بررسی روزنامه های صبح تهران، شنبه ۱۶ خرداد

تیترهای اول

"واکنش ها به تاریخی ترین مناظره تاریخی" تیتر اول کلمه سبز است و "سایه اخلاق بر یک مناظره انتخاباتی" عنوان اصلی آفتاب یزد. ابرار با عنوان "سخنان پالیزدار از زبان احمدی نژاد" به همان موضوعی پرداخته که اعتماد با "حاشیه های تندتر از متن یک مناظره" و یاس نو در اولین شماره دوره اول خود با "پس لرزه های مناظره" و دنیای اقتصاد با "پس لرزه های پس از مناظره" همین گزارش را آورده اند و اعتمادملی "امشب مناظره بزرگ کروبی احمدی نژاد" را در تیتر اول خود آورده است.

"آثار عزت ملت ایران در دنیا نمایان است" عنوان انتخابی روزنامه ایران از گفته های رهبر جمهوری اسلامی است که جام جم آن را با عنوان "چنان عمل کنند که کارها با برادری پیش برود" نقل کرده، روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر "مردم با همه توان و نشاط پای صندوق های رای بروند" و کیهان با عنوان بزرگ "مردم بیدارند می دانند و می فهمند".

"ما آمده ایم میلیاردهای گمشده را پیدا کنیم" تیتر اول حیات نو است که تازه ترین گفته های میرحسین موسوی نامزد اصلاح طلبان را آورده و مردم سالاری از زبان مدیرمسوول خود خبر داده که " ناقوس شکست تخريب کنندگان مهندس موسوي به صدا درآمده است".

گزیده مقالات

مناظره انتخاباتی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با انتقاد شدید از رییس جمهور به خاطر گفته هایش در مناظره انتخاباتی نوشته آقای احمدی نژاد از مهندس موسوی و دو نامزد دیگر بازخواست می کند كه چرا به فكر رقابت با او افتاده اند، چنين اعتراضي في نفسه به معناي اينست كه هيچكس حق ندارد در برابر آقاي احمدي نژاد به صحنه بيايد و همه بايد تماشاچي باشند تا وي بار ديگر رئيس جمهور شود. اين يعني نفي انتخابات و نفي حضور مردم در صحنه هائي كه طبق قانون اساسي حضور در آن صحنه ها حق آنهاست.

به نوشته این روزنامه آقاي موسوي در برابر اين تهاجمات و اتهامات متحد شده بود كه به كدام يك از آنها پاسخ بدهد و چون انسان محجوب و محترمي است اصولا از مناظره چنين تصويري در ذهن نداشت اما شرم آورترين بخش باصطلاح مناظره نشان دادن برگه اي باعكس همسر آقاي موسوي و توسل به فضاسازي هاي تبليغاتي توسط آقاي احمدي نژاد و سواستفاده تبليغاتي از آن بود.

در پایان این مقاله از علما و مراجع، و دستگاه قضائي خواسته شده در برابر اتهاماتی که در این مناظره به افراد زده شده واکنش نشان دهند و احساس وظيفه کنند چرا که آن چه در این باصطلاح مناظره گفته شد اگر درست باشد تحت عنوان اشاعه فحشا و اگر درست نباشد تحت عناويني از قبيل دروغ و تهمت و افترا قابل تعقيب قانوني است . آيا مسئولان قضائي ما شجاعت انجام وظيفه را دارند.

کیهان در سرمقاله خود آن چه را در مناظره از سوی محمود احمدی نژاد علیه روسای دولت های پیشین گفته شده تکرار کرده و نوشته راستی، آیا حمایت برخی از مفسدان نشان دار اقتصادی، دزدان بیت المال، جریاناتی که وابستگی آنها به سرویس های اطلاعاتی دشمن برملا شده است و رانت خواران از نامزدی آقای موسوی برای ایشان سوال برانگیز نیست؟!

نویسنده سرمقاله این روزنامه پرسیده آیا فلان مفسد اقتصادی که ۴۰۰ میلیارد تومان از فلان و فلان بانک وام گرفته و در دوبی سرمایه گذاری کرده و هم اکنون حامی جناب آقای موسوی است باید مورد اعتراض ایشان قرار گیرد و در همان حال پرداخت سهام عدالت به مردم محروم و مستضعف گداپروری تلقی شود؟

در پایان سرمقاله کیهان آمده چون نزدیک به چهارسال است عده ای با روزنامه های در اختیار خود، رادیوهای بیگانه، تلویزیون های ماهواره ای، محافل سیاسی غرب، افراد و جریانات وابسته به سرویس های اطلاعاتی دشمن بدترین و زشت ترین اهانت ها، ناسزاها و دروغ پراکنی ها را علیه دولت نهم و شخص رئیس جمهور روا داشته اید بنابراین انتظار نداشته باشید که احمدی نژاد در دفاع از حق مسلم خود و مردم، مهر سکوت بر لب بزند و در میان آن همه استدلال های محکم و اسناد غیرقابل انکار، سخنی قابل تأمل نیز بر زبان نیاورد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته در روزهاي اخير، كمتر كسي را ديده ام كه از نظر اخلاقي، نمره مناسبي به فرد حمله كننده در مناظره بدهد و بسياري از افراد، موسوي را »برنده اخلاقي« مناظره دانستند. همچنين منتقدان از ادبيات احمدي نژاد در اين مناظره طيف گسترده ‌اي را شامل مي‌شود به طوري كه مي توان به خاطر تعداد راي منفي به رئيس دولت نهم، رقيب انتخاباتي او - ميرحسين- را برنده مناظره دانست.

به نوشته مجتبی واحدی در این مقاله بخشي از رفتار موسوي در مناظره انتخاباتی با احمدی نژاد نشانه اعتماد مهندس موسوی به پايان دوره مسئوليت احمدي نژاد و آغاز دوره حاكميت مجدد اصلاح طلبان بود و از اين زاويه بايد احمدي نژاد را »بازنده« دانست. زيرا سخنان او در قالب اظهار نظر كسي نبود كه بخواهد چهارسال ديگر هم در چارچوب نظام فعلي به ادامه فعاليت بپردازد. بعضي سخنان احمدي نژاد به اين معنا بود كه »عالي ترين مقامات نظام و وابستگان آنها، ارتباطات مشكوك خارجي و داخلي دارند و رئيس جمهور هم براي قطع اين وابستگي‌ها در چهار سال گذشته هيچ توفيقي نداشته است«. نتيجه مستقيم اين سخن آن است كه تداوم رياست جمهوري احمدي نژاد، محقق كننده ايده‌هاي او نـخـواهـد بـود.

در ادامه سرمقاله افتاب یزد آمده امـا مـوسوي كه ظاهرا ً بازگشتاصلاح طلبان را قطعي مي‌داند ضمن اشاره به كاستي‌ها و برخي كج روي‌ها ،‌در عين حال به گونه‌اي سخن نگفت كه مردم، خود را در جهنمي از اقسام زشتي‌ها، ‌مفاسد و سوء استفاده‌هاي مقامات عالي‌رتبه ببينند. از اين منظر، ‌اصلاح طلبان برنده برنامه چهارشنبه شب بودند و مناظره شنبه شب احمدي نژاد با كروبي، تكليف بسياري را مشخص خواهد كرد كه از ميان دوكانديداي اين جناح،‌كدام يك توان بيشتري براي مقابله با كارشكني‌هاي احتمالي جناح مقابل - پس از پيروزي اصلاح طلبان- خواهد داشت؟

گمانه زنی نتیجه

ابراهيم اميني در مقاله ای در اعتماد نوشته انتخابات دوره دهم با توجه به آرايش کانديداها، بهترين آرايش انتخاباتي را دارد که مي تواند براي اصلاح طلبان ايده آل باشد چراکه برخلاف دوره گذشته که تعدد کانديداها، ايده آل جناح اصولگرا بود، در اين دوره انتخابات فضايي مطلوب آنها بود که مي توانستند در مرحله اول نتيجه انتخابات را به نفع خودشان رقم بزنند. اما از سوي ديگر چندقطبي شدن انتخابات، به دليل آنکه موفقيت يک کانديدا در گرو آن است که آراي او از آراي سه کانديداي ديگر بيشتر باشد، براي بعضي از نامزدها و به ويژه رئيس دولت نهم مشکل ساز شده است.

این نماینده مجلس ششم نتیجه گیری کرده که انتخابات دومرحله يي می شود و اصلاح طلبان نتيجه را به نفع خود رقم زده و پيروز انتخابات خواهند بود. دليلش هم اين است که آراي محمود احمدي نژاد در مراحل اول و دوم تغيير خاصي نخواهد کرد. اين امر مستلزم آن است که اصلاح طلبان تلاش کنند حاميان يکي از کانديداهاي اصلاح طلب از کانديداي ديگر راه يافته به مرحله دوم حمايت جدي به عمل آورند و تنش و اختلافي بين شان ايجاد نشود .

برای مقابله با تقلب

فاطمه حقیقت جو نماینده مجلس ششم در مقاله ای در اعتمادملی نوشته بر اين باورم که تحريم انتخابات به سود احمدي‌نژاد و حاميان اقتدارگراي اوست. دغدغه دخالت در نتايج آرا و شمارش آرا به نفع نامزد اقتدارگرايان، دغدغه‌اي جدي و قابل اعتناست. مشارکت حداکثري تنها راهي است که مي‌تواند مانع از آن شود.

به نوشته وی در این مقاله انتخابات آزاد و سالم نيست، بنابراين نماينده تمام ديدگاه‌هاي فکري در اين انتخابات حضور ندارند. اما براي مهيا کردن زمينه برگزاري انتخابات آزاد و سالم بايد حضوري پررنگ تر و موثرتر در عرصه سياسي داشته باشيم. اتخاذ سياست‌هاي انفعالي همچون تحريم انتخابات، واگذارکردن ميدان رقابت به جرياني است که هيچ اعتقادي به راي و مشارکت سياسي مردم ندارد و مي‌کوشد با توسل به شيوه‌هاي آمرانه و سرکوبگرانه، سياست‌هاي خود را بر جامعه مسلط کند. مشارکت گسترده و به قدرت رساندن نامزدان جنبش اصلاحات و پرسشگري مداوم از آنها مي‌تواند زمينه تغيير و تحول را فراهم کند.

فضای کسب و کار

محمود اسلامیان در سرمقاله دنیای اقتصاد در مورد ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار نوشته ايجاد اطمينان و آرامش در حوزه‌هاي داخلي كشور از مهم ترین لوازم است و مسووليت ايجاد اين فضا متوجه هر آن كسي است كه ميكروفون يا قلمي در دست دارد كه بايد بداند بيان مسائلي كه باعث ترس سرمايه و ناامني شود، حاصلي جز خروج سرمايه و توسعه بيكاري ندارد.

به نوشته این مقاله ایران باید يك بار و براي هميشه تكليف خود را با موضوعي به نام سرمايه و سرمايه‌گذار روشن كند. اتفاقات اول انقلاب به دليل وابستگي تعدادي از سرمايه‌داران به حكومت قبل طبيعي است، ولي پس از گذشته سه‌دهه از انقلاب به نظر مي‌رسد نوسانات موجود و طرح مسائل شعاري باعث ايجاد فضاي ناامن شود.

تبلیغات گازی

مردم سالاری از قول رئيس پیشین موسسه بين المللي مطالعات انرژي نوشته دولت پرونده سنگيني از اشتباهات و تخلفات دارد که بسياري از آنها استخراج و شناسايي شده و براي اهل فن شناخته شده است اما شايد وزن آن چه که اين دولت در حوزه مشترک پارس جنوبي کرده و ظلمي که در آنجا به ملت ايران روا داشته شده است، با هيچيک از ديگر تخلفات و اشتباهات و حتي با مجموعه آنها قابل قياس نباشد.

غلامحسين حسن تاش به گزارش مردم سالاری با شرح پیشرفت های این منطقه در دولت سابق و آن چه به دولت فعلی تحویل داده شد نتیجه گرفته که چاه هاي توليد گاز و سکوهاي بهره برداري از گاز آماده نشده و داستان مضحک افتتاح فازهاي ۹ و ۱۰ به اين صورت بوده است که مقدار اندکي از گازهاي توليدي فازهاي ۶ تا8 که از مدت ها پيش، امکان توليد آن وجود داشته است را به پالايشگاه هاي ۹ و ۱۰ براي تصفيه برده اند.

این استاد اقتصاد انرژی توضیح داده که در تبليغات وانمود کرده اند که ۵ فاز جديد به بهره برداري کامل رسيده و از طريق برنامه هاي وسيع تلوزيوني و تابلوهاي عظيم جاده و خيابان ها چنین امری را تبلیغ کرده اند و حالا هم بهره برداري محدود از خط لوله انتقال گاز به آغاجاري نزديک شده است، گاز فازهاي ۶ تا ۸ بايد از پالايشگاه هاي ۹ و ۱۰ قطع شود و به آغاجاري فرستاده شود و ظاهرا براي اين شاهکار با تاخير چندساله نيز قرار است تبليغات مشابهي برپا شود.