به روز شده:  12:56 گرينويچ - جمعه 05 ژوئن 2009 - 15 خرداد 1388

روح آیت الله خمینی در انتخابات ریاست جمهوری

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

میزان رای ملت است. این گفته آیت الله خمینی بود.

برای بعضی از رای دهندگان هم میزان صلاحیت نامزدها، نزدیکی آنها به خود آیت الله خمینی بوده و هست.

۲۰ سال پس از فوت آیت الله خمینی، سایه او همچنان بر سیاست ایران گسترده است. اشاره به او در تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این دوره هم دیده می شود.

انتساب به آیت الله خمینی از دید بعضی ها خود یک ارزش محسوب می شود، حال چه این ارتباط خانوادگی باشد، چه کاری یا فکری.

میر حسین موسوی که نخست وزیر دوران رهبری آیت الله خمینی بوده در مناظره خود با محمود احمدی نژاد، او را به انحراف از خط آیت الله خمینی متهم کرد. آقای موسوی که ۲۰ سال گذشته از سیاست به دور بوده در فیلم تبلیغاتی اش هم سعی در برجسته کردن ارتباط خود با آیت الله خمینی می کرد.

اما نخست وزیری آقای موسوی خود به بحثی انتخاباتی تبدیل شده است. منتقدین، نامه آیت الله خمینی به میر حسین موسوی را پیش کشیده اند، نامه ای که در آن رهبر وقت ایران از آقای موسوی بابت استعفایش گله می کند یا آنطور که منتقدین می گویند به او تشر می زند.

اما هواداران آقای موسوی هم جمله آخر نامه را ملاک می دانند که در آن آیت الله خمینی می گوید به آقای موسوی علاقه مند است.

اما در این میان نامزد دیگری یعنی محسن رضایی می گوید او بود که باعث شد میر حسین موسوی در مقام نخست وزیری ابقا شود:

آقای رضایی نیز خود را مورد عنایت آیت الله خمینی می داند.

مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم از غافله انتساب به آیت الله خمینی عقب نمانده و همواره خود را پیروی "خط امام" معرفی می کند.

در این میان اما تنها نامزدی که در هیچ یک از برنامه های تبلیغاتی خود در تلویزیون اشاره ای به آیت الله خمینی نداشته، محمود احمدی نژاد است.

شاید یک دلیل اینست که او در زمان حیات آیت الله خمینی بسیار جوان بود و هیچ منسب دولتی نداشت بلکه در جبهه های جنگ حضور داشت.

اما این سوال هم مطرح است که شاید او اصولا نیازی به استفاده از نام آیت الله خمینی نمی بیند. او را هوادارانش یاور رهبر می خوانند. در حالیکه رقیب او آقای موسوی به یار امام معروف شده است.

نمونه های یادشده نشانگر آنست که هر چند آیت الله خمینی ۲۰ سال است که در قید حیات نیست اما میراث او برای سیاستمداران ایران همچنان زنده است

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.