صداوسیما قبل از انتخابات فرصت پاسخگویی به اظهارات احمدی‌نژاد را نمی دهد

عزت الله ضرغامی
Image caption آقای ضرغامی می گوید اگر در مناظره ها به نامزدهای غایب انتقاد شود، قبل از انتخابات فرصت پاسخگویی به آنها داده خواهد شد

رئیس سازمان صدا و سیما در ایران می گوید درخواست کسانی که می خواهند به اظهارات محمود احمدی نژاد در مناظره جنجالی با میرحسین موسوی پاسخ دهند، پس از انتخابات بررسی خواهد شد.

عزت الله ضرغامی روز جمعه ۱۵ خرداد (۵ ژوئن) به واحد مرکزی خبر گفته است: "رسانه ملی تلاش می کند که اگر در جریان مناظره ها نسبت به نامزدهای غایب مطالب انتقادی مطرح شود، فرصت مساوی پاسخگویی را برای آنان فراهم کند و در سایر موضوعات به حسب رویه گذشته، پس از برگزاری انتخابات تصمیم گیری می شود".

آقای ضرغامی گفت: "درخواست های فراوانی از سوی افراد حقیقی و حقوقی مربوط به هر دو طرف مناظره ۱۳ خرداد (میان محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی) به رسانه ملی رسیده که با مشورت نهادهای نظارتی نحوه پاسخ دادن و انعکاس توضیحات آنان بررسی خواهد شد".

دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی، محسن صفایی فراهانی و جبهه مشارکت ایران اسلامی در نامه های جداگانه ای به صدا و سیما خواستار فرصت پاسخگویی به اظهارات آقای احمدی نژاد شده بودند.

در نامه دفتر آقای هاشمی رفسنجانی آمده بود: "در پی مناظره شب گذشته (۱۳ خرداد ۱۳۷۸) در شبکه سه سیما میان آقای محمود احمدی نژاد و آقای میرحسین موسوی و نسبت دادن دروغ ها و تهمت های مکرر به شخص آیت الله هاشمی رفسنجانی و فرزندان ایشان و ایجاد شبهه در فضای انتخاباتی توسط آقای احمدی نژاد که فرصت دفاع و پاسخگویی نیز وجود نداشت خواهشمند است قبل از پایان مهلت و در اسرع وقت فرصتی مناسب در همان شبکه جهت پاسخگویی و شفاف سازی در خصوص موارد کذب ادعا شده فراهم گردد".

آقای صفایی فراهانی هم از صدا و سیما خواسته بود فرصتی برابر برای او "و تمام کسانی که مورد اتهام قرار گرفته اند" فراهم کند تا در یک "مناظره عادلانه" از خود دفاع کنند.

همچنین جبهه مشارکت ایران اسلامی در نامه ای خطاب به رئیس صدا و سیما و دادستان کل کشور نوشت: "ایشان (آقای احمدی نژاد) نسبت های ناروایی به جبهه مشارکت ایران اسلامی و اعضای آن روا داشت بدون آنکه فرصت پاسخگویی متقابل برای ما فراهم باشد. بنابراین خواهشمند است در همان شبکه و در همان ساعت فرصت مناسب در اختیار نمایندگان جبهه مشارکت قرار داده شود تا توضیحات لازم به مردم شریف ایران داده شود".

'تلاش مشکوک' برای اخلال در پخش ماهواره ای صدا و سیما

آقای ضرغامی همچنین از "حرکات ایذایی مشکوک" برای ایجاد اختلال در ارتباط ماهواره ای ایران "به دلیل استقبال بسیار گسترده مردم" از برنامه های تبلیغات انتخاباتی رادیو و تلویزیون خبر داد.

به گفته آقای ضرغامی، کارشناسان فنی سازمان صدا و سیما با این حرکات مقابله کرده اند.

آقای ضرغامی گفت: "متأسفانه مدیریت ماهواره ‘اینتل ست' هنوز پاسخ قانع کننده ای در مورد این منبع فرکانسی مزاحم که به سیگنال های شبکه های جمهوری اسلامی ایران در ورودی ماهواره حمله می کند، ارائه نکرده است".