجویی را دنبال می کند، می گوید: "مهمترین مطالبات دانشجویان، تضمین استقلال نهاد دانشگاه و عدم دخالت نهادهای بیرونی و دولت در امور دانشگاه و فضای درونی دانشگاه است."

اما به نظر می رسد بحث دانشجویان ستاره دار به دلیل بار سیاسی بیشتر، بخش عمده توجه نامزدها به مسائل دانشجویی را جلب کرده است.

کمیته حقوق شهروندی ستاد مهدی کروبی دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز در رابطه با دانشجویان ستاره دار بیانیه ای صادر کرد که در آن خاطر نشان می سازد اعمال محدودیت دانشجویان و محرومیت برای آنها خلاف قانون اساسی و کلیه موازین ملی و جهانی حقوق بشر و شهروندی است.

محسن رضایی یکی از چهار نامزد ریاست جمهوری نیز در یکی از سخنرانی هایش درباره دانشجویان ستاره دار، حقوق شهروندی و نظارت استصوابی اظهار داشت از جمله کسانی است که مدافع حقوق شهروندان در قالب قوانین و مقررات کشور است و در این راستا در دولت آینده خود قانون جامع حقوق شهروندی را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد داد که در این قانون دانشجوی ستاره‌دار وجود نخواهد داشت.

آقای رضایی همچنین وعده داده که تمام فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه بدون هیچ‌گونه محدودیت و تحت تعقیب قرار دادن دانشجویان خواهد بود و اجازه هر گونه محدودیت در دانشگاه از سوی افراد گرفته خواهد شد.