به روز شده:  10:54 گرينويچ - شنبه 06 ژوئن 2009 - 16 خرداد 1388

انتشار متن نامه بریتانیا برای آزادی ملوانان

ملوان های بریتانیایی

ملوان های بریتانیایی بعد از دوازده روز آزاد شدند

در پی تکذیب سخنان محمود احمدی نژاد درباره عذرخواهی تونی بلیر از سوی وزارت امورخارجه بریتانیا، خبرگزاری های ایران تصویری را از یادداشت سفارت این کشور به وزارت امور خارجه ایران منتشر کردند که به گفته آنها بیانگر عذرخواهی لندن از تهران است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، به رغم انتقادات "برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری"، مستندات مربوط به عذرخواهی دولت لندن از تهران در قبال موضوع تفنگداران انگلیسی، نشان دهنده عزت و اقتدار جمهوری اسلامی در این ماجرا است.

بر این اساس، یادداشت سفارت بریتانیا ضمن عذرخواهی متعهد می شود چنین حوادثی دیگر رخ ندهد.

این در حالی است که در نامه ای که با عنوان "اصل یادداشت سفارت بریتانیا" از سوی برخی رسانه ها (از جمله خبرگزاری فارس)منتشر شده، مطلبی با چنین صراحت به چشم نمی خورد و ظاهرا در ترجمه ارائه شده به وسیله ایرنا، محتوای یک تعارف دیپلماتیک به غلط و به گونه ای ترجمه شده که بیانگر تضمین بریتانیا به عدم تکرار ماجراست.

یادداشت سفارت بریتانیا که به گزارش ایرنا بیانگر "عذرخواهی" دولت این کشور است در حالی منتشر می شود که محمود احمدی نژاد هفته گذشته در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی از عذرخواهی شخص تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا خبر داده بود.

متن انگلیسی این یادداشت فاقد هر گونه عذرخواهی و شامل تعارفات مرسوم دیپلماتیک و توضیح جریان رسیدگی به موضوع است.

آقای احمدی نژاد چهارشنبه گذشته در پاسخ به انتقادهای میر حسین موسوی به سیاست خارجی دولت نهم از جمله ماجرای ملوانان بریتانیایی گفت: " آقای بلر کتبا نامه داد و عذرخواهی کرد و گفت ما سیاستهای مان را در رابطه با ایران عوض خواهیم کرد."

آقای احمدی نژاد افزود که این سند در وزارت خارجه ایران موجود است.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه بریتانیا در گفتگو با بی بی سی فارسی با تکذیب سخنان آقای احمدی نژاد گفته است کشورش در ماجرای بازداشت نظامیان بریتانیا به وسیله ایران از این کشور عذرخواهی نکرد.

هشت ملوان و هفت تفنگدار دريايی بريتانيايی پس از آنکه دوازده روز را در ايران در بازداشت سپری کردند، روز 4 آوریل 2007 در حضور محمود احمدی نژاد آزاد شدند.

متن نامه سفارت بریتانیا

متن نامه سفارت بریتانیا که توسط خبرگزاری فارس منتشر شد

متن نامه سفارت بریتانیا که توسط خبرگزاری فارس منتشر شد

بزرگ کردن تصویر

یادداشت مورخ سی مارس 2007 سفارت بریتانیا به وزارت امورخارجه ایران که به وسیله ایرنا و سایر خبرگزاری های این کشور منتشر شده است، همراه با ترجمه ای ارائه شده که به جز پاراگراف آخر، بیانگر محتوای نامه است.

این یادداشت با تعارفات رایج دیپلماتیک که در مکاتبات میان سفارتخانه ها و دولت های میزبان مرسوم است شروع می شود.

این متن سپس به یادداشت وزارت امورخارجه ایران درباره توقیف دو شناور جمنی و تماس های نمایندگان سیاسی ایران و بریتانیا و مکالمه وزرای خارجه دو کشور اشاره می کند و تاکید می کند نظامیان بازداشت جزئی از نیروی ائتلاف چند ملیتی بودند که به درخواست دولت عراق و ماموریت محول شده به وسیله قطعنامه های شورای امنیت عمل می کردند.

این یادداشت اضافه می کند در این ماجرا هیچ نیت خصمانه ای متوجه جمهوری اسلامی ایران نبوده است.

سفارت بریتانیا در ادامه توضیح می دهد که مفاد یادداشت وزارت خارجه ایران به اطلاع مقام های مربوط رسانده شده و این مقام ها بر عدم تکرار چنین حوادثی تاکید کرده اند.

یادداشت سفارت بریتانیا می افزاید که به این سفارت دستور داده شده برای حل کامل این موضوع که شامل آزادی سریع نظامیان بریتانیایی و ارائه ساز و کاری برای پیشگیری از بروز مجدد این گونه حوادث است با مقام های مربوط در ایران مذاکره کند.

پاراگراف پایانی این یادداشت بر اساس تشریفات مرسوم تعارف های دیپلماتیک با ادای احترام به کشور میزبان به پایان می رسد.

این یادداشت می نویسد: "سفارت علیاحضرت ملکه از این فرصت استفاده می کند تا مجددا بالاترین احترام ها را به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اشعار دارد."

در خبر منتشر شده به وسیله ایرنا، این پاراگراف این گونه ترجمه شده است: " سفارت بريتانيا در تهران بدين وسيله به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ايران اطمينان می‌دهد كه توجه كاملی به عدم تكرار چنين وقايعی دارد."

این در حالی است که یادداشت وزارت امورخارجه ایران که همزمان به وسیله خبرگزاری های داخلی منتشر شده است، با چنین تعارفاتی تمام می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.